Jak odzyskać zaufanie?

Nadszarpnęłaś zaufanie partnera, szefa, kogoś bliskiego? Jeszcze nie wszystko stracone – sprawdź, jak je odzyskać.
Jak odzyskać zaufanie?
20.05.2012

Jesteśmy ufni, głównie wobec bliskich. Badania CBOS mówią, że wśród Polaków utrzymuje się bardzo wysoki poziom zaufania do rodziny, a także znajomych i współpracowników. W styczniu 2008 roku 99 proc. respondentów deklarowało, że ufa członkom najbliższej rodziny, 90 proc. – członkom dalszej rodziny, 88 proc. swoim znajomym, 85 proc. osobom, z którymi pracuje, 76 proc. Polaków ufało swoim sąsiadom, a 72 proc. ankietowanych przyznało, że ufa swojemu proboszczowi. Na pytanie, czy większości ludzi można ufać, zdecydowana większość pytanych odpowiedziała, że „należy być bardzo ostrożnym”. Tyle badania. W praktyce sytuacja wygląda tak, że z zaufaniem bywa różnie i raz nadszarpniętego nie da się szybko odzyskać. Ale jest to możliwe. W jaki sposób?

Zaufanie

Zaufanie partnera

Można je utracić w wyniku kłamstwa, oszustwa czy zdrady. Jeśli przez którąś z tych sytuacji partner się od ciebie odwrócił, powinnaś spróbować odzyskać jego zaufanie. Po pierwsze – znajdź źródło utraty zaufania i wykreśl je ze swojego życia. Marta z okolic Radomia została kiedyś przyłapana na wymienianiu SMS-ów z kolegą, co miało niedobry wpływ na jej ówczesny związek. – Mój facet zaczął być nieufny i sprawdzał mnie na każdym kroku. Kazał zapewniać siebie, że nic mnie z nikim nie łączy poza związkiem. W końcu usunęłam przy nim numer chłopaka, z którym wtedy pisałam, i zapewniłam go, że to się więcej nie powtórzy. Przestałam też ukrywać się z komórką. Poskutkowało – wyznaje Marta. Twoje czyny dla nieufnego partnera muszą być transparentne. Bo jeśli kiedykolwiek znowu partner przyłapie cię na oszustwie czy niewierności, wtedy na pewno nic już nie odbuduje utraconego zaufania.

Co robić?

Nadszarpnięte zaufanie szkodzi związkowi. Ale to przeszłość, a ty powinnaś teraz skupić się na teraźniejszości i przyszłości. Zrobisz to najlepiej, pokazując partnerowi, jak bardzo ci na nim zależy i dbając o wasz związek. Chodzi o pełne zaangażowanie, poświęcenie, oddanie – inaczej każde twoje zachowanie i słowa mogą być przez nieufnego partnera kwestionowane. Bardzo ważne jest również przyznanie się do błędu. Bez tego nie ma mowy o zrobieniu kolejnego kroku w waszym związku. Nie obwiniaj partnera o to, że – w twoim mniemaniu – popchnął cię do kłamstwa czy… w ramiona innego mężczyzny. Miej odwagę głośno powiedzieć, że zrobiłaś źle. I że tego żałujesz. To ty odpowiadasz za swoje czyny, nawet jeśli uważasz, że zdradziłaś, bo partner cię zaniedbywał. Przyznając się do błędu, pokażesz swojemu wybrankowi, jak bardzo jest dla ciebie ważny. Bez tego skrucha nie będzie szczera.

Zaufanie

Gra w otwarte karty

Żeby odzyskać zaufanie, potrzeba czasu. Zraniony partner może zechcieć ustalić nowe reguły w związku, które będziecie musieli przedyskutować. Ponieważ zawsze powinniśmy mówić śmiało o uczuciach, wyznaj partnerowi wprost, że chciałabyś odzyskać jego zaufanie. Być może w ten sposób otrzymasz od niego wskazówki, dzięki którym będziesz wiedziała, co robić. Dowiedz się również od niego, czy on widzi jeszcze szansę dla waszego związku. Jeśli nigdy nie będzie w stanie ci wybaczyć i nie jest możliwe, abyś odzyskała jego zaufanie, powinien ci to powiedzieć. - Kiedyś miałam chłopaka, który mnie zdradził, a potem skakał na rzęsach, żebym mu wybaczyła. Ja nie potrafiłam jednak znowu mu zaufać. Nieważne, że bardzo się starał. Powiedziałam mu o tym od razu, ponieważ uznałam, że szkoda tracić czas – wyznaje 26-letnia Ania. W takiej sytuacji grajcie w otwarte karty.

Zaufanie szefa

Nadszarpnięte zaufanie wobec pracodawcy może być bardzo niekorzystne dla kariery zawodowej – zwłaszcza jeśli szef postanowi wykorzystać to przeciwko tobie i skompromitować cię na rynku pracy. Przykład? Pracodawca przyłapał cię na wyszukiwaniu ofert i rozsyłaniu aplikacji w godzinach pracy. Oczywiście zaprzeczanie nie ma sensu – musisz przeprosić i nigdy więcej tego nie robić. Gdyby jednak szef chciał być wobec ciebie złośliwy, puściłby w obieg – czyli wśród innych pracodawców – plotkę, na czym cię przyłapał. A to z pewnością nie pomogłoby ci w zdobyciu dobrej posady. Musisz zatem jak najszybciej stanąć na wysokości zadania.

Zaufanie

Co robić?

Bądź szczera. To wymaga nie lada odwagi, ale jeśli faktycznie jedną nogą jesteś już na wylocie, to co masz właściwie do stracenia? Powiedz pracodawcy, że rozglądasz się za nową pracą, bo czujesz się niedoceniana/uważasz, że zasługujesz na wyższą pensję/atmosfera w firmie jest napięta. Być może to jedyny sposób, aby zwrócić uwagę szefa na problemy jego pracowników. Taka poważna rozmowa bardzo wam się przyda. Co innego, jeżeli nie szukasz pracy, a jedynie chciałaś się rozejrzeć – powiedz to pracodawcy, nawet gdyby miał w to nie uwierzyć. Świadczyć za ciebie będą jednak czyny, dlatego po wpadce daj z siebie wszystko i pokaż pracodawcy, jak dobrym jesteś pracownikiem. Zostań po godzinach, zaimponuj mu kreatywnością i kompetencjami, które przesłonią twój zawodowy występek.

Zaufanie bliskich

- Moja mama nie ma do mnie zaufania, ponieważ popełniłam dużo błędów w życiu i chciałabym się dla niej zmienić. A też jest tak, że nie słucham się jej, nie przychodzę na czas do domu. Nie wiem, co mam zrobić, żeby moja mama miała do mnie zaufanie – wyznaje internautka Ania. Co zrobić w takiej sytuacji? Podobnie jak w poprzednich przypadkach – zweryfikować swoje zachowanie. Umiejętność przyznania się do błędu i szczera rozmowa z bliską osobą to pierwszy i najważniejszy krok na drodze do odbudowania zaufania. Istotne, by wszystko sobie wyjaśnić i swoim zachowaniem potwierdzić, że tak naprawdę można na ciebie liczyć, a to był jedynie epizod, który nigdy nie powinien był mieć miejsca.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Praktyczne podstawy NLP: Jak psychologię wykorzystać w życiu? LEKCJA 1

Sprawdź, jak możesz wpływać na myśli i zachowanie ludzi.

Naucz się mówić NIE!

Pora nauczyć się asertywnego odmawiania.

Komentarze (22)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2015 14:36
Ja po rozstaniu nie mogłam się pozbierać. Dopiero dzięki urokowi miłosnemu ze strony urokmilosny24.pl odzyskałam faceta. Znow jestem szczęśliwa.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.05.2012 18:44
MOJA SZEFOWA JEST STARA RURĄ i powinna dawno być na emeryturze. Niestety siedzi na stołku i męczy nas wszystkich. Nie pomaga nam, nie broni, cokolwiek sie zdarzy- to na bank nasza wina, jest niechetna na różne propozycje, kreatywność jest dla niej jak płachta na byka. Po prostu Polandia to kraj obsadzony staruchami które powinny bawić wnuki zamiast zajmować wakaty młodym ludziom. Młodzi nie mają pracy, nawet złotówki, a taka sobie siedzi i bierze pensję. Swoje wypracowała? to won! Nic dziwnego że nie ma u nas pracy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.05.2012 08:29
Mona nigdy go nie odzyska :]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.05.2012 16:43
;/ ja tu sie bardziej chciałam dowiedzieć jak JA mam znowu zacząć ufać. Chłopak mnie okłamał. Teraz nie wierzę już w jego każde słowo. Jak to zmienić?
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 20.05.2012 14:03
MONA Z PRETTY LITTLE LIARS:d
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo