Twój trening szczęścia

Co robić, a co nie, by być szczęśliwą?
Twój trening szczęścia
16.06.2014

Szczęście to stan umysłu. Jest na wyciągnięcie ręki, pod warunkiem, że wiesz, gdzie sięgać. Może ci się wydawać, że życie nie układa się po twojej myśli. Masz wrażenie, że czegoś ci brakuje, że przegapiasz najważniejsze momenty. Tymczasem odczuwanie szczęścia jest znacznie prostsze niż myślisz – można się go nauczyć. Sprawdź, od czego zacząć i jak wreszcie czuć się szczęśliwą.

Najważniejsze pytanie

Pierwsze, co musisz zrobić, to zadać sobie pytanie: czy jestem szczęśliwa. Jeśli nie, to dlaczego? A jeśli tak, to dzięki czemu? Większość z was pewnie odpowie, że tak, w zasadzie jest szczęśliwa. Bo przecież w gruncie rzeczy nie ma na co narzekać, zawsze mogłoby być gorzej. Tylko czy mówienie o szczęściu bez przekonania oznacza, że naprawdę jesteś szczęśliwa, spokojna, zadowolona ze swojego życia? Jeżeli na pytanie, czy jestem szczęśliwa, odpowiedziałaś „w zasadzie tak”, Beata Pawlikowska, autorka książki poświęconej treningowi szczęścia (Burda Publishing Polska 2014) zauważa: „Czy jesteś szczęśliwym człowiekiem? Czy możesz o sobie powiedzieć, że jesteś szczęśliwa i masz poczucie pełni? Założę się, że znów obronnie powiesz, że właściwie tak. Ale co to znaczy właściwie? Czy to znaczy, że czasem nie jesteś?”.

Beata Pawlikowska pisze, że człowiek po prostu szczęśliwy odpowie na postawione na początku pytanie twierdząco, tymczasem człowiek prawie szczęśliwy powie: w zasadzie tak, właściwie tak. A czasem też nie.

Przestań być nieszczęśliwa

Twój trening szczęścia polega na oduczeniu się bycia nieszczęśliwą. Są osoby, które zawsze czują niedosyt, dla których każda okazja jest dobra, by ponarzekać i użalać się nad swoim losem. Być może jesteś przyzwyczajona do pewnych stereotypów myślowych i szklankę zawsze widzisz do połowy pustą. Wayne W. Dyer w książce „Pokochaj siebie” (Czarna Owca 2012) pisze, że oduczenie się tych nawyków myślowych, które wprowadziłaś do swojego mózgu, wymaga ogromnej pracy. „Łatwo jest być szczęśliwym, ale nauczenie się, jak nie być nieszczęśliwym, może okazać się bardzo trudne” – nie kryje autor. Twoje nawyki przyzwyczaiły cię bowiem do rozumowania, które stawia źródło twoich uczuć poza tobą.

wesoła kobieta

Co jeszcze możesz i powinnaś zrobić?

Nie bój się zmian

Zmiany są potrzebne, by twoje życie się rozwijało, byś ty mogła się rozwijać. Niektóre z nas tak bardzo boją się jakichkolwiek zmian, że kurczowo trzymają się tego, co pewne. Nawet jeśli ten pewniak nie daje im szczęścia, nie jest niczym szczególnym. Najwyższy czas, byś otworzyła swój umysł na nowe doznania, korzystała z życia i nie rezygnowała z żadnej możliwości, dzięki której mogłabyś doświadczyć czegoś nowego. Nawet jeśli zmiana jest na niekorzyść, powinnaś wyjść jej naprzeciw, zmierzyć się z nią. To da ci poczucie spełnienia, zadowolenia, że odważyłaś się, podołałaś.

Nie otaczaj się toksycznymi ludźmi

Z wampirami energetycznymi większość z nas spotka się praktycznie każdego dnia – czasem jest to kolega z pracy, szef, a czasem rodzic, partner. Nie zawsze wyrzucenie takiej osoby z naszego życia z dnia na dzień jest możliwe. Ale odzyskanie szczęścia polega również na tym, by przestać otaczać się toksycznymi ludźmi, którzy wnoszą do twojego życia ferment, złość i rozczarowanie, podcinają ci skrzydła i podkopują twoją pewność siebie. Nawet toksycznego szefa czy partnera możesz zmienić. Zresztą nie nawet – po prostu powinnaś to zrobić.

wesoła kobieta

Pozwól sobie czuć wszystko, co czujesz

Taką radę daje Beata Pawlikowska w swoim poradniku. Masz prawo odczuwać całą gamę emocji i nie daj sobie wmówić, że jest to niewłaściwe. Jeśli się czegoś obawiasz, boisz się, powiedz to głośno. Każdemu wolno się bać. Ktoś cię zawiódł, rozczarował? Powiedz mu to w cztery oczy. Masz żal do bliskich osób? Warto z nimi o tym porozmawiać. Twoje emocje należą wyłącznie do ciebie i nie daj sobie wmówić, że są czymś złym, nieodpowiednim, że nie wypada się z nimi afiszować.

Żyj chwilą

Carpe diem – na pewno znasz to powiedzenie. Pora, byś odkryła je na nowo i naprawdę zaczęła się do niego stosować. Bo chwila bieżąca, ten nieuchwytny moment, jest zawsze z tobą. „Jednym ze sposobów zwalczania uczucia niemocy jest opanowanie sztuki życia w teraźniejszości. Życie chwilą bieżącą jest podstawą efektywnego życia. Gdy się nad tym zastanowisz, to stwierdzisz, że nie ma właściwie innych chwil, w których mogłabyś żyć” – zauważa Wayne W. Dyer. Dlatego nie rozpamiętuj przeszłości. Nie myśl ciągle, jak to pięknie mogłoby być gdzieś, kiedyś… Po prostu żyj chwilą!

Ewa Podsiadły-Natorska

wesoła kobieta

Jak to zmienić? Wayne W. Dyer tłumaczy, że przejęcie kontroli nad sobą wymaga znacznie więcej wysiłku niż wypróbowanie kilku nowych myśli. Wymaga determinacji w dążeniu do szczęścia oraz dosłownie wyzwania na pojedynek i zniszczenia każdej myśli, która cię osłabia i czyni nieszczęśliwą. Pamiętaj, że zawsze masz wybór – to twoja podstawowa wolność. Zatem wybierz, czy chcesz być szczęśliwa, czy nieszczęśliwa. Masz wolność wyboru szczęścia zamiast nieszczęścia. Wystrzegaj się sytuacji, które podkopują twoje odczuwanie radości albo od razu je rozwiązuj.

Okiełznać podświadomość

Beata Pawlikowska w swojej książce przekonuje również, że by odczuwać szczęście, trzeba okiełznać swoją podświadomość. Tłumaczy: „Podświadomość przez całe życie będzie zmuszała cię do szukania czegoś, co da ci poczucie bezpieczeństwa i poczucie, że jesteś kochana. Będzie zmuszała cię do szukania odpowiedniego człowieka, sprawi, że się w nim zakochasz w oczekiwaniu, że ten człowiek zaspokoi twoje potrzeby”. Pawlikowska zwraca jednak uwagę, że tak długo jak działasz zgodnie z podszeptami podświadomości, która każe ci szukać zaspokojenia twoich potrzeb u innych ludzi, nigdy nie będziesz miała poczucia, że jesteś w pełni szczęśliwa, kochana i bezpieczna.

wesoła kobieta

Ulegając podświadomości, zawsze będziesz czuła jakiś brak. Musisz uwierzyć, że jesteś kochana (nie tylko przez bliskich, ale również sama przez siebie!) oraz bezpieczna. „Nie namawiam cię do porzucania męża ani rodziny. Nie próbuję cię odciągnąć od niczego, co jest dla ciebie ważne – pisze Beata Pawlikowska. Mówię tylko, że nosisz w sobie głęboko ukrytą potrzebę zaspokojenia dwóch najważniejszych na świecie emocji, które nigdy nie zostały właściwie zaspokojone. I jedyną osobą, która może ci dać te dwie esencjonalnie ważne emocje, jesteś ty sama”. To może brzmieć jak truizm, ale nie ma innej recepty na szczęście niż pokochanie siebie, traktowanie samej siebie jak przyjaciela i dbanie o siebie.

Komentarze (5)

Ocena: 4.2 / 5
Kita (Ocena: 5) 16.06.2014 18:03
Bardzo fajny artykuł! Zgadzam się w 100% :)
odpowiedz
kinga (Ocena: 1) 16.06.2014 09:40
Pawlikowska to ostatnia osoba, której porady chcę czytać.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo