To już koniec tej przyjaźni...

Kiedyś byliście sobie bliscy, a teraz przyszło wam ruszyć w swoje strony? Zobacz, jak zrobić to bezboleśnie.
To już koniec tej przyjaźni...
15.10.2012

U przyjaciół cenimy przede wszystkim szczerość, uczciwość, wierność czy dyskrecję. Z reguły znajdujemy sobie przyjaciół tej samej płci. Każdy, kto z kimś się zaprzyjaźnił, chciałby, żeby ta znajomość trwała wiecznie. Niestety, czasem odbudowanie przyjaźni okazuje się niemożliwe. Jak się zatem rozstać i nie żywić urazy do eksprzyjaciela?

Nie przetrwały próby czasu

Ania* z okolic Radomia przyjaźniła się z Klaudią* od liceum. Siedziały w jednej ławce, a potem wyjechały razem na studia, do Warszawy, gdzie zamieszkały razem. I ich znajomość została wystawiona na próbę. Klaudia wpadła w nowe towarzystwo, coraz mniej czasu poświęcała Ani, która czuła się odrzucona. „Miała prawo spotykać się, z kim tylko chciała, ale bolało, że spycha mnie na margines. Ja nie nawiązuję znajomości tak szybko, więc poczułam się samotna i zagubiona” – opowiada Ania. Jak dodaje, przełomem był moment, gdy zaczęła mieć problemy w domu rodzinnym, a Klaudia wykręciła się brakiem czasu. „Zostałam z tym wszystkim sama. Zrozumiałam, że nie ma już między nami przyjaźni. Wyprowadziłam się, choć było mi ciężko. Minęły dwa lata i praktycznie straciłyśmy ze sobą kontakt” – wyznaje Ania.

koniec przyjaźni

Daj sobie czas na kwarantannę

Stało się, zakończyliście tę przyjaźń. Czujesz się zupełnie jak po rozpadzie związku – osamotniona, zdradzona, oszukana. Jest ci ciężko. Bądź jednak ostrożna z rzucaniem się w wir nowych znajomości. Gdy kończy się coś dla nas ważnego, najrozsądniej jest dać sobie trochę czasu. Trudno liczyć, że z dnia na dzień znajdziesz sobie nowego przyjaciela, który wypełni pustkę po skończonej znajomości. Przeczekaj najtrudniejsze chwile i dopiero wtedy zacznij budować bliską relację z drugą osobą. Nauczona doświadczeniem nie popełnisz już tych samych błędów, jest zatem szansa, że kolejna znajomość będzie trwalsza od poprzedniej.

* Imiona bohaterek zostały zmienione.

EPN

Zobacz także:

Czy przyjaźń w pracy jest możliwa?

Bratnią duszę możesz znaleźć wszędzie.

Czy warto wiązać się z przyjacielem?

Uda wam się stworzyć harmonijny związek?

koniec przyjaźni

Podaj konkretne argumenty

Owijanie w bawełnę to nie rozwiązanie. Musisz być szczera i powiedzieć wszystko, co leży ci na sercu. Dlatego wcześniej przygotuj sobie argumenty, które przedstawisz podczas rozmowy. Powołaj się na konkretną sytuację i wytłumacz, dlaczego jest ona dla ciebie nie do zaakceptowania. Wyjaśnij rzeczowo, co w twoich oczach przekreśla waszą przyjaźń i dlaczego nie możecie kontynuować tej znajomości. Chwilami może być nieprzyjemnie, a z początku spokojna rozmowa może zakończyć się awanturą, ważne jednak, abyś była stanowcza, konkretna i precyzyjna w swoich argumentach.

Przyznaj się do błędu

Rzadko kiedy znajomość rozpada się tylko z powodu zachowania jednej osoby. Najczęściej wina leży po obu stronach, nawet jeśli wydaje ci się, że nie masz nic sobie do zarzucenia. Jeśli w czasie rozmowy padną kontrargumenty, a przyjaciel zacznie wytykać ci wady, nie reaguj agresją, tylko wysłuchaj, co ma ci do powiedzenia. Taka sytuacja, paradoksalnie, może tylko ułatwić wam rozstanie – gdy wszystkie karty zostaną wyłożone na stół, z waszej znajomości wiele nie zostanie. Umiejętność przyznania się do błędu jest niezwykle cenna.

koniec przyjaźni

Zdecyduj, czy na pewno chcesz odejść

Jeśli wasza przyjaźń trwała lata i coś na niej zaważyło, zastanów się na spokojnie, czy na pewno rozstanie jest jedynym rozwiązaniem. To tak jak ze związkiem – czasem lepiej dać sobie czas do namysłu czy nawet zrobić sobie przerwę niż definitywnie kończyć znajomość. Masz wątpliwości? Porozmawiaj z zaufaną osobą z zewnątrz, która będzie mogła obiektywnie ocenić całą sytuację. Być może jej punkt widzenia zmieni twój pogląd. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest twoje zdanie. I twoje odczucia. Jeśli nie masz wątpliwości, że rozstanie jest jedyną słuszną opcją, przejdź do następnego punktu.

Wybierz odpowiedni moment

Piszemy o tym za każdym razem przy okazji ważnych rozmów (z partnerem, rodziną itp.). I również teraz o tym przypominamy. Rozmowy o zakończeniu przyjaźni nie można przeprowadzać naprędce, byle gdzie i byle jak. Powinnaś się do niej solidnie przygotować. Znajdź miejsce, w którym oboje będziecie mogli czuć się swobodnie. Uzgodnijcie godzinę, która będzie dogodna dla ciebie i dla twojego przyjaciela. Jeśli masz na głowie pilne sprawy, załatw je w pierwszej kolejności. To nie będzie łatwa rozmowa, dlatego nic nie powinno cię rozpraszać. Dobrze byłoby uprzedzić przyjaciela, że to ważne spotkanie i będziesz chciała poruszyć kwestię dotyczącą waszej znajomości. Bądź co bądź, nikt nie lubi być zaskakiwany.

koniec przyjaźni

Rozstania czas

Powody zakończenia nawet wieloletniej przyjaźni mogą być różne. Czasem zdecydować o tym może jedna, przełomowa sytuacja, a niekiedy to po prostu efekt osłabienia więzi. Każda niepielęgnowana znajomość umiera. A jeśli do tego dochodzi coś, co sprawia, że nie wyobrażasz sobie kontynuowania przyjaźni z daną osobą, pora postawić sprawę na ostrzu noża – w tym wypadku chodzi po prostu o zakończenie znajomości. Jeśli jesteś przekonana, że niczego między wami nie uda się już uratować, pora się rozejść. Jak się za to zabrać?

Nie działaj pod wpływem impulsu

Przyjaciółka zawiodła twoje zaufanie i nie masz ochoty kontynuować tej znajomości? Daj sobie czas zanim podejmiesz ostateczną decyzję – najgorsze, co możesz zrobić, to usunąć przyjaciółkę… z listy znajomych na Facebooku. Tutaj publikujemy wyniki badań, z których wynika, że usuwamy znajomych po ich kolejnym irytującym wpisie na tablicy, a także ze względu na poglądy religijne i polityczne. Nie mamy również litości dla znajomych, którzy publikują komentarze o charakterze rasistowskim. Dlatego jeśli przyjdzie ci zakończyć przyjaźń, przeczekaj pierwsze emocje, które mogłyby popchnąć cię do czegoś nierozsądnego. Potem będziesz miała kaca moralnego, że nie rozegrałaś tego na trzeźwo.

Polecane wideo

Komentarze (53)

Ocena: 5 / 5
ewelina (Ocena: 5) 08.10.2017 19:38
Moja przyjaźń skończyła sie przez udzial osób trzecich..wszyscy byli przeciwko jej.. okazało sie ze mieli racje a ja ich nie uchalam mowiac ze tak nie bedzie bo ona jest inna i prosze sa efekty..
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.08.2016 14:16
Mam wielu przyjaciół (najczęściej płci przeciwnej) zazwyczaj świetnie czuję się w tym gronie choć musiałam wziąć duuuużą poprawkę na interpretację ich zachowania ;) Może to naiwne ale mam nadzieję ze nasza przyjaźń nigdy się nie rozpadnie ! Mała rada na koniec ;) Drogie dziewczyny nie dajcie sobie wmówić ze przyjaźń damsko-męska nie istnieje!
odpowiedz
Hörrem (Ocena: 5) 08.11.2015 00:44
Artykuł bardzo mi pomógł. Trudno było mi się pozbierać po stracie przyjaciółki. Wiem jednak że była fałszywa. Ledwo wyrwałam się spod jej władzy. Unikajcie osób zaborczych, zazdrosnych i obrażalskich. Taka była moja przyjaciółka.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.11.2012 19:58
Z Pauliną przyjaźniłam się od 3 klasy,minęło kilka lat,i teraz...Czuję się wyrzucona na margines.Jak niepotrzebna,zużyta kartka.Ona mi nic nie robi,nic nie mówi,i właśnie w tym problem.Już tak 3 tygodnie nie odzywa się do mnie!Jak spytałam się jej chłopaka,mojego przyjaciela,czy coś źle zrobiłam,to on powiedział,że nic się nie stało,że ona chce troche czasu dla siebie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.10.2012 22:22
mialam przyjaciela, potem zrobilismy z tego zwiazek, zwiazek nie wypalił, rozstalismy sie i teraz myslicie ze damy rade powrocic do przyjazni?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie