Psychoterapia - tajemnice, prawdy i mity

Niejednokrotnie widzimy na amerykańskich filmach niezwykle bogatego i modnego bohatera leżącego na kozetce… Tak właśnie wiele z nas wyobraża sobie wizytę u psychoterapeuty. Jak jest naprawdę? Dla kogo psychoterapia jest przeznaczona? I przede wszystkim, czym tak naprawdę ona jest?
Psychoterapia - tajemnice, prawdy i mity
15.09.2008

Mówiąc najprościej, psychoterapia jest metodą leczenia i pomocy ludziom poprzez psychologiczne metody oddziaływania. I tyle. Bo tak naprawdę, na tym praktycznie kończą się podobieństwa w różnych szkołach psychoterapeutycznych, których metody i spojrzenie na człowieka zasadniczo się różnią. Żeby wymienić tylko kilka: psychoanaliza, terapia humanistyczna, terapia poznawcza, terapia behawioralna, Gestalt, terapie systemowe – to wszystko są metody psychoterapii i wszystkie one ogromnie się różnią, nawet w obrębie wymienionych powyżej szkół istnieje zwykle więcej niż jeden nurt.

To, co wielu z nas kojarzy się nieodłącznie z psychoterapią, czyli słynna kozetka, jest tak naprawdę charakterystyczne głównie dla psychoanalizy klasycznej, a nie dla psychoterapii ogółem.

Terapeuta jest kompetentny tylko wtedy, gdy legitymuje się certyfikatem psychoterapeuty nadanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne lub przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Tylko w odniesieniu do takiej osoby możemy mieć pewność, że jej kompetencje są właściwe do wykonywania tego niezwykle odpowiedzialnego zawodu.

Dla kogo psychoterapia jest przeznaczona? W zasadzie można powiedzieć, że może się na nią zgłosić każdy, kto ma intuicyjne podstawy, by sądzić, że mógłby z niej skorzystać. Przede wszystkim jednak każdy, kto cierpi psychicznie lub czuje, że nie radzi sobie z problemami życiowymi. Również osoby z diagnozą zaburzeń psychicznych powinny myśleć o kontakcie z psychoterapeutą.

Koszt psychoterapii jest jednak spory – jedno spotkanie kosztuje od 80 do 150 złotych, a ich częstotliwość to minimum jedno spotkanie na tydzień. Choć psychoterapia może trwać od kilku tygodni do kilku lat, naprawdę pomaga – jedynym warunkiem, żeby to jednak nastąpiło, jest wola zmiany.

Terapeuci są zgodni co do tego, że pacjent ma moc, by sam sobie pomóc. Ich zadaniem jest natomiast wspieranie go. Tylko tyle i aż tyle.

Polecane wideo

Komentarze (9)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.11.2015 18:17
Kiedy byłam w stresie wszystko mi się sypało. Nie miałam apetytu, nie potrafiłam się wyspać. Koleżanka poleciła mi oczyszczanie energetyczne na stronie moc-energii.pl . I rzeczywiście po odprawieniu rytuału problemy ze stresem ustały. Jestem pogodna i bardziej optymistyczna i co najważniejsze nabrałam więcej dystansu do wielu spraw, przez co już się nie denerwuje.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.10.2008 23:07
Ach..psychoterapia....Fajna sprawa;)))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.09.2008 22:34
Chciałabyś testować kosmetyki MAYBELLINE NEW YORK? jeśli tak to podaj mi swój adres mailowy, zaproszę Cię, zarejestrujesz się, też zaprosisz 10 dziewczyn i co miesiąc będziesz dostawać kosmetyki od MAYBELLINE! w skład kosmetyków wchodzi: maskara pojemność 10 ml, podkład 30 ml, lakier 10 ml, szminka/błyszczyk 5-7 ml (wysyłane w ilości 1 sztuki produktu do wyboru z wybranej kategorii oraz dodatkowo 20 saszetek z próbkami o pojemności 1 ml) Za darmo oczywiście. Wybaczcie spam. Czekam na wiadomosci ;) gg 7955173
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.09.2008 21:29
W ramach sprostowania: nie minimum jedno spotkanie na tydzień tylko raczej maksimum. (najczęściej tak się właśnie ustala, aby kazdy klient miał swój dzień i godzinę) ps:a ja wiem co to za profesor ten dowcip opowiedział:P (co tu robi porzątdny student psych?:P)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.09.2008 16:10
mi sie przyda kilka spotkan
odpowiedz

Polecane dla Ciebie