Czy jesteś inteligentna społecznie?

Nie pieniądze, nie markowe gadżety, nie inne materialne rzeczy. Ludzie to czynnik wywołujący szczęście. Przy nich czujemy się doceniani i potrzebni. A ty, czy potrafisz budować zdrowe relacje z innymi?
Czy jesteś inteligentna społecznie?
14.01.2009

Jak ważne jest utrzymywanie dobrych relacji ze społeczeństwem, wiemy nie od dziś. Kiedy jesteśmy miłe, uprzejme, możemy załatwić o 80 procent więcej spraw urzędowych czy innych, niż jeśli nastawiamy się anty do wszystkiego, co się rusza. W nowym roku zachęcamy do bycia inteligentnymi społecznie.

A co to właściwie znaczy być inteligentną społecznie? To bardzo proste, wystarczy zachowywać się swobodnie i bez większych wysiłków nawiązywać relacje z innymi ludźmi. Niby-banał, wiele z was to przecież wie. Ale niewiele zdaje sobie sprawę, że w tym tkwi sekret sukcesu społecznego i zdrowia psychicznego.

Inni luzie bardzo mocno wpływają na nasze samopoczucie. Nieraz się zdarza, że po całym dniu pracy robimy zakupy spożywcze i przy kasie, zamiast uśmiechu natykamy się naburmuszoną minę pani kasjerki - nasze samopoczucie pogarsza się jeszcze bardziej.

A taka sama sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. Wystarczy trochę empatii, zrozumienia, wczucia się w sytuację kobiety, która siedzi, kasuje produkty spożywcze od rana i nie ma siły opowiedzieć tysięcznej osobie"dzień dobry". W pełnym świetle marketowych lamp i ciągłym hałasie, każda z nas ma prawo czuć się mało komfortowo. Osoba inteligenta społecznie potrafi wyczuć reakcje i zapobiegać nieprzyjemnym sytuacjom. Do tego potrzeba niebywałej intuicji, cierpliwości i wrażliwości. A efekt? Pomyślcie same, czy nie było by miło, gdyby inni mówili o nas: „Z nią zawsze da się dogadać”?!

Każda z nas ma tysiące różnych doświadczeń - miłe, niemiłe, obojętne. Ale tylko te pierwsze poprawiają nam humor. Zawsze, kiedy ekspedientka w sklepie odzieżowym powie nam: „Ale ma pani figurę!”, „Ale ma pani piękne włosy!”, nasz dzień, pomimo późniejszych, potencjalnych spięć, np. z mężem, staje się radosny.

My, osobiście, wolimy po całym dniu wrócić do domu i wspominać miłe zdarzenia, komplementy, uprzejmości, itp. Dobre słowo sprawia, że lepiej sobie radzimy z trudami dnia powszedniego. Ale to powinno działać w obie strony - my też powinnyśmy mówić dobre słowa tym, których nawet nie znamy. Może komuś poprawimy humor na resztę dnia?

Według amerykańskich badań, 99 procent osób woli przebywać w towarzystwie ludzi życzliwych, miłych, uśmiechniętych. Co więcej, Osoba, która jest pozytywnie nastawiona do świata, zyskuje więcej - dostaje lepsze prezenty, zaproszenia na przeróżne imprezy, rabaty i drobne upominki w sklepach. Musimy też wspomnieć, że osoby towarzyskie są o wiele bardziej wydajne w życiu i w pracy.

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego napisałyśmy tak banalny tekst? Chodzi nam o to, że są na świecie osoby niezauważane, niedoceniane, a każdy człowiek potrzebuje uwagi - to jedna z najważniejszych potrzeb w hierarchii. A, niestety, ponurakiem nikt się nie zainteresuje. Aby osiągnąć sukces towarzyski, musicie:

  • mówić pozytywnie o ludziach lub sytuacjach;
  • uśmiechać się, bo, jak wynika z badań, bardzo nam tego brakuje;
  • zadawać pytania otwarte, tak aby rozmówca mógł się wygadać, a nie tylko powiedzieć "tak" lub "nie".

Polecane wideo

Komentarze (70)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.11.2010 14:57
"Helloł oczywiścię ja jestemnajbardziej inteligetną osobą na kuli ziemskiej!!!! Dla mnie najwązniejsze są błyszczyki!! Moje różowe cudne ciuchy!! I moje 2 przesympatyczne idolki czyli DODA I JOLANTA! Oraz ważny jets też dla mnie mój piesuniek sweetasny :) hihi.. zaparszac wszytskich moich fanów na mój Oficjalny blog www.beecia.pinger.pl" nie będę komentować...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.03.2009 16:47
jest taki film "Jestem Na Tak" :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2009 14:23
[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]primawella[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] Wyślij link do tego komentarza zgłoś do usunięcia Gość 2009-01-14 14:47 Gosc ola135 Ah sztucznch blondynek to tez nie lubie, ale normalna blondynka jest w porzadku.. yh... a np sztuczna brunetka.? to ci już nie rpzeszkadza. ? sztuczna brunetka nie ma żółtych włosów tylko naturalny kolor... jasne!!!! jak była blondynką i zminiła kolor powiedzmy na czarne to faktycznie "czysty naturalizm" jestes patologicznie żenująca!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/quote] zal mi tych co cenia ludzi za kolor wlosow..;/ bardziej dziw*arskie sa ciemne wlosy niz jasne bo w nich nawet niewielki makijaz wyglada na ostry [/quote] Pierwsza część zdania: żal mi tych, którzy cenią za kolor włosów. Druga część zdania : Ciemne włosy są bardziej d****rskie ( cokolwiek by to nie znaczyło, blondyneczko). No ale to dobrze,że jest ci siebie żal.[/quote] napisała to blondynka ;) [/quote] szczerze powiem że po prostu przemawia przez ciebie zazdrość bo nie jesteś blondynką, bo blondynki mają większe wzięcie a ty patrząc na te wszystkie śliczne blondyneczki wiesz ze nigdy nie byłaś i nie będziesz taka jak one..[/quote] O CHOLERA hahahahaha obie sobie darujcie, lepiej na tym wyjdziecie[/quote] dziewczynko, nic o mnie nie wiesz. Moze jestem lesbijką i nie intersuje mnie twoje wzięcie? wierzysz brukowcom i ich sondażom? To jest żenujące. [/quote] Tak samo i ty nie wiesz nic o tych wszystkich blondynkach które tak krytykujesz, bo większość z nich jest o wiele inteligentniejsza niż ty.. nie znam cię ale nawet już po piśmie widać że jesteś płytką i zakompleksioną dziewczynką.. tylko współczuć.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2009 00:56
[quote="Beecia"]Helloł oczywiścię ja jestemnajbardziej inteligetną osobą na kuli ziemskiej!!!! Dla mnie najwązniejsze są błyszczyki!! Moje różowe cudne ciuchy!! I moje 2 przesympatyczne idolki czyli DODA I JOLANTA! Oraz ważny jets też dla mnie mój piesuniek sweetasny :) hihi.. zaparszac wszytskich moich fanów na mój Oficjalny blog [url=http://www.beecia.pinger.pl]www.beecia.pinger.pl[/url][/quote] Przyszła i wałuje, olać ją.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2009 21:03
Beecia 2009-01-16 14:34 Helloł oczywiścię ja jestemnajbardziej inteligetną osobą na kuli ziemskiej!!!! Dla mnie najwązniejsze są błyszczyki!! Moje różowe cudne ciuchy!! I moje 2 przesympatyczne idolki czyli DODA I JOLANTA! Oraz ważny jets też dla mnie mój piesuniek sweetasny :) hihi.. zaparszac wszytskich moich fanów na mój Oficjalny blog www.beecia.pinger.pl Ty jesteś w ogóle normalna? Czy mi się nie wydaje?!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie