Pokolenie WIECZNYCH DZIEWCZYNEK: Lubią się bawić, są przebojowe i... nigdy nie chcą dorosnąć

Są kobiety, które nie chcą dorosnąć. Może ty też jesteś wieczną dziewczynką?
Pokolenie WIECZNYCH DZIEWCZYNEK: Lubią się bawić, są przebojowe i... nigdy nie chcą dorosnąć
19.08.2013

Wiele mówi się o syndromie Piotrusia Pana, postawie typowej dla mężczyzn, charakteryzującej się ucieczką od dorosłości, brakiem dojrzałości emocjonalnej, unikaniem zobowiązań czy wszelkiej odpowiedzialności. Piotruś Pan to mężczyzna całkowicie skupiony na sobie i własnych zachciankach, oczekujący od partnerki postawy pobłażliwej i matkującej. Okazuje się jednak, że również wśród kobiet, choć rzadziej, znajdują się dziewczyny, które nie chcą dorosnąć. Psychologowie nazywają je wiecznymi dziewczynkami. 

Jej portret

Wieczna dziewczynka to typ dziewczyny przebojowej, pewnej siebie, lubiącej dobrą zabawę. Świetnie spędza się z nią czas. I w zasadzie tyle, bo wieczna dziewczynka zachowuje się jak dziecko, trudno z nią snuć poważne plany i stworzyć udany związek. Wieczne dziewczynki nie wyrastają psychicznie poza fazę dziecięcą. Zachowują się beztrosko, nie biorą odpowiedzialności za swoje zachowanie, nastawione są na spełnianie swoich zachcianek. Związek i seks traktują jak zabawę. Wyobrażają sobie siebie jako ideał, do którego nieustannie dążą. Chodzą z głową w chmurach i wszelkimi możliwymi sposobami chcą zatrzymać młodość.

Często niezbędna okazuje się też pomoc psychologa, który z twoją pomocą znajdzie źródło takiej postawy i da ci wskazówki, jak stać się dojrzałą, dorosłą kobietą. W terapii może wziąć udział również twój partner, co pomoże wam stworzyć udany, partnerski związek. Aby stać się dojrzałą kobietą, musisz rozprawić się z przeszłością, która cię ubezwłasnowolniła, i skupić się na teraźniejszości oraz przyszłości.

Ewa Podsiadły-Natorska

wieczna dziewczynka

Naukowcy zwracają uwagę, że wieczne dziewczynki idealizują siebie, chcą być kimś, kim nie są. Tworzą mit samych siebie. Kobieta, która jest wieczną dziewczynką, może mieć zarówno 20, jak i 40-50 lat. Największym problemem w przypadku takiej osoby jest jednak stworzenie związku. Wieczna dziewczynka bardzo często wiąże się z nieodpowiednimi mężczyznami. W sprawach uczuciowych jest spontaniczna, decyzje podejmuje pod wpływem chwili, co często kończy się nieudanymi relacjami. Wieczna dziewczynka partnera traktuje jak swojego opiekuna i przewodnika, który zapewnia jej bezpieczeństwo i prowadzi ją przez życie.

Matka, żona, kochanka

Wieczna dziewczynka zwykle nie radzi sobie jako matka. Nie dostrzega w dziecku odrębnej jednostki, małego człowieka obdarzonego wolną wolą, traktuje je natomiast jako swoją własność, a macierzyństwo jest dla wiecznej dziewczynki zadaniem do wykonania. Dziecko w rękach wiecznej dziewczynki często jest maskotką. Kobiety z tym syndromem, gdy rodzą córki, często widzą w nich swoje odbicie i wychowują je na własne podobieństwo. Chcą, aby córki stały się nimi, były przedłużeniem ich dzieciństwa oraz młodości. Wieczna dziewczynka potrafi się jednak załamać w przypadku najmniejszego niepowodzenia.

Wieczna dziewczynka nie ma planów na przyszłość, ale już – to zwykle wpada na jakiś pomysł pod wpływem impulsu. A jej pomysły potrafią być szalone. Trudno jest z taką osobą podjąć poważne decyzje. Jeden z internautów pisze: `Jestem z dziewczyną około rok. Ona ma 23 lata i pracuje jako kasjerka. Ostatnio zawaliła studia na trzecim roku, zaoczne na prywatnej uczelni. I tutaj pojawiają się moje wątpliwości co do naszej przyszłości, której tak de facto nie widzę. Dziewczyna praktycznie nie ma ambicji. Rozmawiałem z nią. Prosiłem, aby zaczęła na nowo inne studia zaocznie i znalazła lepszą pracę w normalnych godzinach. Niby się na to wszystko zgodziła, ale znając ją, to do tego nie dojdzie. Ona jest jak mała dziewczynka, a ja nie wiem, czy chcę wiązać przyszłość z dziewczynką i być jej tatusiem. Potrzebuję kobiety jako partnerki do wspólnego życia`.

Winne wychowanie

Skąd bierze się taka postawa? Przyczyny mogą być różne. Mówi się, że wiecznymi dziewczynkami często są rozpieszczone jedynaczki, a winę za ich niedojrzałe zachowanie mogą ponosić rodzice, którzy utwierdzają córkę w przekonaniu, że jest najwspanialsza i najlepsza, którzy we wszystkim ją wyręczają i nie stanowią autorytetu. Nierzadko zdarza się, że wieczną dziewczynką staje się młoda kobieta, której rodzice poświęcali mało uwagi i ciepła. A rodzice, którzy nie wyciągają konsekwencji, gdy ich dziecko popełni błąd i traktują je ciągle jak małe dziecko (`To nic, że wyrzucili cię ze studiów, zapłacimy raz jeszcze`), po prostu je krzywdzą.

Wieczna dziewczynka może dorosnąć, wymaga to jednak od niej zaakceptowania faktu, że nie jest już dzieckiem i powinna prowadzić normalne życie, które składa się z obowiązków w pracy oraz w domu. Wieczna dziewczynka musi mieć świadomość, że każdy dzień nie może być okazją do zabawy. Żyjąc w ten sposób, nigdy nie nauczy się radzić sobie z problemami. Wieczna dziewczynka musi zdać sobie sprawę, że nie można nieustannie żyć na adrenalinie i wciąż się bawić.

Jak sobie pomóc?

Jeśli jesteś wieczną dziewczynką, okaleczoną z głębszych emocji, idealizującą samą siebie i przekonaną o własnej wyjątkowości, opowiedz o swoich odczuciach zaufanej osobie. Niewykluczone, że takich rozmów będziecie musieli przeprowadzić kilka lub kilkanaście, chodzi jednak o to, abyś zrozumiała, że przedłużanie na siłę dzieciństwa szkodzi tobie i bliskim osobom w twoim otoczeniu. Jeśli jesteś z kimś związana, powinnaś pracować nad sobą – nie tylko dla siebie, ale również dla mężczyzny, z którym tworzysz partnerską relację.

Polecane wideo

Komentarze (28)
Ocena: 5 / 5
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 29.04.2023 12:05
Sam problem można rozpatrywać w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa, dr Arletta Bolesta, adwokat kościelny (zatwierdzony), mail: [email protected]
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.08.2019 22:18
Jak można nazwać dziewczynę 20,25 letnia za "wieczna dziewczynkę"? Papilot doucz się zanim coś napiszesz... Wieczna dziewczynka to kobieta około 30 lat,kiedy jej dojrzałość psychiczna jest w pełni, tak samo jak emocjonalna. Wszędzie się propaguje dojrzałość dziewczyn. To tylko nastolatki mogą się tak zachowywać a 21 letnia dziewczyna to już kobieta bo pracuje i nie ma nastu lat? Bzdury. Raczej 21 letnia dziewczyna się nie chce odmładzać, a zachowanie beztroskie malolaty nie musi jej mijac bo w dalszym ciągu jest młoda i nie dojrzała. Kobieta również dojrzewa psychicznie! A wieczna dziewczynka to termin dla kobiet +30 a nie dla młodych. Nauczcie sie w końcu ludzie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.11.2015 17:39
Jestem wieczną dziewczynką i już to widzę chociaż nie mam nawet 20 lat. Nie przeszkadza mi to nawet nie chce być dorosła i tyle. Póki co nikomu to życia nie rujnuje.
zobacz odpowiedzi (1)
Mama (Ocena: 5) 28.02.2014 20:47
Ja też jestem wieczną dziewczynką. Trafiłam jednak na dorosłego emocjonalnie faceta
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.08.2013 10:51
Ja też po części jestem taką 'wieczną dziewczynką'. Ale po prostu chcę się bawić i korzystać z życia dopóki mogę :D ! trololololo :P
odpowiedz

Polecane dla Ciebie