Dlaczego warto zaprzyjaźnić się z siostrą? (10 powodów)

Jeśli masz siostrę, jesteś szczęściarą. Oto powody, dla których warto uczynić z niej swoją przyjaciółkę.
Dlaczego warto zaprzyjaźnić się z siostrą? (10 powodów)
23.02.2014

Młodsza czy starsza – nieważne. Nawet jeśli nie nadajecie na tych samych falach i odnosisz wrażenie, że jesteście swoimi przeciwieństwami, jeszcze nic straconego. Badania dowodzą, że dzięki siostrze czujemy się szczęśliwsze. Brytyjscy naukowcy zauważyli, że jeśli w rodzinie są córki, jej członkowie są bardziej otwarci i łatwiej wyrażają swoje emocje, szybciej rozwiązują także sporne sytuacje. Z badań wynika ponadto, że nikt tak jak rodzeństwo – a szczególnie siostra – nie wpływa na kształtowanie charakteru.

Z siostrą warto się zaprzyjaźnić. Na dobre i na złe. Oto powody.

Ona zna cię najlepiej

Dorastałyście pod jednym dachem. Przez lata stanowiłyście dla siebie jedyne towarzystwo (nie licząc rodziców). Nie ma drugiej osoby, która znałaby cię tak dobrze jak ona. Jesteście świadome swoich mocnych i słabych stron. Ona wie, co cię drażni, jakie przykrości i radości spotkały cię w życiu. Wie także, co sprawia ci przyjemność. Rozumie cię – z wzajemnością. Dzięki temu zawsze możecie na siebie liczyć, umiecie się pocieszyć i zachować w różnych sytuacjach. Przyznaj, że to bardzo dużo.

Łączą was więzy krwi

Takiej więzi nie można przecenić. Jesteście sobie najbliższe na świecie. W waszych żyłach płynie ta sama krew. Dorastałyście w jednej rodzinie. Szkoda byłoby tego nie wykorzystać. Możesz stworzyć naprawdę zgrany duet z osobą, która dzieliła z tobą przeszłość (i może dzielić także przyszłość). Siostra może być twoim kompanem w różnych chwilach i sytuacjach. Trudno stworzyć tak intymną więź z obcą osobą, nawet jeśli wydaje ci się, że spotkałaś bratnią duszę.

Możecie rozmawiać o wszystkim

Już wiesz, że jak wynika z badań, dzięki córkom rodzina jest bardziej otwarta, nastawiona na dialog. Badacze odkryli także, że siostry jak nikt inny potrafią poruszać trudne, bolesne, a czasem kontrowersyjne tematy. Siostra sprawdzi się jako twoja najlepsza przyjaciółka, bo zna cię na wylot, więc możecie z powodzeniem o wszystkim ze sobą rozmawiać. Warto zapytać ją o radę w trudnych chwilach, poplotkować o wspólnych znajomych czy po prostu ruszyć razem na beztroskie zakupy. Ludzie przychodzą i odchodzą, a siostrę masz na zawsze.

siostry

Zawsze powie ci prawdę

Czasem potrzebujemy prawdy na swój temat, nawet jeśli byłaby ona bardzo przykra. Jesteś pewna, że koleżanki zawsze są z tobą szczere? Tę pewność da ci własna siostra – dziewczyna od „brudnej roboty”, na której opinii możesz polegać. Ponieważ jesteście ze sobą bardzo blisko, to daje jej prawo do oceniania cię i krytykowania, jeśli zajdzie taka konieczność. Być może nie chciałabyś usłyszeć tego z ust innych osób, ale siostra może ci powiedzieć wszystko. Poza tym zawsze lepiej usłyszeć prawdę od kogoś z rodziny i zostawić to w czterech ścianach niż od obcego.

Możesz być jej pewna

Pewnie wiesz, jak to jest z koleżankami, nawet tymi, które uważają się za twoje przyjaciółki. Niby jesteście sobie bliskie, ale czasem okazuje się, że wystarczy jedna sytuacja, byście się od siebie oddaliły. Tymczasem siostry możesz być pewna. (Raczej) nie odbije ci narzeczonego i będzie się szczerze cieszyć z twoich sukcesów. Nie zrobi ci świństwa. Nie zawiedziesz się na niej. Więzy krwi robią swoje i sprawiają, że łączy was szczególna, bardzo intymna relacja. Na siostrze możesz polegać.

siostry

Kocha cię bezwarunkowo

I znowu te więzy krwi… Ale prawda jest taka, że siostra kocha cię taką, jaka jesteś. Kocha cię bez względu na twoje wady i potknięcia. Bo w pełni je akceptuje i rozumie, w końcu jest do ciebie podobna, prawda? Siostra to twoja partnerka na całe życie – nie wyrzekniesz się jej, bo jest członkiem twojej rodziny. Nawet jeśli się pokłócicie, uczucie, które was łączy, nie minie – a co niestety czasem dzieje się, gdy w grę wchodzą koleżanki. Miłość do siebie wyssałyście z mlekiem matki. Warto pielęgnować łączącą was więź, byście były sobie jeszcze bliższe.

Jest zawsze przy tobie

Są czasem kryzysowe momenty, gdy potrzebujemy nagłej pomocy w środku nocy, bo kompletnie się załamujemy – z powodu pracy (rzadziej) czy chłopaka (częściej). Gdy czujesz, że emocje wymykają ci się spod kontroli, siostra stanie na wysokości zadania. A koleżanka… Cóż, z nią może być różnie. Szczególnie gdy dorośniecie i założycie własne rodziny, zrozumienie, że nic nie może być silniejsze niż więź miedzy wami. Sama świadomość, że masz siostrę, na którą zawsze możesz liczyć, doda ci otuchy w chwilach słabości.

siostry

Może być twoją partnerką w różnych sytuacjach

Ten punkt ma zastosowanie zwłaszcza w okresie, gdy ze sobą mieszkacie i jeszcze się nie usamodzielniłyście. Jeśli wpadnie ci do głowy jakiś szalony pomysł, zamiast szukać kompana, zwracasz się do siostry. Dzięki niej nie musisz wszystkiego robić sama. A może potrzebujesz partnerki do gotowania? Pomocy przy dzieciach? Nauki? Siostra to również dobry kompan, jeśli marzysz o własnej firmie, ale potrzebujesz wspólnika. W takich sprawach najlepiej zaufać bliskiej, sprawdzonej osobie.

siostry

Możesz na niej polegać

Rozumiemy, że jej styl życia czasem może cię irytować. Ty jesteś pedantką. Ona – bałaganiarą. Ty wszystko skrupulatnie planujesz. Ona żyje chwilą. Ty nigdy się nie spóźniasz. Ona ma w nosie zasady i czyjś czas. Ups! Zauważ jednak, że tak naprawdę w ważnych sprawach możesz na niej całkowicie polegać. Zaopiekuje się twoimi dziećmi, będzie przy tobie, gdy okaże się, że twoje zdrowie szwankuje. Dotrzyma słowa, jeśli poprosisz ją o coś ważnego. Może i jest roztrzepana, ale nie powinnaś się na niej zawieść. Powód? Więzy krwi, oczywiście.

Kiedyś będziecie żałować…

Że cię od siebie oddaliłyście. Że nie ułożyłyście sobie stosunków jak należy. Że niewiele o sobie wiecie i każda z was sobie rzepkę skrobie. Że lepszy kontakt masz z koleżanką zza biurka niż z nią… Byłoby szkoda, prawda? Nie dopuśćcie do tego. Tak wyjątkowa, intymna relacja, jaka jest między wami, może być jeszcze silniejsza i znacznie bardziej satysfakcjonująca. Gdy stracisz kontakt z większością swoich koleżanek, twoja siostra wciąż będzie niedaleko. Gotowa, by się z tobą zaprzyjaźnić. Bądźcie dla siebie wsparciem i ostoją. Naprawdę warto.

EPN

Komentarze (27)

Ocena: 4.85 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.01.2016 20:31
Siostra czasem opuszcz np w m jak miłość ula zostawila natke
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.02.2014 15:50
MOJA SIOSTRA MADZIA JEST NAJCUDOWNIEJSZA NA ŚWIECIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :*
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.02.2014 10:36
owszem posiadanie siostr ma swoje plusy (duzo wiecej ciuchow w domu) ale nigdy sie z nimi nie zaprzyjaznie. ciagle ze mnie kpia i traktuja mnie jak czlowieka drugiej kategorii. A droga redakcja pisze coraz bardziej bezsensowne artykuly.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 23.02.2014 23:12
hahahah, jasne siostra najlepsza :D o ile nie jest fałszywa i nie traktuje własnej siostry jak wroga bez powodu
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 23.02.2014 21:29
a ja mam brata o rok starszego i cale życie sie niecierpiliśmy, rodzice mysleli ze nam kiedys to przejdzie ale dzis mamy po 25,26 lat i nadal jest tak samo. Powodem jest to,że ma okrutnie wredny i złośliwy charakter i za cholere nie mozna się z nim dogadać, jest mi zupełnie obojętny
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo