Praktyczne podstawy NLP: Jak psychologię wykorzystać w życiu? LEKCJA 4

Kontrola stanów emocjonalnych i sztuka wpływania na cudze myśli od zawsze pociągała psychologów. Dowiedz się jak pokonać fobię społeczną!
Praktyczne podstawy NLP: Jak psychologię wykorzystać w życiu? LEKCJA 4
08.06.2011

Publiczne wystąpienia przed sporą audiencją wiążą się dla większości z nas ze sporym stresem. Drżenie dłoni, pocenie się, czerwienienie i serce walące jak oszalałe to tylko kilka z następstw skoków adrenaliny. Jeśli należysz do osób, które konieczność przemawiania nawet do niewielkiej grupy osób przypłacają bezsennością i odchorowują uczuciem wstydu, koniecznie zapoznaj się z kilkoma prostymi, bazującymi na NLP ćwiczeniami. Dzięki nim nie tylko przestaniesz się bać swojej widowni, ale być może wręcz zaczniesz czerpać przyjemność z możliwości przemawiania do niej.

Zanim przystąpisz do lektury naszych porad, koniecznie poznaj podstawy NLP opisane w części pierwszej cyklu oraz techniki przeramowania i swish pattern objaśnione w częściach drugiej i trzeciej. 

Przemówienie w szkole? Prezentacja na biznesowym spotkaniu? A może zwykła rozmowa przy stole pełnym ludzi, których nie znasz zbyt dobrze? Stres pojawiający się przy okazji publicznych wystąpień to następstwo pielęgnowanej w nas od chwili narodzin fobii społecznej. Przypomnij sobie czasy wczesnego dzieciństwa. Wówczas wykrzyczenie swoich racji w tłumie nie było żadnym nadzwyczajnym wyczynem. Umiałaś kłócić się z mamą na pełnej nieznajomych ulicy i nawet przez myśl ci nie przeszło zastanawiać się, co oni sobie o tobie pomyślą. Sukcesywne karcenie, uwagi i powtarzane przez rodziców hasła „tego nie wypada”, „nie wolno tak robić” wykształciły w nas ten specyficzny lęk, który w dorosłości – skumulowany przez lata – może być wręcz paraliżujący.

NLP śpieszy nam jednak na pomoc i, jak twierdzi wielu, skutecznie pomaga eliminować negatywne skutki tej wyuczonej (nie wrodzonej!) fobii, ułatwiając dzielenie się swoimi poglądami w towarzystwie, opowiadanie, referowanie, recytowanie, przedstawianie i  prezentowanie - zawsze na luzie!  W dzisiejszych czasach, kiedy z publicznymi wystąpieniami wiąże się wiele dobrze płatnych zawodów, umiejętność panowania nad emocjami które wywołuje nasze ciało, jest cechą na wagę złota – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Zatem do dzieła!

 

NLP

Krok pierwszy: WIZUALIZACJA

Wyjściowa teza: Mózg nie odróżnia obrazu rzeczywistego od wymyślonego. Dowody? Pożądanie pojawiające się na samą myśl o erotycznej sytuacji, stres na wspomnienie cięzkiego egzaminu. Dlatego właśnie wizualizując sobie pewne sytuacje możemy sprowokować odpowiednie reakcje ciała. Wyobrażaj więc sobie siebie w chwili publicznego występu. W wymyślonych scenkach bądź osobą pewną siebie, zadowoloną, uśmiechniętą, oklaskiwaną. Powtarzaj podobne scenariusze w dwóch wariantach – w asocjacji (czyli obserwowane z własnego punktu widzenia) oraz w dysocjacji (kiedy to stajesz się widzem i patrzysz na siebie z boku). Im bardziej wyrazisty obraz stworzysz, tym lepiej! Później, w chwili występu, twój mózg będzie realizował wypracowany podczas tego ćwiczenia plan.

Krok drugi: AFIRMACJA

Afirmacje to nic innego jak pozytywne informacje będące pożywką dla naszej podświadomości. Jeśli twoje dialogi wewnętrzne i przewidywania są negatywne, zadziałają jak przepowiednia. Powtarzanie sobie fatalnych wróżb: „zbłaźnię się”, „wyśmieją mnie” działa jak magiczne zaklęcie wywołujące stres i napięcie. Po co ci to? Niech twoimi zaklęciami staną się pozytywne afirmacje. „Jestem świetna”, „ludzie chcą mnie słuchać”, „uwielbiam być oklaskiwana” – zobaczysz, że z czasem stres zacznie się zmniejszać, a ty… uwierzysz w siebie.

Krok trzeci: PANORAMA

Panorama społeczna to ćwiczenie obniżające lęk przed ludźmi. Na początek wyobraź sobie swoje wystąpienie i osoby, do których będziesz przemawiała – mogą to być goście na imprezie, zarząd firmy w której pracujesz, klienci. Teraz spraw, aby się skurczyli, tak jak balony z których uchodzi powietrze. Niech z normalnych rozmiarów ludzi przeistoczą się w małe krasnoludki. O właśnie, krasnoludki! A może smerfy albo gumisie? Przebierz ich w zabawne ubranka i wizualizuj sobie scenkę, w której podskakują, śpiewają i śmieją się jak dzieci. Przyznaj, że przestali być tacy groźni!

Krok czwarty: SWISH PATTERN

Technika pomagająca zastąpić niewłaściwe reakcje bardziej pożądanymi zachowaniami została opisana w osobnym tekście.

Już za tydzień kolejna część cyklu!

Irmina Gałczyńska

Zobacz także:

Sprawdź, jakim typem osobowości jesteś!

Podstawy psychografologii

Komentarze (3)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 09.06.2011 05:51
sposób muzyków- wyobrażamy sobie widownię nago ;) trochę pomaga a od siebie dodam, że pomaga wyobrażanie sobie widowni na sedesach;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2011 01:42
super, dzieki za rade, przyda sie. jutro mam mature ustna z polskiego. papilocie kocham Cie :********************
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo