Co mówi o Tobie ulubiony kolor?

PSYCHOLOGIA BARW: Zobacz, co oznaczają kolory, którymi się otaczasz!
Co mówi o Tobie ulubiony kolor?
15.09.2011

Znaczeniem i symboliką kolorów zajmowało się w ostatnich dziesięcioleciach wielu naukowców. Dzięki ich badaniom wiemy obecnie, że przykładowo zieleń uspokaja i wycisza, a czerwień – przeciwnie – pobudza i dostarcza energii. Te i inne fakty naukowe sprawiły, że kolory zaczęły być wykorzystywane do różnych celów przez architektów, uzdrowicieli, specjalistów od reklamy, czy projektantów ubrań. W jaki sposób? Szpitale np. stawiają na jasnozielony wystrój wnętrz (bo barwa ta relaksuje i zmniejsza wysiłek wzroku), a wszelkiego rodzaju bary i restauracje na akcenty pomarańczowe (bo kolor ten pobudza apetyt i wprawia w dobry nastrój).

Nie od dziś wiadomo również, że to, jakie kolory lubimy szczególnie, świadczy o cechach naszego charakteru. Wskaż zatem swoją ulubioną barwę, a dowiesz się na swój temat kilku ciekawych rzeczy!

Fiolet – jest kolorem ścierających się przeciwieństw. Z jednej strony wskazuje na ogromną wielkoduszność i uczuciowość, z drugiej na potrzebę dominacji i władzy. Barwa ta symbolizuje również ogromne zainteresowanie sferą duchową, kontemplacją i… luksusem. Prawdopodobnie jesteś więc osobą niezwykle skomplikowaną wewnętrznie, która wciąż szuka dla siebie właściwej drogi.

psychologia barw

Żółty - kolor ten czcili Egipcjanie i Majowie jako barwę podtrzymującą życie. Symbolizuje ona radość, energię i spontaniczność. Prawdopodobnie jesteś osobą, która cieszy się w towarzystwie ogromną sympatią i zaufaniem. Nigdy nie zdradzasz powierzonych sobie tajemnic, jesteś ostoją przyjaźni. Uwielbiasz słuchać innych, a energią, którą w sobie posiadasz, mogłabyś obdzielić wszystkich swoich znajomych. Uważaj jednak, bo twoja podatność na pochwały może przysporzyć ci nieraz kłopotów.

Pomarańcz – symbolizuje dążenie do osiągnięcia celu. Zwolennicy tej barwy są kompetentni, zorganizowani i bardzo aktywni. Uwielbiają porządek, bo chaos ich blokuje i męczy. Potrafią dużo z siebie dać, ale tyle samo oczekują od innych. W swoim pozytywnym podejściu do świata i niespożytej energii są niezrównani. Świetnie sprawdzają się w czynnościach, wymagających dużych zdolności organizacyjnych.

Błękit – sprzyja skupieniu i koncentracji. Jeśli lubisz ten kolor, prawdopodobnie masz bardzo analityczny i równocześnie kreatywny umysł. Interesujesz się muzyką, literaturą bądź sztuką. Masz potrzebę zrobienia czegoś ważnego i pożytecznego, chcesz, aby inni cię szanowali i doceniali. Budzisz w swoim otoczeniu podziw, bo jak mało kto – zawsze znajdujesz rozwiązania najtrudniejszych sytuacji.

Brąz – symbolizuje spokój i opanowanie. Osoby, które lubią ten kolor, są bardzo niepewne siebie i zazwyczaj nie mają poczucia humoru. Ich stabilizacja emocjonalna zazwyczaj utożsamiana jest z nudziarstwem, dlatego może odpychać. Z drugiej jednak strony zwolennicy brązu są osobami bardzo wspierającymi swoich bliskich i niezawodnymi. Ich drugie imię to: uczciwość, uporządkowanie i stabilizacja, dlatego dobrze sprawdzają się w profesjach, związanych z przyrodą. Cenią sobie życie wiejskie.

psychologia barw

Czerń – kolor ten jest odbierany jako symbol elegancji, prestiżu i powagi, budzi zaufanie, daje poczucie bezpieczeństwa. Najchętniej wybierają go dwie grupy ludzi - pierwsza to osoby mądre, zdyscyplinowane i sumienne, a druga to niepewni swojej wartości i szukający swojej drogi samotnicy. Zwolennicy czerni zazwyczaj tęsknią za miłością i mają skłonności do izolacji. Inni widzą w nich osoby niezależne, zdyscyplinowane i polegające wyłącznie na sobie.

Biel – jest kolorem obrazującym pustkę. Jeśli go wybrałaś, prawdopodobnie jesteś indywidualistką i samotniczką, która ma problemy z poczuciem własnej wartości. Po zmieszaniu z innymi barwami biel zyskuje inny odcień. Podobnie jest z tobą – rozkwitasz dopiero w połączeniu z innymi ludźmi. Jeśli nie będziesz stronić od przyjaciół i miłości – poczujesz się lepiej we własnej skórze.

Szary – jest kolorem skrywanych emocji. Zwolennicy tej barwy są spokojni, niepewni siebie, bierni i czują się niezrealizowani na wielu polach swojego życia. Inni ludzie odbierają ich jako wiecznie znużonych, zestresowanych i pozbawionych jakiejkolwiek energii. Prawdopodobnie jesteś osobą bardzo wyciszoną, która nie potrzebuje manifestować wszystkich swoich uczuć.

psychologia barw

Czerwień – jeśli jest to twój ulubiony kolor, jesteś bardzo ambitna, odważna i pewna siebie. Doskonale wiesz, czego chcesz od życia i nie zawahasz się przed niczym, aby dopiąć swego celu. Przyciągasz do siebie osoby słabsze psychicznie, aby móc nad nimi dominować i budzić ich podziw. Jesteś również bardzo emocjonalna i zawsze jasno wyrażasz swoje zdanie, nawet jeśli różni się ono od opinii innych. Bardzo ważną sferą twojego życia jest erotyka, a twój niesamowity seksapil robi ogromne wrażenie na płci przeciwnej.

Róż – jest to najbardziej „kobiecy” kolor z całej palety barw. Symbolizuje uczuciowość, wrażliwość i opiekuńczość. Zwolenniczki tego koloru uwielbiają pomagać innym i zawsze dużo z siebie dają. Troskliwość i czułość, którą obdarzają swoich bliskich, mogą być jednak niekiedy odbierane jako zaszczucie i osaczanie. Jeśli twoim ulubionym kolorem jest różowy, prawdopodobnie jesteś romantyczką, wierzącą w księcia na białym koniu. Z tego względu łatwo cię wykorzystać i skrzywdzić.

Zieleń – symbolizuje otwartość, szczerość i kreatywność. Zwolenniczka tej barwy jest duszą towarzystwa, która uwielbia szalone, spontaniczne przygody. Nienawidzisz rutyny i stania w jednym punkcie – wokół ciebie zawsze musi się wiele dziać. Doskonale oddziałujesz na innych, ale nieraz brakuje ci czasu, aby skupić się na własnych potrzebach emocjonalnych. Zdarza ci się marzyć o osiągnięciu równowagi wewnętrznej.

Granat – przez wielu badaczy kolor ten uważany jest jako jeden z „najmądrzejszych”. Wyraża opanowanie, inteligencję, władzę, odpowiedzialność oraz samowystarczalność. Zwolennicy tej barwy dobrze sprawdzają się w roli sędziów i przywódców, ponieważ uwielbiają podejmować decyzje. Jednocześnie mają skłonności do autorytaryzmu, nadmiernej niezależności i polegania wyłącznie na sobie, przez co trudno znaleźć im miłość.

psychologia barw

Złoty – to kolor dobrobytu i luksusu. Jeśli go wybrałaś, prawdopodobnie jesteś szlachetna, dumna i władcza. Uwielbiasz być w centrum zainteresowania i nie zadowalasz się byle czym. Za wszelką cenę starasz się podążać za swoimi marzeniami. Lubisz, gdy inni cię chwalą i doceniają, czasami nie potrafisz jednak wyczuć pochwał interesownych i nieszczerych.

Srebrny – symbolizuje honor, rycerskość i zaufanie. Zwolennicy tej barwy mają wysokie mniemanie o własnej osobie, potrafią jednak pomagać innym. Z tego względu stanowią doskonały materiał na przyjaciela. Z uwagi na swój niepoprawny romantyzm świetnie odnajdują się w relacjach partnerskich.

Wiedzę o kolorach możesz wykorzystać np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub randki. Strój w odpowiednim odcieniu będzie bowiem stanowił bardzo delikatną, ale skuteczną formę manipulacji. Na przykład ubranie w kolorze brązowym to znak, że będziesz osobą dyspozycyjną, skłonną wiele czasu poświęcać pracy. Ubiór czarno-granatowy zostanie odebrany jako uniform silnej i profesjonalnej kobiety, pragnącej niezależności, chcącej się rozwijać. Czerwona apaszka to z kolei symbol intelektualizmu. Na randce przyda się natomiast czerwień i róż - zamanifestujesz w ten sposób drzemiącą w tobie mieszankę delikatności oraz seksapilu.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Tajemniczy TEST DRZEWA

Psychologowie twierdzą, że to jak rysujemy rośliny (a zwłaszcza drzewa) jest doskonałym

odzwierciedleniem naszego charakteru.

Najdziwniejsze ludzkie obsesje

Czasami bywa tak, że boimy się rzeczy, które nie są niebezpieczne. Tak właśnie objawia się fobia.

Polecane wideo

Komentarze (113)
Ocena: 5 / 5
marta (Ocena: 5) 30.04.2021 19:42
Obojętność wciąż obraca się dookoła To wszystko wiruje wokół mnie Moja dusza uciekła od mego serca Nic nie wiem, czy ja nie widzę już nic? Już nie potrafię wykonać żadnego ruchu Czas wciąż płynie pomiędzy szczelinami przestrzeni Tego wszystkiego nie potrafię pojąć Po prostu jestem sobą To wszystko jest snem? Czy nie widzę nic? Wypowiadam słowa, które są bezużyteczne Smutek mnie męczy Spędzam każdą chwilę nie zastanawiając się nad nią Te wszystkie słowa nie mają dla mnie znaczenia Moje serce jest puste Jeśli nawet zwrócisz na mnie uwagę, ja cię nie zauważę Wszystko zmienia się w ciemność Czy jest przyszłość dla kogoś takiego jak ja? Czy ja istnieję na tym świecie? Czy to smutne? Czy to bolesne? Nie znam samej siebie To wszystko jest nudne Ty chyba nie wiesz, jaką jestem osobą Jeżeli nawet coś o mnie wiesz To bez znaczenia, moje serce przecież nie zbieleje Obojętność wciąż obraca się dookoła To wszystko wiruje wokół mnie Moja dusza uciekła od mego serca Nic nie wiem, czy ja nie widzę już nic? Już nie potrafię wykonać żadnego ruchu Czas wciąż płynie pomiędzy szczelinami przestrzeni Tego wszystkiego nie potrafię pojąć Po prostu jestem sobą To wszystko jest snem? Czy nie widzę nic? Wypowiadam słowa, które są bezużyteczne Smutek mnie męczy Spędzam każdą chwilę nie zastanawiając się nad nią Te wszystkie słowa nie mają dla mnie znaczenia Moje serce jest puste Jeśli nawet zwrócisz na mnie uwagę, ja cię nie zauważę Wszystko zmienia się w ciemność Czy istnieje przyszłość dla tego zmarnowanego czasu? Czy będę jeszcze istnieć? Jeśli chcesz powiedzieć, że Jestem tylko zepsutym 'owocem zła' To czy będę jeszcze mogła żyć w tym miejscu? Czy w ogóle będę istniała w tym miejscu? Utknęłam w tym czasie Czy to wszystko będzie kiedyś białe? To wszystko jest snem? Czy nie widzę nic? Wypowiadam słowa, które są bezużyteczne Smutek mnie męczy Spędzam każdą chwilę nie zastanawiając się nad nią Te wszystkie słowa nie mają dla mnie znaczenia Moje serce jest puste Jeśli nawet zwrócisz na mnie uwagę, ja cię nie zauważę Wszystko zmienia się w ciemność Jeśli się poruszę, jeśli się poruszę To wszystko zniszczę, to wszystko zniszczę Jeśli się smucę, jeśli się smucę To czy moje serce stanie się białe? Nie wiem nic o tobie, o sobie Nie wiem zupełnie nic o tym, co mnie otacza Jeśli otworzę teraz swoje ciężkie powieki To wszystko zmieni się w głęboką czerń
odpowiedz
Kasia (Ocena: 5) 29.12.2016 17:05
Czerwony i niebieski
odpowiedz
Kasia (Ocena: 5) 29.12.2016 17:05
Czerwony i niebieski
odpowiedz
Monika (Ocena: 5) 03.02.2015 18:37
Pomarańcz i czerwień c:
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.05.2014 23:58
Fiolet, granat i czerń.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie