Afirmacje, czyli moc pozytywnego myślenia

Dzięki autosugestii możesz pokonać problemy i stać się szczęśliwa.
Afirmacje, czyli moc pozytywnego myślenia
27.05.2012

„Niczemu nie musisz się dać pokonać. Możesz osiągnąć spokój umysłu, lepsze zdrowie i nieustający napływ energii; krótko mówiąc, twoje życie może być pełne radości i satysfakcji. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, widziałem bowiem, jak rzesze ludzi uczyły się stosować i stosowały system prostych reguł postępowania, który wniósł w ich życie wspomniane wyżej korzyści. Te zapewnienia, jakkolwiek mogą się wydać dziwaczne i nazbyt śmiałe, oparte są na prawdziwych obserwacjach ludzkiego doświadczenia” – twierdzi Norman Vincent Peale, autor poradnika o mocy pozytywnego myślenia.

Jak zastrzyk z morfiny

To, w jaki sposób myślimy, ma wpływ na większość dziedzin naszego życia. Pod tym względem badania mówią same za siebie. Udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu Wake Forest, którzy doszli do wniosku, że pozytywne myślenie może przynieść efekty porównywalne do działania… zastrzyku z morfiny, która redukuje ból oraz zmniejsza aktywność tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie informacji o bólu. Na podstawie swoich badań dowiedli, że jeśli człowiek spodziewa się mniejszego bólu, faktycznie będzie odczuwał mniejszy ból. Szef grupy badawczej dr Robert Coghill i jego zespół wzięli pod lupę 10 ochotników, którzy mieli przyczepione do nóg stymulatory ciepła. Ich mózgi zbadano rezonansem magnetycznym. Zadaniem stymulatorów było wywołanie bólu, a rezonans magnetyczny w tym czasie badał aktywność mózgów ochotników.

Afirmacje

Naukowo potwierdzone

W jaki sposób przeprowadzono test? Podczas badania, w kilku wypadkach, kiedy aplikowano ochotnikom silny ból, został on celowo błędnie zasygnalizowany jako ból umiarkowany, aby badani oczekiwali mniejszego bólu. W tych przypadkach wszyscy stwierdzili, że odczuwany przez nich ból faktycznie był mniejszy. Okazało się, że oczekiwania badanych zmniejszyły odczuwane przez nich dolegliwości o ponad 28 proc. – tak jak po zastrzyku morfiny. Odczucia opisywane przez badanych były potwierdzone przez badanie ich mózgów: aktywność części mózgu odpowiedzialna za przetwarzanie informacji o bólu była wyraźnie mniejsza. Wyniki badań udowodniły, że fakt, jak myślimy, ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy – po części na tym opierają się założenia medycyny holistycznej.

Wznieść się ponad przeciwności

Moc pozytywnego myślenia wypływa z afirmacji, czyli rodzaju autosugestii. Są to krótkie zdania – stworzone świadomie tak, aby przekonać o czymś podświadomość. Okazuje się bowiem, że często powtarzana afirmacja skutecznie oddziałuje na nasz umysł i pozytywnie kształtuje rzeczywistość. „Możesz pozwolić przeciwnościom zapanować nad swoim umysłem do takiego stopnia, że staną się najważniejszą rzeczą, podstawowym czynnikiem twojego stylu myślenia. Jeśli jednak nauczysz się usuwać je z umysłu, nie zgadzając się być ich duchowym niewolnikiem i pozwalając, by prąd duchowej mocy przepływał przez twoje myśli, to możesz wznieść się ponad przeciwności, które w przeciwnym razie mogłyby cię pokonać” – podkreśla Norman Vincent Peale. Zadaniem afirmacji jest programowanie i nastawianie naszej podświadomości na korzystne dla nas zdarzenia.

Afirmacje

Uda mi się!

Pozytywne myślenie jest nieocenione w wielu dziedzinach życia. Może pomóc ci w realizacji marzeń i celów – ale tylko pod warunkiem, że afirmacja jest dobrze sformułowana. Musi dotyczyć nas i mieć pozytywne znaczenie. Przykład afirmacji? „Uda mi się to zrobić”, „Jestem bezpieczna”. Afirmacji nie można tworzyć z przedrostkiem „nie”, na przykład: „nie przegram”. Co ważne, afirmacje należy wypowiadać w czasie teraźniejszym. Dlatego zamiast powiedzieć: „Za chwilę się uspokoję”, powiedz: „Jestem spokojna” – twoja podświadomość uzna to za sprawę pilną. Zdania powinny być proste, konkretne, jasne, a jednocześnie wyrażone możliwie jak najbardziej precyzyjnie. Dla wzmocnienia efektu możesz dodać swoje imię. Przykład: „Ja, Anna, jestem kobietą sukcesu”. Afirmacje wypowiadaj za samą siebie. Najlepiej wymawiaj je na głos, choć możesz je również zapisać na kartce. O tym, jak afirmacjami przyciągnąć wymarzonego mężczyznę, piszemy w oddzielnym tekście.

Walka z lękami

Uwierz w siebie! Uwierz w swoje możliwości! Bez skromnej, lecz rozsądnej ufności we własne siły nie możesz odnieść sukcesu ani być szczęśliwy. Natomiast ze zdecydowaną wiarą w siebie może ci się to udać. Poczucie własnej niższości i niezdatności przeszkadza w spełnieniu twoich nadziei, zaś wiara w siebie prowadzi do samorealizacji i sukcesu. Takie nastawienie jest bardzo ważne” – przekonuje Norman Vincent Peale w swojej książce. Wiara we własne możliwości pomoże ci sprawić, że moc twojego pozytywnego myślenia będzie jeszcze silniejsza. Pamiętaj, że afirmacje są sposobem na walkę z lękami. Przykład? Jeśli boisz się o to, co przyniesie ci los, wypowiedz zdanie: „Moja przyszłość jest spokojna i bezpieczna”. Chodzi o to, aby negatywne myśli zastąpić pozytywnymi afirmacjami. Tylko tyle i aż tyle. Przy okazji zajrzyj do naszego poradnika pewności siebie.

Afirmacje

Magiczna siła

Powinnaś nauczyć się myśleć pozytywnie o wszystkim. Sławny psycholog William James, którego cytuje Norman Vincent Peale, powiedział: „Na początku niepewnego przedsięwzięcia nasza wiara jest jedyną (zrozum to, jedyną) rzeczą, która może nam zapewnić powodzenie”. Dlatego Peale przekonuje: nauczyć się wierzyć – to rzecz pierwszorzędnej wagi. „Jest to podstawowy czynnik powodzenia dowolnego przedsięwzięcia. Kiedy spodziewasz się najlepszego, wyzwalasz w swoim umyśle magiczną siłę, która na mocy prawa przyciągania sprowadza do ciebie to, co rzeczywiście najlepsze. Jeśli jednak spodziewasz się najgorszego, wyzwalasz w swoim umyśle odpychającą siłę, która odrzuca od ciebie pomyślność” – wyjaśnia specjalista.

Określ, poproś, uwierz

Afirmacje nie będą działały, jeśli sama w nie zwątpisz – to proste. Poza tym afirmacje, aby były skuteczne, powinny trafiać w konkretny problem, w sedno. Ważna jest również częstotliwość wypowiadania konkretnego zdania. Nie ma uniwersalnego czasu, który mówi, jak długo należy afirmować, ale im dłużej, tym lepiej. Dzięki afirmacjom możesz zmienić swój światopogląd, wyobrażenia, a nawet całe swoje życie. „Istnieje Najwyższa Moc, która może zrobić dla ciebie wszystko. Czerp z niej, a doświadczysz jej wielkiej pomocy. Dlaczego miałbyś ulec przeciwnościom, skoro możesz czerpać z Najwyższej Mocy? Określ swój problem. Poproś o konkretne rozwiązanie. Uwierz, że je otrzymujesz” – podpowiada Norman Vincent Peale. A teraz stań przed lustrem i powiedz do siebie: „Świetnie wyglądam, jestem atrakcyjną i wspaniałą kobietą”. To jest właśnie to pozytywne nastawienie, którego potrzebujesz.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

SIŁA PRZEKONYWANIA: Psychologiczne triki, które pozwolą Ci wpływać na innych

Poznaj swój klucz do sukcesu w wielu dziedzinach.

Okiełznaj swoje emocje!

Zacznij kontrolować emocje, które cię rozpierają.

Komentarze (22)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.11.2015 00:11
Popadałam w marazm. Nie chciało mi się nic. Problemy z chłopakiem, rodziną, słabo płatna praca – wszystko mnie dobijało. Czułam się na skraju wyczerpania. Zamówiłam rytuał oczyszczenia energetycznego ze strony moc-energii.pl i o dziwo wszystko zaczęło zmieniać się na lepsze. Moja sytuacja poprawiła się pod każdym względem i mam powazne plany życiowe. Mogę powiedzieć że wyszłam z dołka i stanęłam na nogi.
odpowiedz
POZYTYWNE AFIRMACJE HEPIKA (Ocena: 5) 19.03.2015 12:15
Ja korzystam właśnie z afirmacje hepika - mają ogromną moc pozytywnej energii
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.05.2012 10:22
Siła przyciagania to wspaniala sprawa. Uwierzcie, a dostaniecie wszystko czego chcecie. Wazne: O ile NAPRAWDE tego pragniecie i nie jest sprzeczne z czyjąś wolną wolą.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.05.2012 20:03
Jeżeli raz czy dwa się nie powiedzie to się nie zrażajcie. Bo gdyby Wam się udawało cały czas to byłoby zbyt prosto. Głowa do góry ;) Pozdrawiam ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.05.2012 20:00
Mówię Wam: życie optymistów jest zajebiste! :D Ja w to wierzę od urodzenia i z pełną odpowiedzialnością potwierdzam :D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo