Jak kolejność urodzenia wpływa na nasz charakter?

To, czy jesteś jedynaczką, najstarszą siostrą lub „średnim” dzieckiem, wywiera ogromny wpływ na Twoją osobowość!
Jak kolejność urodzenia wpływa na nasz charakter?
22.09.2011

Zastanawiałaś się kiedyś, czemu jedni ludzie w kryzysowych sytuacjach zachowują zimną krew, a inni zupełnie się rozklejają? Albo dlaczego część spośród twoich znajomych myśli wyłącznie o sobie, a pozostali przedkładają czyjeś dobro ponad swoje? Odpowiedź na te pytania jest wbrew pozorom bardzo prosta, bo wiąże się z sytuacją rodzinną każdego z nas. Zdaniem wielu psychologów to, czy jesteśmy jedynakami lub czy mamy rodzeństwo, w widoczny sposób wpływa na naszą osobowość i kształtuje nasz charakter.

Jeśli zatem chcesz bliżej poznać samą siebie lub rozgryźć zachowanie bliskiej ci osoby, przeczytaj poniższe opisy. Dzięki nim dowiesz się kilku ciekawych rzeczy…

Jedynaczka

Osoby, które nie mają rodzeństwa, zazwyczaj stają się dla swoich matek i ojców prawdziwym oczkiem w głowie. Są rozpieszczane i nigdy nie muszą o nic prosić dwa razy. Czasami czują się samotne, a rodzicielska miłość i opiekuńczość nieraz ich przytłacza.

Przez to, że nie muszą z bratem lub siostrą rywalizować o uwagę rodziców, nie znają również trudności związanych ze współzawodnictwem. Myślenie, że wszystko im się należy, może być jednak przez otoczenie uznane za arogancję i egoizm. Największą wadą jedynaków jest zaborczość – dzielenie się z innymi przychodzi im bowiem z ogromną trudnością.

Rzadko są jednak zazdrośni i zawistni, bo rodzice zbudowali w nich wysokie poczucie własnej wartości. Dzięki tej pewności siebie łatwo odnoszą sukcesy, a przekonanie o własnym perfekcjonizmie procentuje w postaci sukcesów zawodowych.

siostry

Najmłodsza siostra

Dziecko, które rodzi się ostatnie, staje się prawdziwym beniaminkiem całej rodziny. Zarówno rodzice, jak i starsze rodzeństwo prześcigają się bowiem w tym, jak najlepiej dogodzić maluchowi.

Najmłodsza siostra dorasta zatem w ogromnym poczuciu bezpieczeństwa i całkowitej akceptacji. Nie wie, czym jest samotność i odrzucenie; nie zna również słowa NIE. Wśród znajomych uchodzi za osobę niezwykle towarzyską i przyjacielską, jest ufna i otwarta. Przez to, że rodzice i rodzeństwo przyzwyczaili ją do stałej opieki, nieraz bywa jednak lekkomyślna. Osoby, które są w swojej rodzinie najmłodsze, powinny zatem nauczyć się obowiązkowości i samodzielności.

Najstarsza siostra

Osoby takie zazwyczaj najpierw są rozpieszczane przez rodziców, a kiedy pojawia się na świecie młodsze rodzeństwo – zostają zepchnięte na boczny tor. Czują się wtedy odrzucone i gorsze, a w ich umyśle pojawia się duch rywalizacji. Za wszelką cenę chcą udowodnić matce i ojcu, że są we wszystkim najlepsze, najmądrzejsze i najładniejsze.

Ponieważ posiadanie młodszego rodzeństwa to dla nich błyskawiczna szkoła dojrzewania, w dorosłym życiu są przygotowane na wszelkie niespodziewane okoliczności. Z łatwością wyznaczają sobie nowe cele, a ich ambicja i perfekcjonizm są cechami godnymi pozazdroszczenia.

 

siostry

Czasami bywa jednak tak, że odpowiedzialność zamienia się u najstarszego rodzeństwa w nadopiekuńczość, a stąd już tylko krok do zbytniej powagi i braku spontaniczności. Osoby takie powinny zatem od czasu do czasu spuścić nieco z tonu i pokazać bliskim swoje ludzkie oblicze. Każdy miewa przecież czasem gorsze dni i ma prawo do pewnych słabości!

„Średnie” dziecko

Osoba taka nie jest wśród rodzeństwa ani najmłodsza, ani najstarsza, przez co zazwyczaj myśli, że nie przysługują jej żadne przywileje. Mimo to, dzięki dorastaniu w rodzinie wielodzietnej, poznaje zasady życia w grupie. Z jednej strony otrzymuje wsparcie od starszej siostry/brata, a z drugiej służy radą najmłodszemu rodzeństwu. Na każdym kroku zdaje więc egzamin z odpowiedzialności i opiekuńczości.

„Średnie” dziecko zazwyczaj łatwo nawiązuje kontakty i potrafi znaleźć wspólny język zarówno z osobami dużo starszymi, jak i młodszymi. Nigdy nie bywa egoistą i wszystkim potrafi się dzielić. Osoba taka powinna jednak uważać, aby inni jej nie zdominowali. Jeśli będzie zbyt cicha i nieśmiała, ucierpi na tym jej pewność siebie.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Co zobaczysz po śmierci?

Co widzi człowiek, będący na pograniczu życia i śmierci? Czy światło w tunelu to wyłącznie wytwór fantazji, czy może brama do nieba?

Co mówi o Tobie ulubiony kolor?

PSYCHOLOGIA BARW: Zobacz, co oznaczają kolory, którymi się otaczasz!

 

Polecane wideo

Komentarze (124)
Ocena: 4.97 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.05.2015 20:50
Ci którzy mówią że to wszystko bzdury, to pewnie są młodszym rodzeństwem albo po prostu chcą po prostu zhejtować artykuł :) Ja jestem młodszą siostrzyczką braciszka i mam się dobrze, on sam nie twierdzi inaczej. Ale nie sądzę by każde rodzeństwo żyło w zgodzie XD
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 14.11.2011 21:44
jestem najstarsza. WSZYSTKO sie zgadza..
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 01.10.2011 19:23
gówno prawda
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.09.2011 12:02
BZDURY!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.09.2011 20:47
Nie zgadzam się z tym zupełnie. To tylko takie szufladkowanie i przesądy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie