W czym pewni siebie mają przewagę nad ZAKOMPLEKSIONYMI?

Jeśli boisz się własnego cienia, daleko nie zajdziesz.
W czym pewni siebie mają przewagę nad ZAKOMPLEKSIONYMI?
20.04.2014

Kiedy otworzysz pierwszy lepszy poradnik psychologiczny, który ma nauczyć Cię lepiej i wydajniej żyć, z całą pewnością dowiesz się z niego, że powinnaś być pozytywnie nastawiona, asertywna i przede wszystkim – pewna siebie. To termin odmieniany przez wszystkie przypadki. Wciąż wmawia nam się, że musimy znać swoją wartość, bo bez tego nie osiągniemy sukcesu i zadowolenia. Bądź pewna siebie, bądź przekonana, że jesteś najlepsza, uwierz w to, że dasz radę. Jesteś kowalem swojego losu i nikt nie zrobi niczego za Ciebie.

Brzmi dosyć banalnie, bo o śmiałości mówi się tak często, że przestajemy tego typu rady odbierać poważnie. W końcu łatwo powiedzieć, a trudniej osiągnąć taki efekt. Co w takim razie zrobić? Zrozumieć, że... to jednak nie banał, ale kwestia, która naprawdę może zaważyć na naszym życiu. Dzięki pewności siebie łatwiej będzie Ci zrealizować Twoje plany. Zyskasz także sympatię innych ludzi.

Sprawdź, dlaczego warto nad sobą popracować. Nie myl jednak pewności siebie z arogancją i zarozumiałością. To zupełnie różne sprawy!

pewność siebie

PEWNI SIEBIE NIE OSĄDZAJĄ INNYCH

Ludzie zakompleksieni mają skłonność do szukania ludzkich wad. Jeśli ktoś jest odważniejszy, bardziej utalentowany, lepiej sobie radzi – od razu podejrzewamy go o wszystko, co najgorsze. Powiedzmy to sobie szczerze – zazwyczaj wynika to z zazdrości, że oni mają wystarczająco dużą siłę przebicia, a my nie. Jeśli uwierzysz w siebie, automatycznie uwierzysz także w innych.

pewność siebie

PEWNI SIEBIE NIE UNIKAJĄ PRAWDY

Nawet najtrudniejszej. Choć nie zawsze mają na to ochotę, wolą zderzyć się z ciężką sytuacją lub przykrym komentarzem, bo zależy im na jasnej sytuacji. Ludzie niepewni zazwyczaj nie chcą dostrzegać własnych wad i przewinień. Nie oczekują tego także ze strony innych. W ten sposób tworzy się złudzenie, że wszystko jest w porządku. Od problemów jednak nie uciekniemy i kiedyś wszystko wybuchnie ze zdwojoną siłą.

pewność siebie

PEWNI SIEBIE NIE SZUKAJĄ WYMÓWEK

Jeśli brakuje Ci pewności siebie, zazwyczaj bardzo się starasz, ale wszelkie porażki traktujesz niezwykle poważnie. Jeśli znasz swoją wartość i nawet coś Ci się nie uda, nie szukasz usprawiedliwienia tam, gdzie go nie ma. Nie tłumaczysz się, że ktoś lub coś przeszkodziło Ci w osiągnięciu celu. Doskonale zdajesz sobie sprawę, żenastępnym razem się uda i nie popadasz w czarną rozpacz.

pewność siebie

PEWNI SIEBIE NIE UNIKAJĄ TRUDNYCH SYTUACJI

Jeśli boisz się własnego cienia i nie wierzysz we własne możliwości, zawsze będziesz unikała wyzwań. Kierujesz się strachem przez własną niekompetencją i późniejszą kompromitacją. Z góry zakładasz najgorsze. Jeśli tylko wyluzujesz – wszystko stanie się łatwiejsze. Wymagające zadania potraktujesz jako sprawdzian własnych możliwości, a nie życiową tragedię.

pewność siebie

PEWNI SIEBIE NIE BOJĄ SIĘ BRAKU KOMFORTU

Nieśmiałość bardzo często prowadzi do wycofania się z wielu aktywności, na które miałabyś ochotę, ale zwyczajnie się boisz. Wolisz pozostać w ciepłym i bezpiecznym domu, by nie narazić się na niepotrzebny stres. W ten sposób wiele tracisz, bo najciekawsze dzieje się tam, gdzie... nas nie ma. Warto zacisnąć zęby i spróbować, by po latach nie żałować. Wyjdź z domu, a przekonasz się, że świat wcale nie jest taki groźny.

pewność siebie

PEWNI SIEBIE NIE ODKŁADAJĄ WSZYSTKIEGO NA PÓŹNIEJ

To współcześnie bardzo ważna cecha. Człowiek powinien być zdecydowany i zdeterminowany do osiągnięcia wyznaczonego celu. Nie za godzinę, nie jutro, tym bardziej nie za tydzień. TERAZ. Jeśli brakuje Ci pewności siebie, pewnie często tego żałowałaś. Z czasem okazuje się, że warto było spróbować. Miałabyś to z głowy, a tak... Musisz się jeszcze bardziej stresować i czekać.

pewność siebie

PEWNI SIEBIE NIE PRZEJMUJĄ SIĘ OPINIĄ INNYCH

Nie chodzi o to, by uważać siebie za osobę genialną, a wszystkich innych za półgłówków. Zawsze słuchaj, co inni ludzie mają Ci do powiedzenia, ale kiedy wyrażają się na Twój temat krytycznie – nie rwij włosów z głowy i nie popadaj w depresję. Trudno wszystkim dogodzić. Zdecydowanie lepiej skupić się na pozytywnych reakcjach, bo to one dodadzą Ci siły.

Komentarze (12)

Ocena: 4.58 / 5
Anonim (Ocena: 5) 21.04.2014 17:47
hmm no wlasnie.jest cienka granica pomiedzy pewnoscia siebie a zarozumialoscia.czasem ludzie odbieraja mnie jako zarozumiala,a ja po prostu mam swoje zdanie i nie boje sie
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 21.04.2014 03:05
Jestem osoba pewna siebie i to nie jest tak, ze wszystko robie na czas, nidy sie niczym nie stresuje i wszystko mi idzie jak po masle. Swiat jest okrutny i na kazdym kroku kopie w pupe, zwlaszcza, gdy zaczyna sie odnosic sukcesy. Pewnosci siebie trzeba sie uczyc kazdego dnia, kazdego jednego dnia powtarzac sobie, ze jest sie duzo wartym. Mam wrazenie, ze w dzisiejszych czasach pewnosc siebie, to podstawa przetrwania. Osoba, ktora pokarze, ze sie boi, nie jest pewna, zostaje od razu zgryziona.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.04.2014 20:59
Ja jestem bardzo wrażliwą, trochę niesmiala dziewczyna, taka delikatna, wiem że nie mam szans w dzisiejszym "brudnym, kapitalistycznym swiecie", jak to ktoś określił w komentarzu niżej. teraz liczy się tylko cwaniactwo, przebojowość itp. No ale cóż... trzeba jakoś życ...
zobacz odpowiedzi (1)
moim zdaniem (Ocena: 5) 20.04.2014 19:05
Olej go, chce byc sam to niech bedzie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 3) 20.04.2014 17:05
A co jeśli ktoś po prostu nie ma siły walczyć ...o siebie,ze sobą..to co?! Śmierć? Zgnieciesz mnie,Ty brutalny,kapitalistyczny świecie?!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo