13 zasad bezstresowego życia

Życie to ciągła gonitwa, pośpiech i stres wywołujący konflikty... Czy twoje życie również jest takie?
13 zasad bezstresowego życia
31.10.2008

Stres jest reakcją organizmu na "niekorzystne" bodźce środowiskowe, dzięki której organizm ludzki może dostosować się do nowo zaistniałych warunków otoczenia.

Stres to nieunikniona i naturalna część życia. Dr Hans Selye podkreśla, iż stres jest normalnym fizjologicznym zjawiskiem związanym z procesami życia. Jednak w za dużej dawce ogranicza nasze możliwości i komplikuje życie.

Jednym ze sposobów na udane życie jest umiejętne radzenie sobie ze stresem. Musisz wiedzieć, iż to nie stres jest niebezpieczny dla ciebie, ale to, jak na niego reagujesz. Warto więc się nauczyć, jak sobie z nim radzić...

Stałe napięcie, brak czasu, niepokój wywołany pośpiechem, pogoń za lepszym jutrem, konflikty w pracy, w domu - były czynnikami odpowiedzialnymi za mój stres i frustracje. Problemy te nawarstwiały się, niszcząc nie tylko moje życie, ale także życie moich najbliższych. Długotrwały stres, którego doświadczałam, ograniczał moje możliwości intelektualne, wywoływał złe samopoczucie i poczucie bezradności, które było odpowiedzialne za brak mojej motywacji do działania. Ten stan, utrzymując się dość długo, wywołał stany chorobowe...

Najpierw zaczęłam cierpieć na bezsenność, nerwicę, depresję, potem zaburzenia miesiączkowania i zaburzenia rytmu serca... Czy wydaje Ci się, jakbym pisała również o Tobie? Jeżeli tak, to jesteś ofiarą stresu! Już najwyższy czas coś z tym zrobić... A jeżeli nie wiesz, co, to zrób to, co ja i WRESZCIE pokonaj stres!

Efektywna terapia antystresowa powinna nas zbliżać do obiektywnej rzeczywistości i pozwolić nam ją lepiej zrozumieć - poprzez pozbycie się własnych ograniczeń psychicznych i zdobycie wiedzy do zarządzania sobą w sytuacjach stresowych.

Poznaj 13 rad na bezstresowe życie. To one pomogą Ci mieć pełną kontrolę nad stresem:

 1. Postaraj się rozładowywać nagromadzone emocje. Pomocny jest w tym spacer, jazda na rowerze, biegi, gimnastyka, pływanie. Udowodniono, iż wszelkie ćwiczenia fizyczne są skuteczną metodą radzenia sobie ze stresem. Jest to zarówno metoda doraźnego rozładowania stresu, jak i profilaktyka. Ćwiczenia fizyczne wzmacniają układ nerwowy, odpornościowy, hormonalny, wszystkie elementy organizmu, które odpowiadają za sprawność psychofizyczną.
 2. Jak najczęściej się śmiej. Przecież, jak wiadomo, śmiech poprawia samopoczucie i "śmiech to zdrowie". To on odpręża, rozluźnia, burzy napięcie, przywraca obiektywne myślenie i dlatego należy śmiać się jak najczęściej. Gdy człowiek jest wesoły, elektryczna aktywność prawej i lewej półkuli mózgowej jest lepiej skoordynowana. Neurofizjolodzy twierdzą, że brak takiej koordynacji prowadzi do depresji.
 3. Jak najwięcej odpoczywaj. Jednak czasu wolnego nie mieszaj z innymi zajęciami. Aby odpoczynek był efektywny i rzeczywiście pozwolił nam wypocząć, powinniśmy czas wolny spędzać na zupełnie innych aktywnościach niż w ciągu tygodnia. Poślij dzieci do babci, męża na ryby, przecież należy Ci się wolna sobota na relaks.
 4. Rób to, co sprawia Ci przyjemność. Aktywność, której się poświęcamy, powinna nam przynosić przyjemność. Możesz czytać pogodną książkę, uprawiać ogród, pojechać na ryby, pójść z przyjaciółką na zakupy, tańczyć, słuchać muzyki. Odpoczynek, który wywołuje u nas uczucie przyjemności, sprawia, że wydzielają się hormony szczęścia, zwiększa się poziom serotoniny, a ciało uwalnia się od nagromadzonych stresów.
 5. Dbaj o zdrowy styl życia. Regularnie i zdrowo się odżywiaj, a także odpowiednio długo się wysypiaj. Zadziwiająco dużo stresu generują produkty, które spożywamy w ciągu całego dnia. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, co jemy i ograniczyć spożycie produktów, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Są to: alkohol, kofeina, nikotyna, węglowodany.
 6. Naucz się medytacji. Istnieją proste techniki medytacyjne, które z powodzeniem możesz stosować w domu. To one pomogą Ci wyciszyć umysł i nauczą odstresowania. Celem medytacji jest uspokojenie emocji i samodoskonalenie.
 7. Uprawiaj seks. Skutecznie pomaga on uporać się ze stresem. Namiętne igraszki to najprzyjemniejszy i najprostszy sposób rozładowania napięć. seks łatwo przywraca wywołaną stresem, zaburzoną równowagę hormonalną. Czułość partnera koi nerwy, a po miłosnych uniesieniach na pewno poczujesz rozluźnienie, odprężenie i zrelaksowanie.
 8. Myśl pozytywnie i oczekuj najlepszego. Bardzo często stres jest wywołany przez negatywne myślenie. Przecież pozytywne myśli w sposób naturalny przyciągają pozytywne doświadczenia. Negatywne, nieprzychylne nastawienie wobec innych, sprzyja napięciom, stresom i irytacji. Dzięki przyjaznej postawie wobec świata i ludzi, człowiek potrafi czerpać radość oraz zadowolenie z każdej sytuacji, umie eliminować napięcie czy stres. I nawet jeżeli spotka Cię rozczarowanie, czas przed nim przeżyjesz bezstresowo.
 9. Nie obarczaj się wieloma sprawami naraz. Lepiej zrób mniej, ale bez stresu i efektywniej. Postaw sobie realistyczne cele, które chcesz osiągnąć i ustal, w jakim czasie ma się to stać. Stwórz plan działań, według którego będziesz postępować.
 10. Bądź asertywna, naucz się stanowczo mówić "nie". Dzięki asertywności żyjemy w większej zgodzie ze sobą, umiemy komunikować się z innymi bez popadania w konflikty. Natomiast osoby żyjące w konflikcie wewnętrznym, poprzez godzenie się na rzeczy, których nie akceptują, popadają w frustracje, nerwice, depresje.
 11. Unikaj hałasu. Hałas powoduje stres i wyzwala agresję. Jako dźwięk szkodliwy dla zdrowia człowieka uznany jest za zanieczyszczenie środowiska. Powoduje bezsenność i przemęczenie organizmu, drażliwość, bóle głowy, spowolniony rozwój umysłowy, negatywnie wpływa na wydajność nauki oraz pracy. Natomiast stres wywołany hałasem podwyższa ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.
 12. Zaakceptuj siebie taką, jaka jesteś i kochaj siebie taką, jaka jesteś. Zaakceptuj swoje życie z jego błędami i słabościami. Zaakceptuj swoją inteligencję z jej ograniczeniami. Zaakceptuj siebie wraz ze wszystkimi zaletami i wadami. Pamiętaj, że nikt nie jest przecież idealny! Ponadto, zawsze możesz się doskonalić.
 13. Obserwuj swój stres. Naucz się oceniać jego poziom i kontrolować go. Ważne, abyś umiała rozpoznawać czynniki wywołujące u Ciebie stres, bo póki się tego nie nauczysz, nie będziesz umiała sobie z nim radzić. Sprawowanie kontroli nad własnym życiem i umiejętność kontroli poziomu stresu zapobiegają jego narastaniu. Jeżeli natomiast wszelkie zdarzenia toczą się poza Twoją kontrolą, masz poczucie lęku i nawarstwiającego się napięcia. Nie możesz również zapobiec narastaniu stresu.

Barbara Gawryluk

Polecane wideo

Komentarze (38)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.11.2015 18:15
Kiedy byłam w stresie wszystko mi się sypało. Nie miałam apetytu, nie potrafiłam się wyspać. Koleżanka poleciła mi oczyszczanie energetyczne na stronie moc-energii.pl . I rzeczywiście po odprawieniu rytuału problemy ze stresem ustały. Jestem pogodna i bardziej optymistyczna i co najważniejsze nabrałam więcej dystansu do wielu spraw, przez co już się nie denerwuje.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.12.2008 13:32
pisałam pracę licencjacką na temat stresu ale żeby dostosować się do tego co pisałam to nie jest takie proste hehee...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.11.2008 13:29
http://klubnormaderm.pl/?userRegisterForm&friend=agata_901 zapisz sie do klubu normaderm vichi nagrody i darmowe próbki
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.11.2008 15:39
Heja :) również do CZERWONEJ:) duzo osób ma taki problem jak ty czyli ciągłe rumieńce...:( tez to mam to jest strasznie uciążliwe.. niestety zaczęło sie to jakos pół roku temu i nie moge sobie z tym poradzic... :( nie znam kogoś a wystarczy ze cos powie do mnie ja odrazu mam buraka na twarzy... :( to jest dla kogoś smieszne ale tak naprawde strasznie uciązliwe i wydaje mi sie ze to przez z stes z którym nie umiem sobie poradzic :((( pozdrawiam x.x.x.x
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.11.2008 15:27
do CZERWONEJ;) ja tez mam taki problem!!;D ale staram sie, wmawiam sobie, że ,,to nic takiego,, i od razu rumience znikaja z mojej twarzy, albo tez nie skupiam sie na slowach, ktore powoduja u mnie rumience;D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie