Tajemnice ludzkiego umysłu, CZĘŚĆ 1: Jakim typem osobowości jesteś?

Zdaniem większości psychologów ludzie dzielą się na pięć typów osobowościowych. Sprawdź, którym z nich jesteś!
Tajemnice ludzkiego umysłu, CZĘŚĆ 1: Jakim typem osobowości jesteś?
23.06.2011

Wielu największych myślicieli usiłowało zrozumieć i oswoić złożoność ludzkiej osobowości. Freud np. twierdził, że ludzi można zaklasyfikować do konkretnych kategorii na podstawie tego, jaki otwór ciała dostarcza im najwięcej przyjemności. Francis Galton dla odmiany badał wypukłości na czaszce, a Jung uważał, że charakter człowieka zależy wyłącznie od położenia gwiazd w chwili jego narodzin.

Zdaniem współczesnych psychologów tajemnica ludzkiego umysłu kryje się jednak zupełnie gdzie indziej, a mianowicie w naszym języku. Aby potwierdzić tę hipotezę przez wiele lat różne grupy uczonych układały listę przymiotników, którymi można określić cechy charakteru. Początkowo lista składała się z 4 tysięcy określeń, potem zawężono ją do dwustu, a w latach 90. XX wieku oficjalnie potwierdzono istnienie zaledwie pięciu podstawowych wymiarów ludzkiej osobowości. Przez pewien czas funkcjonowało dla nich różne nazewnictwo, jednak obecnie przyjęte nazwy to: „otwartość”, „sumienność”, „ekstrawersja”, „ugodowość” i „neurotyczność”. Każdy wymiar ma przy tym wartości niskie i wysokie, a charakter danego człowieka określa się właśnie na podstawie takiej skali.

mózg

Na czym więc polegają owe wymiary osobowości i co oznacza wysoka lub niska wartość w danej skali? Na początek przejrzyj tabelę, która znajduje się poniżej i zaznacz odpowiedzi, które pasują do ciebie najbardziej (od „nie zgadzam się całkowicie” do „zgadzam się całkowicie”).

Następnie podlicz swoje punkty na podstawie poniższych wskazówek:

Otwartość

Suma punktów zdań 5 i 10: __

Poziom niski (10 i mniej); Poziom wysoki (ponad 10)

Sumienność

Suma punktów zdań 3 i 8: __

Poziom niski (11 i mniej); Poziom wysoki (ponad 11)

Ekstrawersja

Suma punktów zdań 1 i 6: __

Poziom niski (9 i mniej); Poziom wysoki (ponad 9)

Ugodowość

Suma punktów zdań 2 i 7: __

Poziom niski (10 i mniej); Poziom wysoki (ponad 10)

Neurotyczność

Suma punktów zdań 4 i 9: __

Poziom niski (9 i mniej) Poziom wysoki (ponad 9)

Pamiętaj, że odkrycie swojego typu charakteru nie tylko pomaga zdać sobie sprawę z własnych ograniczeń, ale przede wszystkim uświadamia problemy, jakie ze względu na różnice między typami pojawiają się w związkach czy w relacjach ze znajomymi. Znając swój typ osobowości, możemy więc rozpocząć pracę nad sobą.

mózg

Rozwiązanie:

Otwartość: Osoby o wysokim poziomie otwartości mają wyobraźnię i są bardzo kreatywne, jednak łatwo ulegają nudzie i wciąż potrzebują nowych bodźców i zajęć. Osoby o niskim poziomie otwartości są z kolei bardziej praktyczne i zachowawcze. Wolą postępować według utartych schematów i znanych reguł, a problemy rozwiązują stopniowo.

Sumienność: Osoby o wysokim poziomie sumienności są bardzo dobrze zorganizowane i obowiązkowe. Najlepiej czują się w sytuacjach przewidywalnych, nie lubią niespodzianek. Osoby o niskim poziomie sumienności są bardziej swobodne, cenią sobie luz i spontaniczność. Łatwo przychodzi im cieszenie się życiem, ale w sytuacjach wymagających samodyscypliny zazwyczaj wymagają wsparcia.

Ekstrawersja: Osoby o wysokim poziomie ekstrawersji lubią przebywać w towarzystwie innych ludzi, ich ulubioną porą na wszelką aktywność jest wieczór i najbardziej motywuje je wizja nagrody, a nie kary. Osoby o niskim poziomie ekstrawersji są z kolei samotnikami. Najlepszą porą na aktywność jest dla nich poranek i łatwiej je do czegoś skłonić, grożąc karą, a nie obiecując nagrodę.

Ugodowość: Osoby o wysokim poziomie ugodowości są bardzo ufne, przyjacielskie, chętnie pomagają innym i są łatwe we współpracy, jednak czasami bywają zbyt naiwne. Z kolei osoby o niskim poziomie ugodowości są bardziej agresywne, lubią rywalizację, nie boją się mówić prawdy prosto w oczy i często bywają bezkompromisowe.

Neurotyczność: Osoby o wysokim poziomie neurotyczności bardzo łatwo się stresują i mają duże skłonności do niepokoju. Kiedy spotka ich jakaś nieprzyjemna sytuacja, bardzo trudno im się z niej otrząsnąć. Osoby o niskim poziomie neurotyczności są natomiast bardziej wyluzowane, mniej się przejmują i denerwują na co dzień, a sytuacje stresujące odbierają raczej w kategoriach wyzwania.

W drugiej części artykułu, która ukaże się już jutro, dowiesz się m.in. o co pytać innych ludzi, aby szybko dowiedzieć się, jaki mają charakter i czy warto przebywać w ich towarzystwie.

Maja Zielińska

JUŻ JUTRO CZĘŚĆ DRUGA!

Źródła:

Richard Wiseman, 59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele, Warszawa 2010.

Zobacz także:

Jak z szarej myszki przeistoczyć się w pewną siebie kobietę? CZĘŚĆ 1.

Każda z nas miewa czasem gorsze dni i myśli, że jest do niczego. Tę swoistą spiralę negatywnych uczuć można jednak przełamać.

Jak z szarej myszki przeistoczyć się w pewną siebie kobietę? CZĘŚĆ 2.

Każda z nas miewa czasem gorsze dni i myśli, że jest do niczego. Tę swoistą spiralę negatywnych uczuć można jednak przełamać.

 

Polecane wideo

Komentarze (96)
Ocena: 5 / 5
Alicja (Ocena: 5) 17.10.2018 09:58
Fajnie by było tak poznać tajniki ludzkiego umysłu, tak od a do z, takie rzeczy by dowiedzieć się co kieruje ludźmi w decyzjach, jakie jest podłoże ich działań, co mają w głowie, co sądzą, jak odbierają życie, czy inaczej niż np. ja. Zawsze mnie to ciekawiło. Niedawno wpadłam przypadkiem na takiego bloga Teksty Aplana się nazywa i tam autor fajnie, za pomocą historii bada podłoże ludzkiego umysłu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.07.2011 19:49
vLjIux bcfmeoeaccjl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2011 14:06
4luEEO ylxpiwpjfnfo
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.07.2011 18:48
Big help, big help. And superlative news of cursoe.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.06.2011 16:53
nie diagnozujcie się na podstawie tych beznadziejnych stwierdzen, to nie jest kwestionariusz do badania Wielkiej Piątki, ktos wymyslil byle gowno... rozumienie pojec abstrakcyjnych nie ma nic wspolnego z jakimkolwiek wymiarem osobowosci... te pseudonaukowe artykuliki sa zalosne. jesli chcecie sie dowiedziec, jakie macie nasilenie tych 5 cech, to idzcie do psychologa i on stwierdzi to na podstawie kwestionariusza i obserwacji. wynik tego czegos powyzej o niczym nie swiadczy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie