Tajemnice ludzkiego umysłu, CZĘŚĆ 2: Jak rozpoznać osobowość innych ludzi w codziennych sytuacjach?

Masa psychologicznych ciekawostek!
Tajemnice ludzkiego umysłu, CZĘŚĆ 2: Jak rozpoznać osobowość innych ludzi w codziennych sytuacjach?
24.06.2011

Z pierwszej części artykułu mogłaś się dowiedzieć, jakim typem osobowości jesteś. Teraz przyszła kolej na poznanie kilku łatwych sposobów, które w błyskawicznym tempie umożliwią ci rozszyfrowanie charakteru innych ludzi.

Kto pyta, nie błądzi…

Cechy naszej osobowości ujawniają się zazwyczaj w prostych, codziennych przyzwyczajeniach. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy – najwięcej mówią o nas drobiazgi, takie jak ukochany zwierzak, naklejki na samochodzie, czy ulubiona pora dnia. Jeśli zatem chcesz szybko przekonać się, jakim typem człowieka jest twój rozmówca, zapytaj go po prostu o kilka poniższych rzeczy:

Jakie ma zwierzę?

Najnowsze badania wykazały, że istnieje spora zależność między charakterem właścicieli i ich zwierząt. I tak: posiadacze rybek umieją cieszyć się dniem codziennym; podobnie jak właściciele psów. Ci drudzy dodatkowo są z natury bardzo weseli i często sypią żartami jak z rękawa. Z kolei właściciele kotów są osobami godnymi zaufania, przyjacielskimi, opiekuńczymi i stabilnymi emocjonalnie, natomiast posiadacze gadów cenią sobie niezależność i nie są podatni na wpływy innych ludzi.

Co ciekawe, podobno zwierzęta stopniowo upodabniają się do charakterów swoich właścicieli – lub odwrotnie. Jeśli zatem będziesz chciała dowiedzieć się czegoś więcej na temat swojego rozmówcy, poproś, aby dokładnie opisał zachowanie swojego podopiecznego.

mózg

Jaką porę dnia lubi najbardziej?

To, o której godzinie dana osoba lubi wstawać i kłaść się spać, dużo mówi na temat jej charakteru i sposobu myślenia. Jeśli jest typem porannym (który wstaje i kładzie się wcześnie) prawdopodobnie woli konkretne informacje od abstrakcyjnego myślenia i polega bardziej na logice niż na intuicji. Do tego jest zapewne osobą introwertyczną i opanowaną.

Z kolei typ wieczorny (późno wstaje i późno zasypia) jest bardziej kreatywny, impulsywny i niezależny, a jego motto brzmi: „Jest ryzyko, jest zabawa!”.

Czy ma naklejki na samochodzie?

Może to dziwne, ale nawet taki szczegół, jak naklejka na aucie, może zdemaskować czyjąś osobowość. William Szlemko przeprowadził na ten temat ankietę wśród kilkuset kierowców. Właściciele dużej ilości naklejek przyznali się w ankiecie do agresywnej jazdy, podjeżdżania zbyt blisko do innych samochodów, a także do… licznych stłuczek. Z kolei osoby, które nie preferują tego rodzaju ozdób na swoich samochodach, są na drodze dużo bardziej opanowane i spokojne.

Jaki jest jego ulubiony smak lodów?

Lody spożywa się pod każdą szerokością geograficzną, niezależnie od ustroju politycznego, religii, rasy, czy statusu majątkowego. Podobno ulubiony smak zimnego deseru krystalizuje się u nas już około 7. roku życia, a więc w tym samym czasie, co nasza osobowość. Zdaniem dr Alana R. Hirscha, dla większości z nas smak ten pozostaje niezmienny przez całe życie, zatem na jego podstawie możemy rozszyfrować cechy charakteru danej osoby.

Jeśli twój rozmówca lubi najbardziej lody waniliowe, prawdopodobnie ma barwną osobowość, jest pełen ekspresji i dużo od siebie wymaga, ale jednocześnie ulega wpływom innych ludzi. Do tego łatwo podejmuje ryzyko i ceni sobie bliskie relacje z innymi.

Zwolennicy lodów czekoladowych są z kolei nieco egocentryczni. Lubią być w centrum zainteresowania i szybko się nudzą. Męczy ich rutyna, kochają za to flirt i uwodzenie. Potrafią się również dobrze ubrać, co świetnie współgra z ich kreatywną naturą. Ich wadą jest jednak to, że zbyt łatwo ufają ludziom i czasami bywają naiwne.

mózg

Jeśli ulubionym smakiem lodów twojego rozmówcy jest truskawkowy, najprawdopodobniej lubi żyć w czyimś cieniu. Nigdy nie bywa liderem, za to świetnie sprawdza się w grupie. Potrafi szczerze cieszyć się z sukcesów innych osób, dlatego jest bardzo lubiany. Łatwo dogaduje się z otoczeniem.

Wybór lodów bananowych będzie z kolei świadczył o tym, że dana osoba jest najprawdopodobniej bardzo empatyczna, bezproblemowa i ma dobrą, przyjacielską naturę.

Kawowe wskazują natomiast na takie cechy, jak gwałtowność, spontaniczność, kreatywność. Osoby, lubiące ten smak lodów najbardziej, wychodzą również z założenia, że nie warto myśleć o przyszłości i lepiej żyć tu i teraz. Rzadko kończą to, co zaczęły i miewają słomiany zapał.

Zwolennicy lodów miętowych są z kolei ambitni, pewni siebie, sceptyczni i cyniczni. Lubią spory, bo mają zawsze wiele argumentów. Nie są zbyt romantyczni, a do życia są nastawieni raczej pesymistycznie.

Zwróć uwagę na dłonie swojego rozmówcy

Mózg ludzki pracuje w dwóch trybach: prawostronnym (intuicyjnym, wizualnym, kreatywnym) i lewostronnym (logicznym, sekwencyjnym, językowym). Wszyscy potrafimy pracować w obu trybach, ale każdy z nas ma naturalne skłonności do jednego z nich. Jeśli więc chcesz się przekonać, czy w twoim rozmówcy jest więcej z artysty, czy z księgowego, zwróć uwagę na to, jak splata ręce. Jeśli na wierzchu znajduje się prawy kciuk, lepiej czuje się w języku i analizie. Natomiast jeśli na wierzchu znajduje się kciuk lewy – jest osobą kreatywną, a w życiu kieruje się intuicją.

Pamiętajmy jednak o tym, że zawsze możemy spotkać na swojej drodze indywiduum, które zaprzeczy wszystkim powyższym wskazówkom. A może to tylko wyjątek potwierdzający regułę..?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Gdy sił już brak...

Wszyscy miewamy problemy, ale ochotę na odebranie sobie życia z ich powodu ma niewiele osób. Pojawienie się myśli samobójczych to sygnał, którego bagatelizować nie wolno.

Nigdy nie przyznam się, że...

Przekonaj się, jakie szokujące sekrety skrywają internautki, a którymi chętnie dzielą się w sieci. Uwaga: tylko dla osób o mocnych nerwach.

 

Polecane wideo

Komentarze (31)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.06.2011 15:23
a ja słyszałam, że z tym kciukiem to kwestia genów: lewy na wierzchu jest recesywny.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.06.2011 16:23
świetny artykuł! Proszę o kolejne części (:
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.06.2011 14:41
a jesli ktoś lubi chomiczki...?? albo inne gryzonie to jaki jest? Tego nei wzieli pod uwage
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.06.2011 10:53
Bzdura, jestem typem porannym fakt lubię konkretne informację, ale zarazem jestem bardzo otwarta i towarzyska. Lubię agresywną jazdę - nie mam naklejek. Zwierząt nie mam bo jestem uczulona.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.06.2011 00:36
w moim wypadku nic sie nie sprawdzilo
odpowiedz

Polecane dla Ciebie