Tajemniczy TEST DRZEWA

Psychologowie twierdzą, że to jak rysujemy rośliny (a zwłaszcza drzewa) jest doskonałym odzwierciedleniem naszego charakteru.
Tajemniczy TEST DRZEWA
02.09.2011

O teście drzewa, zwanym inaczej testem Kocha (od nazwiska jego twórcy) słyszało z pewnością wiele osób. Mało kto jednak potrafi odpowiednio określić jego zasady i właściwie zinterpretować rysunek.

Oto prosta instrukcja:

Krok 1: Przygotuj kartkę papieru. Najlepiej białą o formacie A4. Potrzeba będzie jeszcze gumka, kredki, ołówek lub długopis.

Krok 2: Narysuj drzewo owocowe, tak dobrze jak tylko potrafisz.

Krok 3: Interpretując test, zwróć uwagę na kilka podstawowych szczegółów.

Pamiętaj o odpowiedniej kolejności! Najpierw narysuj drzewo, a później przeczytaj poniższą interpretację, jeżeli zrobisz odwrotnie, test nie będzie wiarygodny!

WYBÓR MIEJSCA NA KARTCE

Przyjrzyj się dokładnie swojemu rysunkowi. W którym miejscu kartki narysowałaś swoje drzewo?.

Bardziej z lewej strony – Jesteś osobą, która lubi bujać w obłokach, snuć ciągłe plany i marzenia. Nie należysz raczej do ludzi, które twardo stąpają po Ziemi. Wręcz przeciwnie, często zagłębiasz się w bogaty świat fantazji, zupełnie zapominając przy tym o rzeczywistości.

Bardziej z prawej strony – Należysz do ludzi aktywnych i energicznych. Posiadasz silną wiarę we własne możliwości, jesteś pewna siebie, nie boisz się nowych wyzwań.

Dokładnie po środku – Drzewo znajdujące się dokładnie na środku kartki symbolizuje osobę, której charakteru nie da się jednoznacznie określić. Jest często rozchwiana emocjonalnie, ma bardzo złożoną osobowość. W jednym momencie potrafi być pewna siebie i zdecydowanao, by przy innej okazji zachowywać się zupełnie odwrotnie.

drzewo

WIELKOŚĆ RYSUNKU

Teraz sprawdź, jaką część kartki zajmuje Twoje drzewo.

Duży rysunek, pokrywający większą część kartki – Jesteś osobą zadowoloną z życia, pewną siebie i bardzo optymistycznie nastawioną do świata.

Małe drzewko i mnóstwo wolnej przestrzeni wokół – Nie należysz do osób otwartych. W życiu często nie czujesz się bezpieczna, najchętniej schowałabyś się przed całym światem. Być może jest to tylko chwilowe. Przeżywasz ciężki okres w swoim życiu i to właśnie dlatego straciłaś wiarę we własne możliwości.

OBECNOŚĆ DETALI

Mnóstwo szczegółów (liście, owoce, załamania kory) – Jesteś perfekcjonistką. Nie lubisz niedokończonych spraw w swoim życiu. Twoim głównym atutem jest terminowość i punktualność. Wymagasz tych cech nie tylko od siebie, lecz również od innych.

Brak detali, ledwo zarysowane kontury pnia i korony – Nie należysz do osób ceniących sobie ład i porządek. W życiu zwykle idziesz na żywioł, kochasz improwizację. Masz artystyczną duszę, jesteś urodzonym twórcą. Pomyśl o tym przy wyborze swojej ścieżki kariery.

KOLOR DRZEWA

Barwy zbliżone do naturalnych – Jesteś osobą konserwatywną. Zawsze liczysz się z tym, co mają do powiedzenia inni, lubisz polegać na czyimś zdaniu. Szukasz w życiu autorytetów, osób, które mogłabyś naśladować. Czasem jesteś bardzo niezdecydowana. Z trudnością przychodzi Ci podejmowanie niektórych decyzji.

Fantazyjne kolory – Jesteś osobą bardzo ekstrawagancką. Nie lubisz ulegać presji otoczenia. Często zresztą zupełnie nie liczysz się zdaniem innych. Pragniesz sama decydować o swoim losie. Samodzielnie podejmować decyzje. Nie boisz się wyzwań. Chciałabyś, aby życie wciąż Cię zaskakiwało, uwielbiasz niespodzianki.

drzewo

Z KORZENIAMI CZY BEZ?

Przyjrzyj się dokładnie swojemu rysunkowi. Czy na rysunku widzisz zarys korzeni czy może jedynie prosty pień?

Brak korzeni – Żyjesz tu i teraz. Nie lubisz zagłębiać się w przeszłość, wciąż rozpamiętywać dawnych lat. Martwi Cię raczej teraźniejszość i przyszłość niż to, co dawno minęło. Lubisz żyć na bieżąco, wciąż snując nowe plany i marzenia.

Widocznie zarysowane korzenie – Lubisz rozpamiętywać, żyć przeszłością, wspominać dawne wydarzenia. W codziennej rzeczywistości jesteś nieco zagubiona. Szukasz więc oparcia wśród bliskich. Czujesz, że bez nich nie poradziłabyś sobie z wieloma problemami.

WYGLĄD OWOCÓW

Owoce to symbol tego, w jaki sposób oceniasz samą siebie. Czy jesteś dla siebie łagodna, czy wręcz przeciwnie, jesteś dla siebie najbardziej surowym krytykiem?

Duże – Uwielbiasz nagradzać samą siebie. Jeżeli tylko nadarza się okazja, fundujesz sobie małe przyjemności.

Małe – Wciąż porównujesz siebie do innych ludzi. Niestety, zawsze widzisz więcej swoich wad niż zalet. Pora to zmienić i zacząć doceniać w sobie to, co najlepsze.

Brak owoców – Nie stosujesz wobec siebie żadnych kar ani nagród. A szkoda, czasem w życiu potrzeba przecież trochę samodyscypliny.

Kwiaty – Zamiast owoców, niektóre osoby rysują na swoim drzewie kwiaty. Są one symbolem egoizmu i narcyzmu.

drzewo

ELEMENTY DODATKOWE

Dziuple, sęki, zwierzęta na drzewie – Symbolizują trudności życiowe, traumę.

Drabinka, trawka, słońce i chmurki – Wskazują na pewne niezaspokojone potrzeby.

Kilka ciekawostek:

Drzewo to symbol życia i siły. O jego nadzwyczajnych cechach dobrze wiedziano już w starożytności. W mitologii celtyckiej drzewo zapewniało łączność człowieka z bóstwami mieszkającymi w niebie. Dawało poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty.

Nasze prababki przypisywały drzewom właściwości ochronne. Najlepiej więc było wypoczywać pod lipą, wyprawy wojenne planować pod dębem, a zdrowie odzyskiwać wśród brzóz.

Drzewo liściaste to symbol odradzającego się wciąż życia – traci przecież swoje liście na jesień, by odzyskać je na wiosnę. Drzewa iglaste z kolei, ponieważ nie tracą igieł, są swoistym wyrazem siły i przetrwania. Co ciekawe, symbolika ta obecna jest niemal w każdej kulturze!

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

14 typów charakteru i 14 kształtów nosa (Znajdź odpowiednik swojego, a powiemy Ci kim jesteś)

Sprawdź, co twój nos mówi o tobie!

Sztuka smakowania chwili, CZĘŚĆ 1: Jak nie odkładać życia na później?

Oto kilka wskazówek, jak nauczyć się doceniać życie tu i teraz oraz czerpać z niego jak najwięcej!

Komentarze (93)

Ocena: 4.78 / 5
gość (Ocena: 1) 25.02.2017 21:25
chyba calkowity psycholog imbecyl bedzie robil ten test.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.05.2014 21:19
Dziś w poradni psychologocznej pani dyrektor robila mojej corce ten test więc jest on ciągle praktykowany. powiedziala że jest b.barszo wiarygodny. Podkreslam p.Dyrektor
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.06.2013 17:00
Przykro mi bardzo, że Papilot wprowadza was w błąd i robi z testu psychologicznego jakiś psychotest. Tym bardziej, że nie po to ludzie studiują psychologię, by dostęp do takich testów miały osoby bez odpowiedniego wykształcenia. Interpretacja tak naprawdę wygląda całkiem inaczej, nie jest taka prosta. I przede wszystkim do testu drzewa używa się tylko ołówka i gumki, bo tu nie liczą się kolory. Ale jak ktoś chce się pobawić to proszę bardzo, tylko nie liczcie na to, że wyniki tego testu będą wiarygodne
zobacz odpowiedzi (3)
M&R (Ocena: 5) 22.12.2012 10:27
to z korzeniami się nie zgadza u mnie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.11.2012 21:42
u mnie wszystko sie zgadza
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo