Czy możesz wpływać na sny?

Nasze marzenia senne nie są wyłącznie dziełem przypadku. Możemy nauczyć się je kontrolować. Tylko czy warto?
Czy możesz wpływać na sny?
15.01.2012

Wszyscy śnimy, większość osób jest jednak zdania, że marzenia senne są jedynie bezwartościowym wytworem wyobraźni. Tymczasem tak naprawdę każdy z nas może wpływać na swoje sny. Marek Kopydłowski, autor książki „Świadome śnienie” jest nawet zdania, że w trakcie snu możemy uprawiać sport, poszukiwać rozwiązań problemów, ćwiczyć asertywność czy przygotować się do trudnej rozmowy.

Podsumowując: świadome sny mogą znacząco podnieść jakość życia. Buddyjski mnich Tarthang Tulku twierdził, że „kiedy dobrze korzystamy z naszym snów, to tak, jakby czas naszego życia uległ podwojeniu. Zamiast stu lat, żyjemy dwieście”. Nawet jeśli nie pamiętasz swoich snów, możesz poznać techniki, dzięki którym się tego nauczysz.

Czy ja śnię?

Zanim zaczniesz wpływać na swoje sny, możesz zacząć się zastanawiać, czy jest to bezpieczne. Marek Kopydłowski podkreśla, że tak – i to bardzo. Poza tym podczas świadomego śnienia (zwanego oneironautyką) nie wypoczywasz gorzej niż w czasie normalnych snów.

Żeby zacząć kontrolować marzenia senne, przede wszystkim musisz… zauważyć, że śnisz. – Możesz dostrzec jakiś drobny szczegół, który wskazuje, że śnisz, możesz sobie przypomnieć, że teraz śnisz, a czasami po prostu bez jakiegoś wyraźnego powodu zdajesz sobie sprawę, że śnisz. Następnie musisz wykonać test rzeczywistości, aby się upewnić, że naprawdę śnisz i… już! Masz świadomy sen – wyjaśnia Marek Kopydłowski.

Podczas pierwszych prób kontrolowania snów możesz szybko się obudzić. To kwestia braku doświadczenia, która z czasem minie. Na początek przyda ci się również wiedza, skąd w ogóle biorą się sny.

Świadome śnienie

Ważne, aby nie poddawać swoich snów jakiejkolwiek cenzurze – podkreśla Marek Kopydłowski. Postaraj się mieć dostęp do swojego dziennika snów w każdym momencie – tak, abyś mogła zapisać swoje marzenia senne zaraz po przebudzeniu. Gdy zaczniesz zapamiętywać sny, możesz zerknąć do naszego Sennika, aby je właściwie zinterpretować.

Dbaj o siebie!

Jeśli chcesz nauczyć się wpływać na swoje sny, powinnaś dobrze traktować swoje ciało. Co to znaczy? Jeżeli prowadzisz niezdrowy tryb życia – jak zaznacza Marek Kopydłowski – najwyższa pora to zmienić. Alkohol, nikotyna, nieprzespane noce czy też zła dieta mogą znacznie zmniejszyć twoje szanse na kontrolowanie snów.

Staraj się unikać przede wszystkim alkoholu, gdyż skraca on fazy REM, zmniejszając przy tym ilość marzeń sennych. – Bądź aktywna zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Po dniu pełnym wrażeń masz dużą szansę na noc pełną snów – przekonuje autor „Świadomego śnienia”. Ułatwisz sobie wpływanie na sny, jeżeli tuż przed zaśnięciem oczyścisz swój umysł ze wszystkich trosk, zmartwień i negatywnych emocji. Odłóż swoje problemy – dzięki świadomemu śnieniu możesz spróbować rozwiązać je w marzeniu sennym!

Witaminy a kontrolowanie snów

Marek Kopydłowski twierdzi, że niektóre witaminy, aminokwasy i pierwiastki pełnią ważną rolę podczas snów. Dostarczenie ich organizmowi w większych ilościach, szczególnie jeśli twoja dieta była w nie uboga, zwiększy liczbę i wyraźność twoich snów, jednocześnie podwajając ilość tych świadomych.

Świadome śnienie

Składniki, które pomogą ci wpływać na sny:

- Cholina – aminokwas, główny składnik acetylocholiny, która jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników. Naturalnym źródłem choliny jest lecytyna;

- Witamina C – pozytywnie wpływa na sny;

- Melatonina – zwiększa wyraźność snów, czyniąc je łatwiejszymi do zapamiętania;

- Potas – umożliwia utrzymanie odpowiedniego balansu elektrolitów, co poprawia przewodnictwo nerwowe oraz działanie mięśni. Można łatwo dostarczyć potasu organizmowi, zjadając przed snem banana;

- Witaminy z grupy B, B6 i B12 – powodują, że sny stają się wyraźniejsze i łatwiejsze do zapamiętania. Pozwalają także utrzymać układ nerwowy w dobrej kondycji;

- Cynk – dobrze jest mieć zapas tego pierwiastka przygotowany na zwiększoną syntezę aminokwasów podczas fazy REM.

– Kontrola snów polega na oczekiwaniu i wyobrażaniu sobie tego, co chcesz, aby się stało. Cała ta sztuka opiera się na autosugestii i efekcie placebo. Jeśli będziesz wierzyła, że masz władzę nad swoim snem i możesz robić, co tylko zechcesz, to tak będzie – podsumowuje Marek Kopydłowski.

O świadomym śnieniu i wpływaniu na marzenie senne piszemy również w osobnym tekście.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

O czym mówią sny erotyczne?

Pora zinterpretować śmiałe sny o zabarwieniu erotycznym.

Dlaczego dręczą nas koszmary?

Złe sny mogą świadczyć o niedobrym stanie zdrowia.

Świadome śnienie

Logiczne myśli

Żeby kontrolować sny, musisz wiedzieć, że jesteś wewnątrz swojego marzenia sennego. Marek Kopydłowski twierdzi, że najprostszą techniką utrzymania świadomości we śnie jest pocieranie rąk. – Postaraj się skupić na cieple oraz tarciu i powtarzaj sobie: „jestem w swoim śnie”. Korzystaj z metod podtrzymywania snów, aby nie zapomnieć, że śnisz – podpowiada autor poradnika o świadomym śnieniu.

Po co to robić? – W czasie normalnego snu twój umysł nie pracuje logicznie, ale podczas świadomego snu możesz myśleć w miarę logicznie, choć czasami możesz podejmować dziwne decyzje – zauważa Marek Kopydłowski. I dodaje, że kolejnym objawem normalnego snu jest traktowanie spotkanych w nim osób jak prawdziwych ludzi. Jednak podczas świadomego snu powinnaś wiedzieć, że są to jedynie wytwory twojego mózgu. Czasami podczas świadomego snu możesz celowo potraktować ich jak normalnych ludzi i rozpocząć z nimi jakąś poważną rozmowę.

Sny bez cenzury

Pora nauczyć się zapamiętywać sny. Jak to zrobić? Dobrze jest znaleźć motywację do zapamiętania snów. Może to być choćby obiecanie samej sobie tuż przed snem, że tym razem uda ci się zapamiętać marzenie senne. Dobrym zwyczajem jest również kładzenie się wcześnie spać, aby obudzić się kilka minut przed budzikiem. Po przebudzeniu miej oczy zamknięte tak długo, jak tylko możliwe. Skup się na swoim śnie. Gdy już wrócisz do rzeczywistości, postaraj się go zapisać. Zdaniem Marka Kopydłowskiego, pomoże ci prowadzenie tzw. dziennika snów. – Może to być zwykły zeszyt, dyktafon, notes, a nawet blog. Użyj formy, która jest dla ciebie najwygodniejsza.

Komentarze (52)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 25.10.2016 12:20
Dzisiaj znowu miałam ten paraliż i zastanawiam, się co jest ze mną nie tak...Przecież dopiero co jeden miałam. Tym razem byłam bardziej w stanie jawy, niż snu. Gwałtownie obudziłam się z jakiegoś mojego świadomego snu i poczułam, że nie mogę się ruszać. Czułam też, jakby moje ręce były przywiązane do łóżka. Trwało to na szczęście tylko 1 - 2 sekundy. Dałam sobie spokój i postanowiłam to przeczekać. Oczy miałam chyba jakoś przymknięte, widziałam jakiś czarny kwadrat, który później okazał się być drzwiami. Próbowałam otworzyć usta i coś powiedzieć i wtedy się obudziłam.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.10.2016 13:29
Dzisiaj miałam paraliż senny. To było okropne uczucie, jakby ściskał mnie z całej siły jakiś olbrzym, albo jakbym była kamieniem, lub leżał na mnie jakiś głaz. Czułam się, jakby wszystko mi zdrętwiało. To była po prostu niewyobrażalna siła. Jakbym była jakąś lalką, rośliną, albo coś w tym stylu skazaną na pomoc innych. Krzyczałam, wzywałam pomoc, ale mój głos był niesłyszalny. Byłam wtedy w stanie pomiędzy jawą, a snem, który jest wtedy, kiedy mózg powoli się budzi, a ciało jeszcze śpi. Moje ciało było twarde i jakby przyklejone do łóżka. Cały czas krzyczałam w myślach: "Chcę się obudzić, chcę się ruszyć!" Tak bardzo tego chciałam, że mi się udało, chociaż wcześniej czułam, że walczenie z tym jest bezsensowne. Natychmiast pobiegłam, by opowiedzieć o tym mojej siostrze. Czytałyśmy o wychodzeniu z ciała i zawsze chciałam tego spróbować. Ale akurat wtedy, gdy miałam taką szansę, ogarnął mnie paraliżujący strach i nie zrobiłam tego.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2012 22:03
Czytałam ten artykuł dwa dni później ni stąd ni z owąd przyśniła mi się stara dyskoteka klub idę widzę drewniane bale nagle ktoś chwyta mnie za rękę słyszę głos `o jak dobrze że Cię widz, to był chłopak z którym raz się spotkałam chciał mnie wykorzystać upił...zaczą się tłumaczyć ze swojego zachowania ja słuchałam nagle uświadomiłam sobie że śnie i chcę się już obudzić chociaż sen nie był straszny.. zobaczyłam migające plamy nagle czarny obraz trwało to chwile wystraszyłam się że nie mogę się obudzić wstałam wkońcu cała mokra...radzę wam nie czytajcie tego bo nie będą wam się śnić motylki i zielona łąka tylko przerażające rzeczy,a chęć powrotu do siebie jest naprawdę ciężka i straszna mam nadzieje ze to było ostatni raz chodź kieruje mną ciekawość..
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2012 20:20
dobry artykuł. Świadomego snu można się nauczyć, ale trzeba w to naprawdę wierzyć i mieć silną psychikę. Ja już tego nie praktykuję, bo słabo wierzę w swoje możliwośći. Zdarzyło mi się kilka razy śnić świadomie, ale nie były to przyjemne rzeczy - wiedziałam,że to sen i mogę nad nim panować, ale miałam na to za mało "siły". Póżniej miałam problem z wybudzeniem. To było straszne. Kiedyś śniłam świadomie, że jestem w obozie koncentracyjnym ,wśród tysiąca trupów, krzyków, odgłosów strzelania. Próbowałam się obudzić, tak długo walczyłam - szczypałam się, pocierałam dłonie, biłam po policzkach, zaciskałam i otwierałam oczy , mówiłam do siebie "obudż się! obudż się! obudż się!" aż w końcu bezsilnie upadłam na kolana i zaczęłam się modlić o przebudzenie. Dopiero to podziałało. Czasami takie sny się powtarzają, byłam u psychiatry, biorę leki przeciwlękowe. Boję się zasypiać i nie mogę spać sama w pokoju. Mam 21 lat! Sen świadomy jest nie dla wszystkich... widocznie ja miałam za słabą psychikę i nie wierzyłam w to,że mogę objąć kontrolę nad snem. Dziś żałuję,że próbowałam.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2012 13:44
ja chyba miałam kiedyś paraliż senny, to było jakoś podczas zasypiania cos mi zaczeło piszczeć w uchu i nie mogłam się ruszyć ani nic powiedzieć i nie wiedziałam czy spie czy to naprawdę byłam taka drętwa i mogłam tylko oddychaća chcialam kogoś prosić o pomoc i wtedy zaczęłam się modlic i rozlużniłam się i mogłam się ruszyc to trwało moze pół minuty
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo