SIŁA PRZEKONYWANIA: Psychologiczne triki, które pozwolą Ci wpływać na innych (Część 1)

…czyli jak osiągnąć w życiu wszystko, o czym marzysz.
SIŁA PRZEKONYWANIA: Psychologiczne triki, które pozwolą Ci wpływać na innych (Część 1)
05.10.2011

Zastanawiałaś się kiedykolwiek, dlaczego innym osobom wszystko przychodzi z łatwością i zawsze dostają to, czego chcą, a ty ciągle masz w życiu pod górkę? Albo czemu inni cieszą się w towarzystwie szacunkiem, a ciebie nikt nie dostrzega? Jeśli tak, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. To, czy nasze życie będzie wypełnione pasmem sukcesów, zależy WYŁĄCZNIE od nas samych. Nie ma tu miejsca na przypadek, urodzenie się pod szczęśliwą gwiazdą, czy inne absurdalne czynniki. Dzięki kilku poniższym radom, przekonasz się o tym na własnej skórze.

Jak zdobyć wymarzoną pracę?

Wszyscy wiemy, jak wygląda obecny rynek pracy. Magistrzy mnożą się jak grzyby po deszczu, a odpowiednich stanowisk dla nich brak. Jakby tego było mało, ci szczęśliwcy, których pracodawcy zaproszą już na rozmowę kwalifikacyjną, muszą zmierzyć się z gąszczem nieprzewidywalnych pytań, na które – powiedzmy to sobie jasno – nie ma właściwej odpowiedzi (bo jak odpowiedzieć na pytanie „Twój mąż i ojciec wiszą nad przepaścią, a ty możesz uratować tylko jednego z nich. Kogo wybierasz?”).

Jeśli znajdujesz się akurat w gronie ludzi, których czeka niedługo rozmowa kwalifikacyjna (nie ma znaczenia, czy szukasz pierwszej, czy kolejnej pracy), zapamiętaj sobie jedno: bądź miły dla „przesłuchujących”. Brzmi to banalnie, ale to prawdziwy klucz do sukcesu.

Chad Higgins z Uniwersytetu Stanu Washington i Timothy Judge z Uniwersytetu Florydzkiego prześledzili losy kilkuset studentów, którzy starali się o pierwszą pracę. Ponieważ badacze byli w stałym kontakcie z prowadzącymi rozmowy i pytali ich o opinię na temat wszystkich kandydatów, wiedzieli dokładnie, jakie osoby zyskały największą przychylność pracodawców.

psychologiczne triki

Okazało się, że nie te, które miały ogromne doświadczenie czy świetne kwalifikacje, ale te, które były… sympatyczne. – Ci, którym udało się zdobyć sympatię prowadzących rozmowę, mieli znacznie większe szanse na otrzymanie pracy. Odnosili sukces na różne sposoby: niektórzy rozmawiali z przesłuchującymi na tematy, które nie były związane z pracą, ale były dla obu stron interesujące. Niektórzy starali się uśmiechać i utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą. Inni pochlebnie wypowiadali się o firmie. To pozytywne nastawienie przynosiło skutek, przekonując prowadzących rozmowy, że tak sympatyczny i umiejący się zachować kandydat na pewno będzie doskonale pasował do zespołu i należy zaproponować mu pracę – tłumaczy Richard Wiseman.

Postaraj się zatem znaleźć coś, co naprawdę podoba ci się w firmie i głośno o tym powiedz albo szczerze skomplementuj swojego rozmówcę. To jednak nie wszystko. Jeśli wiesz, że masz w pewnych kwestiach braki lub w twoim CV jest jakaś niepochlebna rysa, najlepiej powiedz o tym przyszłemu pracodawcy już na początku rozmowy. Wówczas zostanie to odebrane jako przejaw twojej otwartości, a nie jako wada.

Odwrotnie jest jednak z chwaleniem się sukcesami. Podkreślanie swoich mocnych stron jest oczywiście wskazane, jednak najlepiej zrobić to pod koniec rozmowy. Odkładając chwalenie się na później, sprawimy wrażenie osób skromnych, które o swoich zaletach wspominają jakby mimochodem.

Pamiętaj również, że jeśli popełnisz jakiś błąd, nie przesadzaj z reakcją. Istnieje przecież duże prawdopodobieństwo, że twoja pomyłka była znacznie bardziej jaskrawa dla ciebie niż dla otoczenia, a zbyt gwałtowna reakcja albo nerwowe przeprosiny mogą tylko zwrócić na nią niepotrzebną uwagę. Raczej zwyczajnie popraw się lub przeproś, a potem zachowuj się tak, jakby nic się nie stało.

Z drugiej części artykułu dowiesz się m.in. jak przekonać do siebie innych ludzi i jak ulepszyć swoje życie towarzyskie.

Źródło: Richard Wiseman „59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele”, Warszawa 2010.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Osobowość ALFA, BETA & GAMMA: Jakim typem kobiety jesteś? (TEST)

Plusy i minusy Twojej osobowości.

Wynaleziono maszynę do czytania w ludzkich myślach! Teraz nic już nie da się ukryć?

To prawdziwy przełom w psychologii!

Komentarze (20)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.07.2015 14:15
A ja nie miałam w ogole powodzenia u facetów, pomogły mi dopiero feromony ( zamawiałam z pherowin.pl) teraz w końcu moje Zycie seksualne wygląda tak jak zawsze chciałam.
odpowiedz
: P (Ocena: 5) 26.09.2013 12:35
To wtakim raze jak przekonać mame psychologicznie aby pozwoliła mi chodzić na karate ( twierdzi że 40 zł na miesiąc to za drogo )
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.07.2012 10:41
g5DwEq zzzepmaywzzt
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.07.2012 13:05
R56TtD jtyilgavorku
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.07.2012 02:28
kominek pisze: kominekTa, Nowy Jork, ale ktf3ry brać?Chyba ten z wiikodem na Manhattan.VN:F [1.9.11_1134](from 3 votes)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo