Jak odzwyczaić się od komputera?

Pora zerwać z internetowym uzależnieniem!
Jak odzwyczaić się od komputera?
01.03.2012

Większość młodych, aktywnych i nowoczesnych osób nie wyobraża sobie życia bez komputera i internetu. Z badań przeprowadzonych przez Intersperience wynika, że wśród osób, którym odłączono dostęp do sieci na 24 godziny, większość czuła się „jak bez ręki”. Ponad połowa badanych stwierdziła, że… ogarnął ją smutek, natomiast 40 proc. odłączonych od internetu respondentów poczuło się samotnie. Dzisiaj już nawet czterolatki nie mogą objeść się bez komputera! Jeśli chcesz sprawdzić, jak to jest z tobą (na podstawie Facebooka), zrób nasz psychotest i przekonaj się, czy powinnaś zacząć się odzwyczajać od komputera. Tak? Podpowiemy Ci, w jaki sposób zrobić to najskuteczniej.

Szereg skutków ubocznych

Będzie ci łatwiej zrezygnować z komputera (albo chociaż zredukować czas przed nim spędzany), jeśli przypomnisz sobie, czym grozi wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem. Ból oczu, kręgosłupa, uczucie ciężkich nóg, nadwaga czy zaparcia (wszystko przez brak aktywności fizycznej) to tylko czubek góry lodowej. Przesiadywanie przed komputerem może nasilić proces odwapnienia i utraty masy kostnej, czyli osteoporozy. Od częstego posługiwania się myszką grozi również zespół cieśni nadgarstka. Objawy tej choroby to m.in. mrowienie w nadgarstku, zanik mięśni kłębu, osłabienie chwytu, utrudnione zaciskanie dłoni w pięść czy upuszczanie trzymanych przedmiotów. Siedzenie przed komputerem zwiększa również ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów czy nadciśnienia tętniczego. W Polsce przybywa dzieci, u których diagnozuje się wady postawy – głównie właśnie przez komputer.

uzależnienie od komputera

Zapisuj na kartce strony, które chcesz odwiedzić

Mówi się, że papier wchłonie wszystko. Tak, bywa również bardzo pomocny! Kiedy coś zapiszemy, presja, aby wywiązać się z zadania, jest znacznie większa. Jeśli zależy ci, aby zredukować czas spędzany przed monitorem, zanim włączysz komputer, zanotuj sobie, co masz do zrobienia w sieci. „Poczta, wiadomości, konto bankowe, Facebook, portal plotkarski, portal kobiecy, Allegro”. Odwiedzone strony wykreśl z listy. Gdy skreślisz wszystko, zastanów się, czy musisz jeszcze wejść na jakąś witrynę. Jeśli nie – pora wyłączyć komputer.

Wykorzystaj czas lepiej

Narzuć sobie czas spędzany w sieci (np. dwie godziny dziennie) i się go trzymaj. Możesz poprosić kogoś z domowników, aby cię kontrolował. Pomyśl również, jak dużo znacznie ciekawszych rzeczy możesz zrobić zamiast siedzieć przed monitorem. Godzinę można przeznaczyć na: trening albo fitness, plotki z koleżanką w kawiarni, lekturę ciekawej książki, spacer, porządki, porządną kąpiel połączoną z domowymi zabiegami, nadrobienie zaległych spraw urzędowych, zakupy, randkę, obejrzenie ukochanego serialu itp. Warto, prawda?

uzależnienie od komputera

Ze znajomymi spotykaj się w realu

Koleżanka na Facebooku, przyjaciółka na Gadu-Gadu, kolega na NK. A dlaczego nie spotkać się z nimi w realnym świecie? Na ile to możliwe, spotykaj się z przyjaciółmi twarzą w twarz. Kontakt przez internet, nieważne jak częsty, to jednak nie to samo. Dlatego zamiast logować się na Facebooku, aby sprawdzić, co słychać u koleżanki, która mieszka kilka domów dalej, po prostu idź do niej i wyciągnij ją na spacer. Korzyść będzie obopólna.

Znajdź sobie ciekawe zajęcie

To chyba najważniejsze, co musisz zrobić, aby nie przesiadywać przed komputerem. Znajdź coś, co pochłonie cię bez reszty. Niech będzie to praca, nowe hobby, wyzwanie. Może postanowisz awansować albo nauczyć się nowego języka? A co powiesz na naukę gotowania, malowania czy pisanie wierszy? Równie dobrze możesz iść pobiegać albo wyjść na spacer z psem (dlatego spraw sobie zwierzaka). Wybór należy do ciebie. Pewna internautka na pytanie „jak odzwyczaić się od komputera?”, odparła: „wyłączyć go”. Warto wziąć sobie tę radę do serca. Więcej o odzwyczajaniu się od internetu piszemy również tutaj.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Z@kochana przez Internet

Czy w sieci można znaleźć prawdziwą miłość?

Uzależnienie od Internetu ogarnia Polaków

Nie potrafimy wytrzymać dnia bez sprawdzenia skrzynki mailowej.

uzależnienie od komputera

BHP surfowania

Można wyeliminować albo chociażby zmniejszyć uciążliwość pracy z komputerem. Ważne jest jednak, aby zastosować się do paru zasad, w tym przede wszystkim do rozporządzenia ministra pracy z 1 grudnia 1998 r. Główne zalecenia to: ustawienie ekranu monitora względem źródeł światła tak, aby ograniczać olśnienie i odbicie światła; odległość oczu od ekranu powinna wynosić 400-750 mm. Oświetlenie powinno zapewniać komfort pracy wzrokowej. Przepisy mówią, że klawiaturę należy ustawić tak, aby odległość między nią a przednią krawędzią stołu była nie mniejsza niż 10 cm. Ważne również, aby pomieszczenie, w którym jest komputer, było systematycznie wietrzone. Nie zapominajmy o dużej liczbie kwiatów wpływających na utrzymanie obojętnej jonizacji powietrza (np. paprocie). Przyda się również znajomość podstaw palmingu, czyli gimnastyki wzroku.

Wiesz już, czym może skończyć się długie siedzenie przed komputerem i jak powinno wyglądać miejsce pracy przed monitorem. Teraz pora zacząć odzwyczajać się od sieci. Zastosuj metodę małych kroczków.

Zacznij usuwać niepotrzebne konta

Pamiętasz szał na Grono? Praktycznie każdy miał wtedy konto w tym serwisie społecznościowym. Z dużym prawdopodobieństwem ty również. Ale czy wciąż odwiedzasz tę stronę? Podobnie może być innymi portalami (nie tylko społecznościowymi, ale wszystkimi, które wymagają rejestracji). Jeśli z nich nie korzystasz, usuń swoje konta. Im mnie śladów zostawisz w internecie, tym łatwiej będzie ci zacząć minimalizować czas spędzany w sieci.

Komentarze (26)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 04.03.2016 10:30
Najlepszym sposobem na oderwanie chłopaka/dziewczyny od komputera to sprawić żeby poczuł trochę zazdrości. Kiedy zapisałam się na siłownie w Saturn Fitness na Bielanach to mój chłopak zaczął chodzić ze mną żeby nikt się do mnie nie przystawiał a przy okazji spędzamy wspólnie czas i poprawiamy swoje sylwetki.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.11.2015 00:13
Popadałam w marazm. Nie chciało mi się nic. Problemy z chłopakiem, rodziną, słabo płatna praca – wszystko mnie dobijało. Czułam się na skraju wyczerpania. Zamówiłam rytuał oczyszczenia energetycznego ze strony moc-energii.pl i o dziwo wszystko zaczęło zmieniać się na lepsze. Moja sytuacja poprawiła się pod każdym względem i mam powazne plany życiowe. Mogę powiedzieć że wyszłam z dołka i stanęłam na nogi.
odpowiedz
Jukaa (Ocena: 5) 22.03.2015 23:07
Witam.Ja myślę że zdecydowanie najlepszym sposobem na od uzależnienie bez pomocy psychologa jest : 1.Walka z samym sobą czyli nawet jeśli ogarnia nas smutek stajemy się agresywni odmawiajmy sobie komputer nawet jeśli czujemy silną potrzebę przysiadania do niego .Parę dni ( tygodni ) wystarczy aby ,,odzwyczaić' od komputera. lecz to nie koniec naszej ,,kuracji' ;) 2.Jeśli się odzwyczaimy od komputera to warto (nie trzeba) pogadać o problemie z bliską osobą.Będzie nam o wiele wiele łatwiej i lżej na sercu ;) I to nie wstyd.Wiele osób jest uzależnionych. 3.Wychodź do ludzi, do sklepu spotykaj się ze znajomymi , idź na spacer , pobiegaj , znajdź hobby , posłuchaj muzyki.Na 100 % łatwiej zapomnisz o komputerze. 4.Nooo i prawie dobiegliśmy końca...Zacznij czytać książki...Wyżyj się na czymś np.Zniszcz ten dziennik , bij poduszkę wykrzycz się. PODSUMOWANIE: Z kompem nie ma żartów.Jest tak samo groźny jak papierosy narkotyki i alkohol. POWODZONKA! Ale gdy zajdzie taka potrzeba wybierz sie do psychologa!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.07.2014 13:24
moj syn to samo ale nic na niego nie dziala :( ciagle siedzi w grze gra a ma tyle zabawek szukam od wczoraj jakąś pomoc
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 03.03.2012 22:26
Jak odzwyczaić się od komputera? Znajdź sobie znajomych!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo