Psychologia ZAPACHU: Jeżeli w markecie poczujesz tę woń, wydasz więcej pieniędzy!

Sprawdź, który aromat najbardziej zachęca do robienia zakupów!
Psychologia ZAPACHU: Jeżeli w markecie poczujesz tę woń, wydasz więcej pieniędzy!
04.12.2012

Z pewnością zauważyłaś, że wnętrza niektórych sklepów pachną wyjątkowo intensywnie. Nawet jeżeli jedyny dostępny w nich towar to ubrania czy buty, pomieszczenia i tak są starannie perfumowane przez sprzedawców. W jakim celu? Oczywiście marketingowym. Okazuje się bowiem, że niektóre zapachy mogą nas mocno zmotywować do… wydawania dużych sum pieniędzy.

Eric Spangenberg z Washington State University College of Business, ekspert w dziedzinie badań nad wpływem woni na sprzedaż, odkrył niedawno, który z aromatów najbardziej zachęca klientów do robienia zakupów. – Badacz wykorzystał w eksperymencie dwa rodzaje zapachów: pomarańczowy i pomarańczowo-bazyliowy z nutą zielonej herbaty. Przez 18 weekendów obserwował ponad 400 klientów sklepu z dekoracjami wnętrz. W czasie badań w sklepowym powietrzu unosił się któryś z dwóch aromatów albo też nie użyto żadnego. To, jak skutecznie „sprzedaje” dany zapach, potwierdziła analiza paragonów i wywiady z badanymi – wyjaśnia serwis Odkrywcy.pl.

Okazało się, że 25 proc. klientów, kupujących przy woni czystej pomarańczy, wydało na towary średnio o jedną piątą więcej pieniędzy, niż pozostali. – Eksperyment wykazał, mało skomplikowany zapach najskuteczniej motywuje ludzi do sięgania po swoje portfele. Zapewne wynika to z faktu, że im prostszy aromat, tym mózgowi łatwiej go przetworzyć i skupić całą uwagę na robieniu zakupów – tłumaczy Spangenberg.

Polecane wideo

Komentarze (23)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.12.2012 12:21
w stradivariusie tak śmierdzi, że nie jestem w stanie tam nawet wejść. Ładnie pachnie w amerykańskim abercrombie & fitch:)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 05.12.2012 17:43
w tesco tak śmierdzi, że kupione tam spodnie po dwóch praniach nadal walą tym dziwnym zapachem... fuj. w hipermarketach zawsze śmierdzi.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.12.2012 12:41
w stradivariusie jest dziwny zapach, męskie perfumy ale hmm takie inne, zawsze jak wchodze to usmiecham sie pod nosem:) Zapach w Kazarze też jest bardzo charakterystyczny, chociaż troche zbyt mdły.
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 04.12.2012 19:09
w CCC wali tak ze az sie człowiek dusi
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.12.2012 17:37
rzeczywiscie w cccmam mdlosci jak wchodze
odpowiedz

Polecane dla Ciebie