Tajemnice ŚNIENIA: 15 interesujących faktów dot. interpretacji & zapamiętywania snów!

Wszyscy lubimy śnić, choć tak mało wiemy o naturze naszych snów...
Tajemnice ŚNIENIA: 15 interesujących  faktów dot. interpretacji & zapamiętywania snów!
16.08.2012

Sen to jeden z najciekawszych, a zarazem najmniej zbadanych aspektów potęgi ludzkiego umysłu. Każdy z nas o czymś śni, ale skąd w ogóle biorą się sny? Czy niosą jakieś sekretne znaczenie? Co jeszcze kryje się w naszych głowach?

Przed Wami 15 zaskakujących ciekawostek o snach. Czy wiecie, że... 

Sen

1. Zapominamy 90% naszych snów

W przeciągu 5 minut od przebudzenia zapominamy połowę tego, o czym śniliśmy. Po 10 minutach nie ma już 90% naszych wspomnień.

2. Niewidomi także śnią

Osoby, które straciły wzrok, np. w wyniku wypadku, śnią obrazami. Osoby niewidome od urodzenia nie widzą co prawda obrazów, ale przeżywają równie intensywne sny co pełnosprawni ludzie, wykorzystując przy tym pozostałe swoje zmysły.

3. Wszyscy śnią

Każdy człowiek ma sny (jedynym wyjątkiem są ciężkie zaburzenia psychologiczne). Jeśli wydaje Ci się, że o niczym nie śnisz, tak naprawdę po prostu o tym nie pamiętasz.

4. W naszych snach widzimy jedynie twarze, które znamy

Nasz umysł nie wymyśla twarzy osób, które pojawiają się w naszych snach - wykorzystuje natomiast twarze ludzi, których już kiedyś widzieliśmy (nawet jeżeli ich nie pamiętamy).

5. Nie wszyscy mają sny w kolorze

12% widzących osób podczas snu widzi obrazy jedynie w czarno-białych barwach. Co ciekawe, badania prowadzone od 1915 roku do lat 50. wykazywały, że czarno-białe sny przeważają w społeczeństwie, a rezultaty te zaczęły ulegać zmianie w latach 60. Dziś jedynie 4% osób poniżej 25. roku życia śni na czarno-biało. Naukowcy twierdzą, że zmiana ta może być powiązana z wprowadzeniem kolorowej telewizji.

Sen

6. Sny są symboliczne

Gdy śnimy o konkretnym przedmiocie ma on zazwyczaj charakter symboliczny. Zazwyczaj jednak jego prawdziwe znaczenie jest głęboko ukryte i odbiega od tego, o czym śnimy.

7. Sny wyrażają emocje

Najczęstszym uczuciem, które odczuwamy w snach jest lęk. Częściej przeżywamy podczas snu negatywne emocje.

8. Podczas nocy śnimy od czterech do siedmiu snów

Zazwyczaj zaczynamy śnić w przeciągu godziny lub dwóch od momentu zaśnięcia.

9. Zwierzęta również śnią

Badania przeprowadzone na różnych gatunkach zwierząt wykazywały, że podczas snu zwierzęta wytwarzają taki sam rodzaj fal mózgowych co ludzie.

10. Podczas snu może nam się zdarzyć paraliż senny

Podczas snu w fazie REM (eng. Rapid Eye Movement - szybkie ruchy gałek ocznych) nasze ciała ulegają paraliżowi. Jednakże zdarza się, że mechanizm ten zaczyna działać w innej fazie snu, podczas gdy nasz umysł się budzi.

Sen

11. Otoczenie ma wpływ na nasze sny

Nasz umysł podczas snu odbiera bodźce z zewnątrz i włącza je do snu. Oznacza to, że podczas snu możemy usłyszeć prawdziwe dźwięki i na przykład, gdy nasz brat gra na gitarze w pokoju obok, możemy śnić o tym, że jesteśmy na koncercie gwiazdy rocka.

12. Sny mężczyzn i kobiet nie są identyczne

Mężczyźni częściej śnią o mężczyznach - około 70% postaci pojawiających się w snach mężczyzn jest tej samej płci. Z kolei u kobiet liczba damskich i męskich postaci występujących w snach jest wyrównana. Ponadto, podczas snu mężczyźni częściej doświadczaj agresywnych emocji.

13. Prorocze sny

Liczne badania wykazały, że od 18 do 38% społeczeństwa miało choć jeden sen proroczy, a 70% osób przeżyło podczas snu déjà vu. Od 63 do 98% osób wierzy, że sny mogą przewidywać przyszłość.

14. Jeśli chrapiesz, na pewno nie śnisz

Taka informacja krąży po internecie, niestety, nie udało nam się jej zweryfikować żadnymi badaniami naukowymi.

15. Podczas snu możesz przeżyć... orgazm!

W naszych snach możemy nie tylko uprawiać seks, ale i przeżyć prawdziwy orgazm! Uczucie to może być równie intensywne i przyjemne, co w rzeczywistości...

Marta Małachowska

Polecane wideo

Komentarze (71)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 24.08.2014 13:25
Nienawidzę śnić, bo wciąż śnią mi się koszmary ;(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.08.2012 15:47
Ostatni punkt mi się najbardziej podoba ;D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.08.2012 19:31
Śniło mi sie dzisiaj że byłam na urodzinach Andrzeja Łapickiego,i dziwiłam się (we śnie) że jego żona żyje ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.08.2012 20:53
NIENAWIDZE REKLAM NA PAPILOCIE!!!!!!!!!!!!!ILEZ ICH MOZE BYC, PRZEZ TE REKLAMY MNIEJ WAS ODWIEDZAM
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 17.08.2012 17:50
Uwielbiam śnić, bo w snach mogę robić co chce i to takie przyjemne uczucie wolności. Czasem śnią mi się dziwne rzeczy, jakieś znaki, które potem spotykam w rzeczywistości albo sny prorocze
odpowiedz

Polecane dla Ciebie