Stereotypy o rudzielcach: Co o nich mówią?

Rudy, czyli jaki? Wredny, złośliwy, fałszywy? Na temat rudowłosych panuje wiele błędnych przekonań.
Stereotypy o rudzielcach: Co o nich mówią?
19.12.2013

Co kilka sezonów wraca moda na rude włosy. Farbujemy się wtedy na różne odcienie rudości – mahoniowy, marchewkowy, czerwony, rdzawy. Bo rudy to rzadki kolor włosów; ma go jedynie 1-2 proc. światowej populacji. Być może dlatego budzi tak duże zainteresowanie. I bardzo często niechęć otoczenia oraz ich właścicieli.

Agnieszka pamięta z dzieciństwa, że przez swoje rude włosy i piegi wyróżniała się wśród rówieśników. „Moja siostra jest czarna, mama też, więc często słyszałam, że do nich nie pasuję. To było bardzo przykre. W podstawówce wiele osób śmiało się też z moich piegów. W zasadzie przez długi czas miałam problem z zaakceptowaniem własnego wyglądu. Wydawało mi się, że jestem jakaś inna, mniej atrakcyjna, mało kobieca. A przezwisko Ruda mam do dzisiaj”.

Wcielenie zła

Rudowłosi nigdy nie mieli łatwo. W starożytnym Egipcie grzebano ich żywcem jako ofiary dla boga Ozyrysa, byli bowiem uznawani za wcielenie zła, natomiast starożytni Grecy wierzyli, że rudowłosi stają się po śmierci… wampirami. W późniejszych latach, w czasie polowania na czarownice, wiele kobiet spalono żywcem tylko dlatego, że miały rude włosy. Z kolei Adolf Hitler miał zakazać rudowłosym pobierania się, by w ten sposób zapobiec narodzinom „potomstwa z wadami”.

W 1995 roku naukowcy odkryli, że za rudy kolor włosów odpowiada mutacja chromosomu 16 („ginger gene”), która po raz pierwszy miała miejsce ok. 20-40 tysięcy lat temu. Istnieją teorie, które zakładają, że w przeciągu najbliższych 100 lat populacja rudowłosych całkowicie zaniknie, ale sam gen przetrwa.

Nie mają duszy?

Póki co rudowłosi mają się dobrze, choć różne krążą na ich temat opinie. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki Google, żeby sprawdzić, jakie słowa najczęściej łączymy z wyrazem „rudy”: rudy jest wredny, fałszywy, brzydki itp. Inne stereotypy zakładają, że osoby z rudymi włosami są cwane, złośliwe, podłe. W znanej i kontrowersyjnej kreskówce „South Park” główni bohaterowie stwierdzili, że rudowłosi… nie mają duszy.

rude włosy

W internecie wiele jest dyskusji na temat rudych kobiet i mężczyzn. „Dziewczyny, podobają się wam faceci z rudymi włosami? Przyznam, że dość rzadko takich spotykam, ale gdy już mi się to przytrafi, to przyglądam się im” – pisze jedna z internautek. Oliwy do ognia dolewa inna forumowiczka. „Może to i stereotyp, że rudy równa się wredny, ale znam parę rudzielców i są strasznie fałszywi, niesympatyczni i podli, wręcz idealnie pasują do tego, co się o nich mówi. Najlepszy przykład to moja ruda szefowa, która jest postrachem całej firmy”.

Badania dowodzą

Takie podejście do sprawy na twarzach większości osób wywołuje jednak uśmiech politowania. A co na to naukowcy? Okazuje się, że uczeni chętnie interesują się tym tematem, nierzadko dochodząc do bardzo ciekawych wniosków. Na przykład raporty z przebiegów operacji dowodzą, że osoby mające rude włosy są bardziej wrażliwe i potrzebują większego znieczulenia niż osoby mające włosy blond czy ciemne.

rude włosy

Zwiększona wrażliwość może być związana z mutacją genu MC1R, który uwalnia hormon pobudzający receptory mózgu związane z regulacją bólu.

Stwierdzono także, że rudowłosi są… bardziej podatni na krwotoki. Z kolei z badań przeprowadzonych w Danii wynika, że rudzi mogą być bardziej podatni na zimno i częściej cierpieć z powodu bólów zębów.

Ale już niemiecki seksuolog dr Werner Habermehl twierdzi, że rudowłose kobiety są lepszymi kochankami. Potwierdziły to badania przeprowadzone w Hamburgu, które dowiodły, że panie z rudymi włosami mają znacznie barwniejsze życie seksualne od blondynek i brunetek – kochają się częściej i odważniej.

Rudowłosi, choć w mniejszości, zajmują ważne miejsce w historii świata. Rudzi byli m.in. Neron, Helena Trojańska, król Dawid, Napoleon Bonaparte, Galileusz i Winston Churchill.

Bywam wredna

O tym, jak wygląda życie z rudymi włosami, pisze internautka Aleksandra. „Niedawno skończyłam 14 lat i mam naturalne ogniście rude włosy. Bardzo je lubię, ale nierzadko odczuwam niemiłe traktowanie z tego powodu. Nieraz zdarzało mi się usłyszeć niecenzuralne określenia. Najczęściej moimi przezwiskami były: rudzielec, rydz, piegus (piegi zajmują większość miejsca na mojej skórze), Ania (od „Ani z Zielonego Wzgórza” – przyp. red.) itp. Nie mam ognistego temperamentu, ale bywam wredna – myślę jednak, że to raczej sprawka genów.

Najbardziej boli mnie w tym wszystkim fakt, że większość osób myśli, iż jestem farbowanym rudzielcem, co jest całkowitą nieprawdą. Poza tym, jedno ostre tudzież karcące spojrzenie odrobinę mi pomaga. W mojej małej mieścinie spotykam się ostatnio jednak z miłym przyjęciem w pewnych kręgach. Bawią mnie te mity, za to ciekawią mnie bardzo poglądy starożytnych Greków na temat rudych włosów. Mimo dobrych stron posiadania tak oryginalnego i naturalnego koloru włosów te złe strony jednak przeważają. Bardzo ciężko to zbyt lekkie określenie na pewien okres w moim życiu, dość niedawny. Mogłam wówczas siedzieć – i siedziałam – w domu całe dnie, byle nie słyszeć śmiechów z mojej osoby. Ludzie potrafią być okrutni. I to bardzo”.

Wnioski? W ocenie drugiego człowieka nie kierujmy się stereotypami. Zwłaszcza gdy dotyczą one koloru włosów.

EPN

Komentarze (20)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 31.08.2018 21:31
Na 10-ciu rudych 15-tu jest fałszywych
odpowiedz
Wojciech (Ocena: 5) 11.05.2017 11:31
Racja rudy to fałszywy DWULICOWY człowiek który odzywa się jak coś potrzebuje pieniądze czy pomoc o dziwo pracuje to już kolegów niepozaje nawet się nieprzywita niepozaje ludzie naduzuwa alkoholu i używek bez szkoły karany GADAto co wymyśli plotkuje obgaduje sterydy bierze kłamie I sciemnia na każdym kroku to wina rodziców??? Że nie zajmowali się dzieckiem ze ulicą wychowała NI wszyscy ale większość rudych takich jest jak poznałem unikać ich jak ognia. Kolegów nie maja może jedynie takich głupich jak oni
odpowiedz
dana (Ocena: 5) 16.12.2015 18:57
ja też kiedyś malowałam włosy na rudo,jak byłam w gimnazjum i w liceum i niektórzy znajomi w moich klasach mnie akceptowali z tym
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.12.2013 22:10
Szczerze, kiedy chodziłam do podstawówki to większość klasy się ze mnie śmiała, bo jestem ruda. Marzyłam wtedy o farbowaniu. Oczywiście, rodzice nie pozwolili. Pod koniec 6 klasy byłam szczerze przerażona, co będzie w gimnazjum. Jestem osobą, która się dobrze uczy. Nie jakimś kujonem, bo nie siedzę nad książkami dzień i noc, generalnie mam dobrą pamięć (bardzo krótkoterminową ale dobrą) więc 5 minut przed lekcją wystarczało by dostać 5 z testu. Myślałam, że mam przerąbane. Rudy, piegowaty kujon. Na szczęście trafiłam na fajną klasę (najlepsza w roczniku w tym gimnazjum), która nie ocenia ludzi po pozorach. Nie miałam żadnych problemów z kolorem włosów, wręcz przeciwnie: większość koleżanek wyznała, że zazdroszczą mi takiego koloru, a chłopcy po prostu stwierdzili, że jest im to obojętne. Ogólnie w szkole nieraz słyszałam obelgi pod moim adresem, ale w tej chwili nie robią one na mnie żadnego wrażenia. Po co się przejmować kimś, kto mnie kompletnie nie zna, nie wie jak mam na imię, skoro przyjaciele, którzy znają mnie na wylot mówią mi, że mam się tym nie przejmować, że rudych na świecie jest kilka procent i to czyni mnie wyjątkową.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.12.2013 18:15
Ja zauważyłam,że rude kobiety często onieśmielają facetów.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo