Rozbudź w sobie kreatywność!

Czyli jak sztuka współczesna, pozycja leżąca i ustawienie na biurku doniczki z rośliną obudzi w nas pokłady inwencji?
Rozbudź w sobie kreatywność!
02.06.2011

Myślenie, prowadzące do uzyskania oryginalnych idei, koncepcji i rozwiązań, to umiejętność, którą chciałby posiadać każdy człowiek. Wielu z nas wpisuje sobie co prawda hasło „kreatywność” do odpowiedniej rubryki w CV, ale czy faktycznie potrafimy twórczo myśleć?

- Kreatywność jest procesem uczenia się, w którym nauczyciel i uczeń są zlokalizowani w jednej osobie - mawiał Arthur Koestler i tego powinniśmy się trzymać. Pomysłowość nie jest bowiem zdolnością, z którą przychodzimy na świat, ale procesem, który wciąż można udoskonalać i rozwijać. Jak? Na początek spróbujcie rozwiązać poniższe zadania (poprawne odpowiedzi znajdziecie na kolejnej podstronie):

1. Czy potrafisz dodać do równania jedną tylko dowolnie zakrzywioną linię, dzięki której stanie się ono poprawne? (Obowiązuje tylko jedna reguła: nie wolno przekreślić symbolu = co unieważniłoby równanie).

20 I0 I5 = I5:20

2. Joanna i Marta urodziły się tego samego dnia tego samego miesiąca tego samego roku. Mają tę samą matkę i tego samego ojca, a jednak nie są bliźniaczkami. Jak to możliwe?

3. Na wycieczkę idzie dwóch ojców i dwóch synów. Zabierają ze sobą trzy jabłka. Na postoju postanawiają podzielić je równo między siebie i w rezultacie każdy dostaje jedno całe jabłko. Jak to możliwe?

4. Pewien człowiek wchodzi do sklepu z antykami i proponuje sprzedawcy kupno pięknej monety z brązu. Na jednej stronie monety znajduje się wizerunek głowy cesarza, a na drugiej data 500 p.n.e. Sprzedawca od razu się orientuje, że moneta nie pochodzi z roku 500 p.n.e. Dlaczego?

kreatywność

Torowanie, czyli drobne rzeczy mają znaczenie

Czy drobiazgi mogą wpływać na nasz sposób myślenia? Z eksperymentów prowadzonych przez Apa Dijksterhuisa i Ada van Knippenberga z Uniwersytetu Radboud w Nijmegen w Holandii wynika, że jak najbardziej. Uczestnicy badania zapisywali najpierw kilka zdań charakteryzujących albo typowego chuligańskiego kibica piłki nożnej, albo typowego profesora wyższej uczelni. Potem naukowcy zadali im serię pytań z zakresu wiedzy ogólnej. Okazało się wówczas, że te osoby, które myślały o kibicach, odpowiedziały poprawnie na 46% pytań, a te, które wyobrażały sobie profesora – aż na 60% pytań! Wszystko wskazuje więc na to, że „wstępne torowanie” może mieć ogromne znaczenie w procesie twórczego myślenia.

Torowanie należy jednak przeprowadzać bardzo umiejętnie i nie umieszczać sobie poprzeczki zbyt wysoko. Jeśli np. poprosicie ludzi, by pomyśleli o kimś wybitnym, dajmy na to o Leonardzie da Vinci, ich siły twórcze najprawdopodobniej osłabną, bo porównanie swoich skromnych możliwości do geniuszu odbierze im impet i chęć starania się.

Jeśli jednak nie przekonuje was metoda, polegająca na myśleniu o twórczych postaciach, torowanie możecie przeprowadzić na dwa inne sposoby. Pierwszy z nich polega na… przyciąganiu do siebie stołu. – Gdy podoba nam się jakiś przedmiot, zdarza nam się przyciągać go do siebie. Podobnie, gdy coś nam się nie podoba, często tę rzecz odpychamy. Wykonujemy te czynności odpychania i przyciągania już od urodzenia i najprawdopodobniej robimy to codziennie. Stąd w naszym mózgu tworzą się powiązania: akt przyciągania czegoś kojarzymy z pozytywnymi odczuciami, a odpychania – z negatywnymi – tłumaczy prof. Richard Wiseman.

kreatywność

Naukowcy Friedman i Förster zadali sobie pytanie, czy wykonywanie tych czynności przez chwilę wystarczy, by wzbudzić skojarzone z nimi odczucia i przez to wpłynąć na kreatywność danej osoby. Poprosili więc ochotników, by usiedli przy stole i rozwiązywali łamigłówki. Połowa uczestników miała przy tym położyć prawą rękę pod stołem, na spodzie blatu i lekko przyciągać go do góry, w swoją stronę, dając tym samym swoim umysłom znak, że akceptują otoczenie; druga połowa miała położyć prawą rękę na blacie stołu i pchać go w dół, wytwarzając w ten sposób sygnał, że czują się zagrożeni. Przyciąganie i odpychanie były na tyle delikatne, że stół się nie ruszał, a żaden z badanych nie zdawał sobie sprawy, że eksperyment bada ich kreatywność. Wyniki badania pokazały, że ci, którzy przyciągali stół, osiągnęli o wiele lepsze rezultaty od tych, którzy stół odpychali.

Kolejną metodą torowania jest praca w pozycji leżącej. Darren Lipnicki i Don Byrne z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego poprosili kilku ochotników, aby rozwiązywali anagramy na siedząco i na leżąco. Okazało się, że rozciągnięci na materacu ochotnicy robili to o około 10% szybciej niż pozostali. Jaka była tego przyczyna? – Wydaje się, że przyjęcie stojącej lub leżącej pozycji ma wpływ na uwalnianie do krwi substancji chemicznych i powoduje, że nasz mózg pracuje w zupełnie innym trybie, również w zakresie twórczego myślenia – tłumaczy Wiseman.

Kiedy więc następnym razem nauczyciel, wykładowca bądź pracodawca będzie od was wymagał kreatywnego myślenia, wypróbujcie którąś z powyższych metod. Zapisujcie myśli długopisem w kolorze zielonym, delikatnie przyciągajcie stół do siebie, a jeśli i to nie pomoże, połóżcie się. W razie gdyby ktoś oskarżył was o lenistwo, powiedzcie, że wykorzystujecie tylko torowanie do walki o jak najciekawsze rozwiązania!

Maja Zielińska

Źródło:

Richard Wiseman „59 sekund”, Warszawa 2010.

Zobacz także:

Jak zdobyć najmodniejsze białe dodatki od projektantów? Weź udział w naszym konkursie!

Zobacz, co można wygrać, biorąc udział w Tygodniu Mody Colgate Max White One!

WOJNA O PRZYJAŹŃ

Przyjaciółka ma faceta-drania, zdradziła cię z twoim chłopakiem, wpadła w sidła nałogu? Wasza przyjaźń właśnie została wystawiona na próbę. Co dalej?

 

kreatywność

Odpowiedzi:

1. Chodzi tutaj o czas. Dodając małą półkolistą kreskę do pierwszego „I” zamieniamy liczbę I0 w słowo PO i równanie brzmi: dwadzieścia po piętnastej, czyli piętnasta dwadzieścia.

20 PO I5 = I5:20

2. Joanna i Marta to dwie siostry z rodzeństwa trojaczków.

3. Jeden z ojców jest jednocześnie także synem – na wycieczkę wybierają się dziadek, ojciec i wnuczek.

4. Data 500 p.n.e. oznacza 500 lat przed naszą erą, więc moneta z tamtych czasów nie mogłaby nosić takiego napisu.

Jak wypadłyście w teście kreatywności? Jeśli pytania sprawiły wam trudność to znak, że musicie nieco popracować nad swoją inwencją. Zatem… do dzieła!

Zielono mi

W 1948 roku George de Mestral wybrał się na spacer po okolicy w swojej rodzimej Szwajcarii. Po powrocie do domu zauważył, że do ubrania przyczepiły mu się rzepy. Kiedy je odrywał, zastanawiał się: jakim cudem udało im się tak skutecznie przymocować? Szczegółowe oględziny wykazały, że każdy rzep pokryty jest drobniutkimi haczykami, które z łatwością zaczepiają się o nitki tkaniny. Odkrycie to zainspirowało go w rezultacie do wynalezienia tak zwanego zapięcia na rzep.

kreatywność

Historia wynalazku de Mestrala pokazuje po pierwsze, że jakiś pomysł albo technika zastosowane w jednej sytuacji mogą być użyte również w innej, a po drugie, że środowisko naturalne w bardzo korzystny sposób wpływa na ludzkie zachowanie i kreatywność. Potwierdza to seria eksperymentów, które przeprowadzili japońscy psychologowie Seiji Shibata i Naoto Suzuki. Badacze poprosili ochotników o rozwiązanie różnych, wymagających twórczego myślenia zadań w starannie zaprojektowanym biurowym otoczeniu. W niektórych pokojach postawili mnóstwo roślin doniczkowych, w pozostałych nie umieścili nic zielonego. Okazało się wówczas, że osoby rozwiązujące zadania w pomieszczeniach pełnych zieleni, miały piętnastoprocentowy wzrost liczby pomysłów. Jak to możliwe?

Według niektórych teorii odpowiedź na to pytanie pochodzi sprzed tysięcy lat. Psychologowie ewolucyjni tłumaczą ludzkie zachowanie z perspektywy jego przydatności w walce o przetrwanie i uważają, że obecność zdrowej roślinności wpływa na nas uspokajająco, ponieważ oznacza, że w okolicy łatwo będzie znaleźć pożywienie i nie trzeba się martwić o następny posiłek. Te miłe odczucia sprawiają, że ludzie stają się bardziej życzliwi, szczęśliwi i twórczy.

Wniosek jest jednoznaczny: kreatywność lubi kolor zielony! Jeśli zatem chcecie zwiększyć swoją inwencję, otaczajcie się zielonymi przedmiotami, np. postawcie w pokojach rośliny w doniczkach i kwiaty. Pamiętajcie jednak, że fototapety ze zdjęciami górskich wodospadów nic nie dadzą, podobnie jak natura oglądana w telewizji nie pomaga się odprężyć.

Komentarze (25)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 04.06.2011 14:54
LIKE A BOSS
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.06.2011 14:20
w 500 p.n.e. nie wiedzieli jeszcze, że na 500 lat zacznie się nasza era..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.06.2011 11:38
3 dziadek jako jeden ojciec ,syn dziadka czyli tata małego chłopca ;}
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.06.2011 20:25
Ostatnio stwierdziłam, że powinnam się za siebie wziąć! Zaczęłam od zapisania się na kurs prawa jazdy. Mam zamiar zapisać się tez na projektowanie ubioru. Już patrzyłam,w Progresie mają nie drogo, dostanę dyplom specjalisty i będę mogła myślec o tym żeby zająć się czymś co mnie interesuje, czyli modą! Jak jest ładna pogoda, ciepło, to człowiek od razu ma więcej siły i chęci do wszystkiego!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 02.06.2011 11:38
Do zadania drugiego mam dwa inne rozwiązania: 1. Jedna osoba ma dwa imiona 2. Jedna z nich umarła przy porodzie Taki test wydaję mi się bez sensu. Kreatywność jest zdolnością wymyślania czegoś nowego, również poprawnego, a nie sztuką odgadywania konkretnego toku myślenia. Pozdrawiam.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo