Częściej kłamiemy w Internecie

Znacznie częściej zdarza się nam skłamać podczas rozmów za pomocą elektronicznych form komunikacji niż w życiu rzeczywistym. Dlaczego tak się dzieje?
Częściej kłamiemy w Internecie
05.10.2008

Odpowiedź jest bardzo prosta - kłamstwa w e-mailu łatwiej się dopuścić i jeszcze łatwiej usprawiedliwić. Do takich wniosków doszedł profesor Liuba Belkin z uniwersytetu Lehigh w Pensylwanii. Przeprowadził badania wśród 48 studentów. Eksperyment był prosty - każdy otrzymał do rozdysponowania 98 dolarów, które należało podzielić między swoją grupą a drugą, fikcyjną. Podczas zadania obowiązywały dwa dodatkowe warunki - studenci dowiedzieli się, że osoby z drugiej grupy są przekonane, iż dostaną kwotę między 5 a 100 dolarów i muszą się zgodzić na oferowaną sumę.

Biorący w eksperymencie musieli poinformować w e-mailach bądź listownie o kwocie, jaką posiadają i jaką przekazują. Studenci, którzy przekazywali informację drogą elektroniczną, kłamali w 92% przypadków, średnio dawali 29 dolarów z 56, które „mają". Natomiast w listach kłamało tylko 64% uczestników, dawali 34 z 67 dolarów.

Bierze się to z tradycyjnego przywiązania do słowa pisanego jako bardziej prawomocnego. W większym stopniu obawiamy się konsekwencji skłamania w liście niż w e-mailu. Komunikując się za pomocą maili, często nie znamy osoby, do której wysyłamy wiadomość. Pozwala nam to na fantazjowanie i koloryzowanie.

Polecane wideo

Komentarze (25)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 16.10.2008 13:55
jesli sie nie ma realnych przyjaciol to sie na necie to zalatwia. a ze niektorzy klamia to inna bajka
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.10.2008 20:42
zgadzam sie z kolezanka pode mnia;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.10.2008 15:05
Ja się nie zgadzam z tym... Otóż, ja właśnie nie kłamię w virtual. W Internecie jest łatwiej powiedzieć prawdę, wygadać się komuś niż w świecie realnym. W necie się niczego nie wstydzimy. Jak kiedyś ktoś powiedział: ''nie pokazując twarzy, tak naprawdę ją pokazujemy w całości''. Może niektórzy kłamią ale dla mnie to tylko tchórze. Ktoś, kto nie potrafi mówić prawdy jest tchórzem. Boi się prawdy...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.10.2008 18:20
hehe przez neta zazwyczaj walnie sie jakas scieme choc ja tego unikam bo nie mam zwyczaju poznawac ludzi rpze zneta a jesli tak to tylko swoich muyzykow z ktorymi jestem totalnie szczera! ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.10.2008 08:50
[quote="rasmbus190"]wszyscy na czatach są bezkarni, mogą pisać o kim chcą i kim by chcieli być bo przecież nikt nie spotyka się przez czat to czemu rozmowa ma być nudna :D[/quote] hehe no nie wiem czy nikt nie spotyka się przez czataaa. znaam wiele takich przypadków i to osoób, których bym nigdy nie powiedziała ;p .. według mnie mogących znalesc kogooś w realu !! .. nawte moja kuzynka z takim sie pobrała. ..i sa juz sporo po slubie i szczesliwi .. inni znajomi do tej pory sa razem .. .ja tam tego osobiscie nie stosuje ale czasem sie nawet zastanawiam .. bo niby bez problemu mobłabym miec faceta a cooo nic z tego ! . phiii ; ]
odpowiedz

Polecane dla Ciebie