Krok 1: Policz, ilu masz znajomych na fejsie. Krok 2: Zobacz, co oznacza ta liczba!

Ilość znajomych może mieć związek z pracą Twojego umysłu.
Krok 1: Policz, ilu masz znajomych na fejsie. Krok 2: Zobacz, co oznacza ta liczba!
20.10.2011

Facebook jest dziś bez wątpienia jednym z najbardziej popularnych serwisów społecznościowych na świecie. Nic zatem dziwnego, że jego fenomenem są zafascynowani badacze z całego globu. – Sieci społecznościowe mają dziś wyjątkowe znaczenie w naszym życiu, jednak nie rozumiemy wiele z tego, w jaki sposób wpływają na nasze umysły – mówi prof. Geraint Rees z University College London. Z tego względu grupa naukowców z UCL postanowiła sprawdzić, jaka jest zależność między korzystaniem z Facebooka a ludzkim mózgiem.

W tym celu badacze przeanalizowali budowę mózgu 125 użytkowników serwisu. Okazało się wówczas, że ci, którzy mieli najwięcej znajomych na swoim profilu, wyróżniali się większą liczbą komórek w ciele migdałowatym, odpowiedzialnym za emocje i pamięć. Bardziej aktywny był u nich także zakręt skroniowy środkowy, dzięki któremu człowiek odbiera sygnały niewerbalne.

Co ciekawe, wyniki swoich obserwacji naukowcy potwierdzili w kolejnej analizie, tym razem z udziałem 40 studentów. Badacze chcą jednak jeszcze sprawdzić, czy odmienna budowa mózgu to efekt, czy przyczyna posiadania wielu znajomych.

Te badania pomogą nam zrozumieć zależności i interakcje ze światem za pośrednictwem sieci społecznościowych. Zaczniemy zadawać mądrzejsze pytania o relacje między Internetem a umysłem – podsumowuje prof. Rees.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Psycho-rewolucja: Pozytywne myślenie czasami wcale się nie opłaca

Dostrzeganie tej przysłowiowej szklanki zawsze do połowy pełnej może obrócić się przeciwko nam.

Osobowość ALFA, BETA & GAMMA: Jakim typem kobiety jesteś? (TEST)

Plusy i minusy Twojej osobowości.

 

Polecane wideo

Komentarze (36)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 23.12.2011 23:13
"Okazało się wówczas, że ci, którzy mieli najwięcej znajomych na swoim profilu, wyróżniali się większą liczbą komórek w ciele migdałowatym, odpowiedzialnym za emocje i pamięć." .... Czyli jeśli .. Nie mam fb = nie mam znajomych = nie mam komórek w ciele migdałowym ?? . Ludzie, no dajcie spokój. To jest już naprawdę żałosne ..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.12.2011 17:17
he?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.10.2011 21:33
blablablablabla
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.10.2011 21:33
jestem psychopatą bo jestem głodna chcę mieć kase i używam słów ,,dlatego'' itd... do tego mam dużo znajomych na facebooku :D teraz mam dysonans poznawczy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.10.2011 10:15
wykorzystywac tak drogie urzadzenia do badan tego typu? Przeciez to po 1. nic nie wnosi, 2.juz sam pomysl badania korelacji ilosci fb-owych znajomych i ilosci komorek ciala migdalowatego, brzmi niedorzecznie i po 3. nic nie wnosi (tak wiem ze sie powtarzam ) kto im dal pieniadze na TO?!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie