Sztuka składania życzeń (Co powiedzieć PRZY OPŁATKU, czego NIE pisać w smsach?)

Niech świąteczne życzenia płyną prosto z serca!
Sztuka składania życzeń (Co powiedzieć PRZY OPŁATKU, czego NIE pisać w smsach?)
24.12.2011

Nie ma co ukrywać, dla większość z nas składanie świątecznych życzeń stanowi nie lada wyzwanie. Trudno jest nam wysilić się na oryginalne zwroty, dlatego zwykle ograniczamy się raczej do dobrze znanych, utartych formuł. Życzymy wszystkim zdrowia, szczęścia, pomyślności, sukcesów, spełnienia marzeń... Czasem posiłkujemy się gotowymi wierszykami znalezionymi w internecie. Są to bardzo pojemne, mało osobiste hasła, które można dopasować praktycznie do każdego. Nieprzemyślane i bezsensowne formułki stają się jedynie wyrazem lenistwa i pójścia na łatwiznę.

Czy nie warto byłoby postarać się w te święta nieco bardziej? Zwłaszcza że, jak głoszą ludowe porzekadła, zwyczaj składanie bożonarodzeniowych życzeń ma w sobie niezwykle sprawczą moc.

W jaki więc sposób powinniśmy składać życzenia, aby były one bardziej osobiste, szczere i przede wszystkim na długo zapadły w pamięci naszych najbliższych? Mamy kilka wskazówek!

Dostosuj życzenia do okazji

Sztuka składania życzeń polega przede wszystkim na uchwyceniu ich charakteru. Pamiętajmy! Bożonarodzeniowe życzenia powinny być mocno związane w religijnym wymiarem tych świąt. Nie może więc zabraknąć w nich słów dających nadzieję i otuchę, pokrzepiających, pełnych miłości zwrotów.

Zwróć uwagę KOMU składasz życzenia

Staraj się zawsze dopasowywać życzenia do odbiorcy. To wymaga głębszego zastanowienia oraz wyjścia poza nudny schemat. Oczywiście wszystko zależy tutaj od naszej inwencji, a także osoby, której składamy życzenia. W gronie najbliższych możemy pozwolić sobie na większą swobodę, pokusić się o szczere wyznania, dobrze wyściskać wszystkie osoby, które kochamy. Co innego, gdy składamy życzenia współpracownikom lub szkolnym nauczycielom. Tutaj trzeba wykazać się pewnym taktem, mówić tylko to, co wypada w danej sytuacji.

świąteczne życzenia

Skończ z „esemesowymi” wierszykami!

W dzisiejszych czasach niezwykle mocno rozpowszechnił się zwyczaj wysyłania znajomym i dalszej rodzinie gotowych wierszyków. Znalezione w internecie formuły kopiujemy setki razy. Kompletnie nie obchodzi nas to, że takie życzenia są mało osobiste. Jednak jeżeli naprawdę chcemy życzyć komuś szczęścia lub powodzenia w nowym roku, lepiej jest po prostu zadzwonić lub zrobić to twarzą w twarz. Tylko wtedy możemy naprawdę udowodnić, że zależy nam na drugiej osobie, a nasze życzenia są szczere. W innych przypadkach nie warto marnować kasy na SMS-a.

Pamiętaj o odpowiedniej formie życzeń

Kiedy już dobrze przemyślimy to, co chcielibyśmy powiedzieć naszym bliskim, pozostaje jeszcze kwestia tego, jak złożyć życzenia. Jeśli składamy je osobiście najlepiej w trakcie wypowiadania słów patrzeć adresatowi w oczy oraz ściskać jego dłoń. W ten sposób wyrazimy naszą uprzejmość. Spuszczenie głowy w dół może zostać odebrane jako brak szacunku dla rozmówcy i oznaka niechęci. Kiedy z kolei zdecydujemy się na wysłanie świątecznego SMS-a, to warto, aby taka wiadomość była spersonalizowana. Nawet najzwyklejszą formułę: „Zdrowia, szczęścia, pomyślności...” możemy wzbogacić na swój sposób, dodając do niej chociażby jakiś fakt z życia adresata.

Na koniec warto pamiętać jeszcze o jednym: Jeżeli nie mamy pomysłu na to, co chcielibyśmy powiedzieć drugiej osobie, najlepiej żebyśmy złożyli życzenia takie, jakie same pragnęłybyśmy otrzymać. Nie muszą to być wcale bardzo oryginalne i wyszukane formuły. Ważne, aby życzenia były szczere i płynęły prosto z serca!

A Wy jakie życzenia złożycie w tym roku swoim bliskim? Macie jakieś ciekawe pomysły?

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Świąteczna uczta dla zdrowia

Boże Narodzenie kusi ogromem kalorii. Jak przebrnąć przez święta w zdrowiu i dobrej kondycji?

Jak udekorować stół na Boże Narodzenie? Wskazówki dla perfekcyjnych pań domu

Piękne święta wymagają sporego nakładu pracy i specjalnej oprawy estetycznej.

Komentarze (42)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.12.2016 22:58
noo ja też mam z tym problem zawsze co roku tak mi głupioo, tylkonawzajem czy zdrowia szczęścia i kasy
odpowiedz
czaszka (Ocena: 5) 24.12.2013 17:16
wszystkiego wszystkim
odpowiedz
Piękna... (Ocena: 5) 22.12.2013 10:54
Zdrowia szczęścia pomyślności połamania kości :)
odpowiedz
Wiktoria (Ocena: 5) 24.12.2012 15:54
Dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz miłości w nadchodzącym Nowym Roku. Aby każdy dzień był lepszy od poprzedniego (aby każdy dzień, był lepiej płatny od poprzedniego) ten nawet moze byc :P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.12.2011 19:46
Jestem samotna, albo raczej - żyję sama. Nie używam słowa singiel świadomie, gdyż jest to bardziej określenie stylu życia, (którego nie prowadzę) niż stanu. Nie szukam nikogo, bo mam dosyć użerania się z facetami. Jeden taki sqr ** wiel ( wybaczcie - nie umiem go nazwać inaczej) był ze mną trzy lata, po czym wykorzystał mnie, zdradził i rzucił. Ale jak w wigilijny wieczór słyszę przy opłatku od babki, matki i dwóch ciotek - pytania o kawalera, to mi się nóż w kieszeni otwiera. Jeszcze nie doszłam do siebie po rozstaniu, ale przecież kobieta bez faceta nie jest nic warta, więc chyba żeby zadowolić rodzinę powinnam sobie kogoś znaleźć. Więc mała rada - życzcie ludziom tego czego by chcieli, a jeśli nie znacie ich na tyle by to wiedzieć- czegoś banalnego i neutralnego. Nigdy tego co według was jest dla nich najlepsze, bo wierzcie mi - przeważnie nie jest.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo