Recepta na szczęście: Egoizm, samolubność, dbanie wyłącznie o siebie?

Zdaniem psychologów pomaganie innym nie daje ludziom radości.
Recepta na szczęście: Egoizm, samolubność, dbanie wyłącznie o siebie?
20.10.2012

Jesteś uprzejma dla otoczenia, chętnie oferujesz znajomym pomocną dłoń i życzliwie odnosisz się zarówno do przyjaciół, jak i zupełnie obcych sobie osób. Wyznajesz również zasadę „nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”. Wszystko brzmi pięknie, ale… z taką postawą masz niewielkie szanse na to, by być szczęśliwą.

Tak przynajmniej twierdzą psychologowie z Uniwersytetu Pensylwanii, którzy swoją kontrowersyjną tezę poparli prostym eksperymentem. Najpierw zaprosili do badań 216 wolontariuszy, którym wręczyli dokładnie po 3 dolary. Następnie podzielili ich na trzy grupy: pierwsza miała przekazać otrzymaną sumę pieniędzy na rzecz UNICEF, druga mogła zatrzymać pieniądze dla siebie, trzecia natomiast mogła wybrać, co chce zrobić z otrzymaną kwotą.

Wynik doświadczenia okazał się dość zaskakujący. Otóż wolontariusze, którzy zatrzymali pieniądze dla siebie, byli o wiele szczęśliwsi i bardziej zadowoleni od tych, którzy przekazali je na cele charytatywne. – Choć ludzie chcieliby zachowywać się jak samoluby, nie postępują tak, bo boją się, że będą mieli z tego powodu wyrzuty sumienia. Obawiają się również o swoją opinię – komentuje Jonathan Berman, pomysłodawca badania.

Wniosek nasuwa się zatem sam: najbardziej szczęśliwi jesteśmy wówczas, gdy myślimy wyłącznie o sobie…

Maja Zielińska

Zobacz także:

RANDKA SOLO: 4 sposoby, by okazać samej sobie nieco czułości - zasługujesz na to!

Chcesz miło spędzić czas? Facet wcale nie jest Ci do tego potrzebny! Czasami zajmij się sobą.. sama!

To już koniec tej przyjaźni...

Kiedyś byliście sobie bliscy, a teraz przyszło wam ruszyć w swoje strony? Zobacz, jak zrobić to bezboleśnie.

 

Komentarze (23)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2012 23:50
a jak się mierzy kto jest szczęśliwszy ?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2012 13:33
Co to za psycholodzy? Czy oni nie wiedzą że nie istnieje coś takiego jak bezinteresowność? I że kiedy rzucamy głodnej staruszce na podołek pieniądze, to to co osiągamy dzięki naszej pomocy jest o wiele bardziej wartościowe niż te pieniądze? Dzięki temu czujemy się lepiej, czujemy się szlachetniejsi, lepsi, hojniejsi, a dzięki temu poprawia się nasze samopoczucie i samoocena, więc bliżej nam do szczęścia niż gdybyśmy mieli ominąć tą staruszkę i zachować 5 zł dla siebie. Tak jest i koniec, pomagamy żeby poczuć się lepiej, albo żeby nie dotknęły nas później wyrzuty sumienia że czegoś nie zrobiliśmy, co jest o wiele bardziej męczące niż strata nawet znacznej ilości pieniędzy. Szczęście to celebrowanie nieistotnych drobiazgów i harmonia utrzymana na każdej płaszczyźnie naszego życia, wybaczanie sobie i innym, pogrzebanie niemiłej przyszłości i upajanie się smakiem jutra.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2012 11:11
Tak nas "wychowała" ewolucja i wszystko co robimy wbrew niej jest wielkim wysiłkiem godnym pochwały
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2012 08:26
Smutne, ale się z tym zgadzam. Zawsze pomagałam, wysłuchiwałam, pozyczałam. Zawsze byłam przy innych ludziach gdy potrzebowali pomocy. Teraz, gdy ja jestem w złej sytuacji zyciowej, odwrócili sie wszyscy. Nie dam więcej robic z siebie jelenia i wreszcie zadbam o swoje potrzeby. Dzis nie da się być matka teresą bo ludzie na maxa wykorzystują tych dobrych ;/
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2012 00:33
ja nie wyobrażam sobie bycia szczęśliwą myśląc tylko o sobie. Co może dać szczęście egoiście? jak można cieszyć się tym, że ma się wszystko gdy inni na około potrzebują pomocy? Dla mnie szczęście to dawanie szczęścia innym, poczucie, że jest się potrzebnym i zmienia się ten świat,choćby w bardzo małym stopniu, ale jednak na lepsze, daje się coś od siebie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo