Efekty uboczne pisania dużych ilości SMS-ów (To może nawet zmienić osobowość!)

Wiele wskazuje na to, że pisanie SMS-ów może demoralizować.
Efekty uboczne pisania dużych ilości SMS-ów (To może nawet zmienić osobowość!)
20.04.2013

Obecnie przy wyborze narzędzia komunikacji kierujemy się przede wszystkim prędkością z jaką do odbiorcy dociera przekazywana przez nas informacja. W tej dziedzinie od wielu lat królują SMS-y. Jednak czy ta szybka metoda kontaktowania się dobrze na nas wpływa?

Jak się okazuje, SMS-y nas demoralizują, czego dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Winnipeg w USA. Według ich badań skrócona forma wiadomości, które wysyłamy za pośrednictwem telefonów komórkowych może prowadzić do zmian w psychice.

Co więcej, nadmierne wysyłanie SMS-ów może spowodować trudności w budowaniu dłuższej wypowiedzi i głębszej myśli. To jednak nie wszystko – według amerykańskich naukowców, maniacy tekstowych wiadomości są przeważnie płytkimi materialistami i wartości, takie jak uczciwość, cenią mniej od pieniędzy i własnego wizerunku. Nie pociesza również fakt, że u badanych uzależnionych od pisania SMS-ów znacznie częściej pojawiają się uprzedzenia na tle rasowym lub etnicznym.

Kiedy należy martwić się o swoją osobowość? Badania dowiodły, że najbardziej próżnymi osobami wśród badanych były te, które wysyłały nawet 100 wiadomości tekstowych dziennie. Jeśli dziennie wysyłasz mniej niż 50 SMS-ów, nie musisz się martwić – mieścisz się w normie.

Czy uważacie, że wyniki tych badań mają swoje potwierdzenie w rzeczywistości?

 

Komentarze (24)

Ocena: 5 / 5
Zofia (Ocena: 5) 03.04.2016 00:36
A ja to widzę z innej strony....Siedzi rodzina przy wspólnym stole i zamiast rozmawiać to młodzież tylko pisze sms-y albo wysyła fotki na faceboka. Czy to jest normalne ? Czy to nie jest uzależnienie ??
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.12.2013 21:14
A mój mąż już nie potrafi rozmawiać i tylko pisze smsy...... I to już jest uzależnienie. Bo będąc w jednym pokoju On do mnie pisze zamiast rozmawiać.
odpowiedz
Julaa (Ocena: 5) 12.06.2013 23:04
To nieprawda, że osoby wysyłające ok. 100 SMS-ów dziennie są próżne ani też nie potrafią budować dłuższych wypowiedzi. Ja sama bardzo dużo esemesuję, a nie zauważam u siebie takich objawów...do wszystkiego trzeba mieć dystans i umiar;]
odpowiedz
Kinga (Ocena: 5) 22.04.2013 16:54
Wyobraźcie sobie , że ci Hamerykańce zbijają za te swoje jakże RZECZOWE i UZASADNIONE ( "maniacy tekstowych wiadomości są przeważnie płytkimi materialistami i wartości, takie jak uczciwość, cenią mniej od pieniędzy i własnego wizerunku. [...] częściej pojawiają się uprzedzenia na tle rasowym lub etnicznym"... dlaczego?) zbijają niezłą kasę. Swoją drogą jak oni to badają? Zbierają grupę ludzi i przeprowadzają ankiety? Bardzo rzetelnie. Z pewnością wiele osób przyznających się do wysyłania więcej niż 100 wiadomości zaznaczyło ptaszek przy odpowiedzi TAK do pytania "Czy jesteś płytkim materialistą?". No to moim zdaniem czyta prawda. Każdy Polak ma 1,5 dziecka. Moje półtora dziecka bawi się w pokoju obok, a Wasze? :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.04.2013 13:10
Wypowiem się jak na osobę uzależnioną od smsów przystało: HAHAHA. Dziękuję.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo