Piorunujące pierwsze wrażenie

Masz tylko chwilę, aby zrobić świetne wrażenie na mężczyźnie czy pracodawcy. Podpowiadamy, jak najlepiej wykorzystać ten moment.
Piorunujące pierwsze wrażenie
03.06.2012

Od lat wiadomo, że gdy poznajemy nową osobę, pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Jeśli jest ono negatywne, drugiej szansy możemy już nie dostać. O tym, jaką moc oddziaływania ma pierwsze wrażenie, świadczą badania przeprowadzone przez psychologów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Belgii. Naukowcy udowodnili, że tylko w niektórych sytuacjach drugi kontakt może wpłynąć na ludzkie reakcje, zazwyczaj jednak to właśnie pierwsze wrażenie jest dominujące. Bertram Gawronski, szef grupy badawczej tłumaczy, że mózg magazynuje doświadczenia, które naruszają nasze oczekiwania jako będące wyjątkami od reguły. „W ten sposób reguła jest traktowana jako ważna z wyjątkiem specyficznych kontekstów, w którym została naruszona” – twierdzi Gawronski.

O tym, jak istotne jest pierwsze wrażenie, świadczą chociażby analizy dotyczące biznesów internetowych. Aby odwiedzający witrynę wyrobił sobie pierwszą opinię na jej temat, potrzeba mniej niż… 0,2 sekundy! Trwałą i konkretną opinię internauci wyrabiali sobie już po 20 sekundach – to wnioski, które płyną z badań zrealizowanych na Missouri University of Science and Technology przy wykorzystaniu oprogramowania śledzącego wzrok i kamer na podczerwień.

Ładni mają lepiej

Gdy w grę wchodzą relacje damsko-męskie, pierwsze wrażenie jest nieocenione. Amerykański psycholog Elliot Aronson, autor podręcznika „Psychologia społeczna” tłumaczy, że większość studentów zapytana o oczekiwania co do ewentualnej randki, umieszczała „atrakcyjność fizyczną partnera” na początku listy. „Jedną z uderzających prawidłowości, odnoszącą się do zjawiska atrakcyjności fizycznej jest powszechne przeświadczenie, iż atrakcyjność fizyczna jest ściśle powiązana z innymi pożądanymi cechami. Mężczyźni, jak i kobiety są przekonani, że ludzie atrakcyjni odnoszą więcej sukcesów, są bardziej inteligentni, lepiej przystosowani, bardziej sprawni społecznie, interesujący, zrównoważeni, fascynujący, niezależni i bardziej atrakcyjni seksualnie w porównaniu z osobami mniej atrakcyjnymi fizycznie” – twierdzi Elliot Aronson.

czerwone usta

Pozytywny całokształt

Z tych zależności możesz wysnuć wniosek, że podczas pierwszego kontaktu twój wygląd będzie bardzo istotny. Nie, nie chodzi o to, że musisz wyglądać jak milion dolarów. A raczej o to, jak się prezentujesz – rozmówca zwróci uwagę na to, jak się ubierasz, jaką masz fryzurę, postawę oraz czy się uśmiechasz. Nawet najpiękniejsza kobieta chłodem i dystansem może zrobić fatalne pierwsze wrażenie. Chodzi raczej o całokształt, który rozmówcy powinien przypaść do gustu. W końcu „jak cię widzą, tak cię piszą”. Ale atrakcyjność fizyczna to nie wszystko. Pierwsze wrażenie to również szereg innych czynników, na które nowo poznany mężczyzna podświadomie zwróci uwagę. Jak zrobić piorunujące pierwsze wrażenie?

- Zachowuj się, jakbyś spotkała przyjaciela. Jeśli wyobrazisz sobie, że nowo poznany mężczyzna to twój bliski znajomy, będziesz bardziej otwarta, miła i przyjazna. A to wiąże się z uśmiechem czy mową ciała dającą pozytywne sygnały. Sprawi również, że będziesz zachowywała się naturalnie. Ale w tej sztuczce jest jeszcze jedna ważna rzecz – traktując nowo poznanego mężczyznę jak przyjaciela, prawdopodobnie od razu zaczniesz żywić wobec niego pozytywne uczucia. To świetny prognostyk na przyszłość i doskonała baza do stworzenia udanej relacji.

- Zwróć uwagę na mowę ciała. Twoja postawa powinna być otwarta – w przeciwnym wypadku nawet najbardziej górnolotne i przemyślanie wyznania będą w sprzeczności z twoją sylwetką. Uśmiechaj się. Nie krzyżuj rąk na piersiach. Zwracaj się w stronę osób, z którymi rozmawiasz. Spraw, aby twoja postawa była przyjacielska i otwarta. Nawiąż kontakt wzrokowy. Postaraj zachowywać się swobodnie. Gdy twoje ciało okaże zainteresowanie rozmówcą, łatwiej będzie o nić sympatii między wami.

czerwone usta

- Nie myśl zbyt dużo. Myśląc, wytworzysz na samej sobie presję i zaczniesz zachowywać się nienaturalnie. Pokaż, że jesteś zrelaksowana – spięta i ważąca każde słowo nie zrobisz dobrego wrażenia, a na drugie możesz już nie mieć szansy. Skup się raczej na osobie, z którą rozmawiasz, a nie na sobie. Słowa stanowią tylko 7 proc. komunikacji – 93 proc. to głos, jego barwa czy ton oraz – rzecz jasna – właśnie mowa ciała. Dlatego skoncentruj się na nowo poznanym mężczyźnie i jego zachowaniu oraz opowieściach, a będzie rozmawiało wam się swobodnie.

Zrób wrażenie na szefie

Pierwsze wrażenie równie istotne jest w biznesie. Jeśli nie spodobasz się szefowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, nic go nie przekona, aby cię zatrudnił – nawet piekielnie dobre CV. Dlatego wszystkie powyższe zasady, takie jak otwarta postawa czy kontakt wzrokowy mogą okazać się pomocne na początku spotkania z potencjalnym pracodawcą. Ale już niekoniecznie zbytnia zażyłość. „Etykieta biznesowa zakłada, że osoba niższa rangą pierwsza powinna okazać szacunek osobie zajmującej wyższe miejsce w hierarchii” – informuje Adam Jarczyński, autor książki „Etykieta w biznesie”, który dodaje, że „lepiej na początku podejść z lekkim dystansem do pierwszego kontaktu, niż dostać po rękach od drugiej osoby za zbyt szybkie wejście do krainy zażyłości”. Uścisk dłoni i delikatny uśmiech w zupełności wystarczą. Co jeszcze?

czerwone usta

- Przyjdź punktualnie albo przed czasem. Spóźnienie na rozmowę kwalifikacyjną w większości przypadków cię zdyskwalifikuje jako kandydatkę. Pracodawca, którego spotkasz po raz pierwszy, nie będzie zainteresowany twoją wymówką, choćby nie wiadomo jak była dobra. Tak sobie zaplanuj dzień, aby punktualnie stawić się na spotkanie.

- Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Prawda i tak wyjdzie na jaw, a jeśli zaczniesz zachowywać się nienaturalnie, wzbudzisz podejrzenia rozmówcy i zrobisz na nim słabe wrażenie. Lepiej bądź sobą, nawet jeśli uważasz, że brakuje ci kwalifikacji. Pewność siebie i spokój mogą sprawić, że się spodobasz. Przed rozmową poćwicz techniki relaksacyjne, aby nie zjadły cię nerwy.

- Bądź pozytywna. O otwartej mowie ciała czy byciu sobą już wiesz. Wielu potencjalnych pracowników siedzi jednak podczas rozmowy kwalifikacyjnej jak na przesłuchaniu, bez cienia luzu. Trudno wtedy o dobre wrażenie. Naprawdę uwierz, że podczas rozmowy, która decyduje o twojej karierze, warto się uśmiechać, a czasem nawet zażartować. Osoby pozytywnie nastawione do życia zawsze robią lepsze wrażenie od smutasów. Zachowuj się pozytywnie.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Kobieca rywalizacja, czyli co oceniamy, patrząc na konkurentki?

W ocenie innych kobiet jesteśmy bardzo surowe.

Mowa ciała zdradza klasę społeczną

Co mowa ciała mówi o osobach bogatych, a co o niezamożnych?

Polecane wideo

Komentarze (29)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.06.2012 15:36
poddawanie się pierwszemu wrażeniu często prowadzi do wielkich pomyłek he he
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.06.2012 08:55
Prawda! Ja zrobiłam takie pierwsze wrazenie na swoim szefie ze do dzisiaj nie moze o mnie zapomniec :) Chociaz juz nie pracuje tam a on dalej chce utrzymywac ze mna kontakt :) Pozytywne nastawienie i kontakt wzrokowy jest najwazniejszy :
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.06.2012 18:41
www. shinybox. pl/?ref=576d9de zarejestruj sie i dostaniesz darmowe kosmetyki
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.06.2012 19:52
Polecam przeczytać "Psychologię Społeczną" Aronsona z ciekawości. Dla mnie to był najciekawszy podręcznik z jakiego kiedykolwiek korzystałam :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.06.2012 01:08
nic nowego..;]
odpowiedz

Polecane dla Ciebie