WOJNA O PRZYJAŹŃ

Przyjaciółka ma faceta-drania, zdradziła cię z twoim chłopakiem, wpadła w sidła nałogu? Wasza przyjaźń właśnie została wystawiona na próbę. Co dalej?
WOJNA O PRZYJAŹŃ
31.05.2011

Przyjaźnimy się, bo jest nam to potrzebne. Bo mamy bratnią duszę, która zawsze nas wysłucha, będzie obok, pomoże. Szukamy przyjaźni, bo szukamy bliskości. Potrzebujemy osoby, która zastąpi nam siostrę, brata, mamę, babcię... Albo będzie każdym po trochu. Niestety, czasem nawet najgłębsza, najdłuższa przyjaźń okazuje się toksyczna. Są chwile, kiedy pojawia się pytanie: co robić?

Przyjaciółka spotyka się z nieuczciwym facetem, który ją rani. Czy powinnaś się wtrącać w ich związek i przekonać ją, żeby odeszła?

Jeśli przyjaciółka jest zakochana po uszy i nie widzi świata poza swoim wybrankiem, może być ci trudno powiedzieć jej, z kim tak naprawdę się spotyka. Przygotuj się, że wszystko może obrócić się przeciwko tobie – koleżanka uzna, że masz złe zamiary i przestanie się do ciebie odzywać. Ale jako przyjaciółka jesteś jej winna szczerość! Jeżeli widzisz, jak bardzo marnuje się w tym związku i jak mocno angażuje się w układ z kompletnym draniem (który na przykład ją zdradza), nie możesz udawać, że wszystko gra. Kiedy przyjaciółka wreszcie się opamięta albo gdy ten facet zrobi jej prawdziwe świństwo, będzie miała do siebie pretensje, że nie zareagowałaś. I czeka cię ogromny kac moralny. Wstydzisz się powiedzieć jej to w twarz? Napisz e-maila. Spokojnego, wyważonego, choć konkretnego. W końcu po to się ma przyjaciół.

Przyjaciółka i twój chłopak zdradzili cię ze sobą. Co dalej?

Najłatwiej byłoby powiedzieć: zerwij obie znajomości. W praktyce jednak, rzecz jasna, nie jest to takie proste. Zastanów się, na kim bardziej się zawiodłaś, czyj cios bardziej cię zabolał. Jeżeli chłopaka znałaś krótko albo nie układało wam się najlepiej, pogoń go gdzie pieprz rośnie. Gorzej, jeśli po drugiej stronie barykady stoi dziewczyna, z którą znacie się od ładnych kilku (albo kilkunastu) lat i jesteście dla siebie jak siostry. Trudno będzie ci wybaczyć jej tę zdradę. A nawet gdybyś wybaczyła, nie zapomnisz. Dlatego nie pozostaje wam nic innego niż usiąść i poważnie ze sobą porozmawiać. Dlaczego to zrobiła, czemu akurat z twoim chłopakiem? Wysłuchaj, co ma ci do powiedzenia. Może naprawdę popełniła wielki błąd, którego żałuje? Niestety, nawet jeśli się pogodzicie, już nic nie będzie takie, jak było. Wygląda na to, że w tym miejscu skończy się wasza przyjaźń, a zacznie po prostu znajomość.

 

przyjaźń

Twoja przyjaciółka uzależniła się od papierosów/alkoholu/narkotyków. Nie radzi sobie z problemem, ale nie chce pomocy. I zabrania ci mówić o tym innym. Czy powinnaś wbrew jej woli zwrócić się z tym do kogoś?

To zrozumiałe, że koleżanka nie chce pomocy od rodziców, bo się zwyczajnie boi. Trudno jej jednak będzie uporać się z tak poważnym problemem samej. Uzależnienie destrukcyjnie wpływa na zdrowie i psychikę. Jeśli jej nie pomożesz, będzie tylko gorzej. Pomoc jest konieczna, bez względu na stanowisko twojej przyjaciółki w tej sprawie. Na początku możesz spróbować zadziałać na własną rękę – poszukaj w internecie informacji na temat danej nałogu, miejsc, gdzie przeprowadzane są terapie odwykowe, porozmawiaj w jej imieniu z psychologiem albo lekarzem. Sama nie dasz rady pomóc koleżance? To najlepszy moment, żeby zwrócić się do rodziców (jej i/albo swoich). Być może na początku przyjaciółka będzie ci to miała za złe, jednak zachowasz się w najlepszy sposób.

Od pewnego czasu przyjaciółka umawia się z dziwnymi, znacznie starszymi, bogatymi mężczyznami. Przyznała się, że ma sponsora. Dorabia sobie seksem. Czy powinnaś uświadomić jej, co tak naprawdę robi?

Tak i to jak najprędzej! Czekanie w takiej sytuacji do niczego nie prowadzi. Skoro widzisz, że twoja koleżanka zatraca się w swoim budzącym wątpliwości zachowaniu i robi rzeczy uznawane za złe, nieodpowiednie i nieakceptowane, czas jej to uświadomić. Bo fakt, że przeprowadzisz z nią rozmowę na temat jej zachowania, nie oznacza jeszcze, że cokolwiek wskórasz. Jesteście przyjaciółkami i udawanie, że problemu nie ma, to nie rozwiązanie. Powiedz jej, dlaczego twoim zdaniem zachowuje się nieodpowiednio, co zamierza dalej, czy jej to odpowiada. Nie zapomnij zapewnić koleżanki, że ci na niej zależy i dlatego z nią o tym rozmawiasz. Być może twoja przyjaciółka wcale nie zdaje sobie sprawy, że popełnia błąd. Ty jesteś od tego, żeby przemówić jej do rozsądku.

przyjaźń

Przyjaciółka wpadła w fatalny nastrój, który przypomina już na depresję. Nie chce wychodzić z domu, zaniedbała się, przyznaje się do myśli samobójczych. Co powinnaś zrobić?

Również w tym wypadku – jak w wielu innych tego typu sytuacjach – jako przyjaciółka musisz zareagować. Nie znaczy to, że się wtrącisz w nie swoje sprawy i zaangażujesz osoby trzecie w to, co dzieje się w jej życiu. Jednak pozostawiając ją samą sobie, wyrządzasz jej krzywdę. Osoba cierpiąca na depresję ze skłonnościami samobójczymi nie poradzi sobie sama ze swoimi emocjami, problemami, obawami. Potrzebuje wsparcia i przede wszystkim – zainteresowania, nawet jeśli twierdzi, że jest odwrotnie. Rozmawiaj z przyjaciółką jak najwięcej. Postaraj się dowiedzieć, jaka jest przyczyna jej nastroju, myśli, depresji. Być może w jej życiu dzieje się coś, z czym sobie nie radzi, ale o czym do tej pory nie chciała mówić. Gdy zaczniecie ze sobą szczerze rozmawiać, będzie ci łatwiej jej pomóc. I nie bój się zwrócić do kogoś po pomoc, jeśli sama nie dasz rady. Bierność to największy grzech.

Zostałaś oskarżona o zdradę lub nieszczerość przez przyjaciółkę, która nie chce cię teraz znać. Czy tę znajomość można uratować?

Może była to zwykła plotka, czyjaś złośliwość, niefortunny zbieg okoliczności – nieważne co, ważne, że twoja najlepsza przyjaciółka uwierzyła innym, że ją oszukałaś i zerwała z tobą znajomość. Prośby i próby przekonania ją do twojej niewinności nic nie dały. Z dnia na dzień stałaś się wrogiem numer jeden własnej przyjaciółki. Czy dla waszej przyjaźni jest szansa? Jest, ale wyłącznie pod warunkiem, że obie będziecie tego chciały. Jeśli koleżanka postanowiła definitywnie zakończyć z tobą znajomość, trudno mówić o jakiejkolwiek szansie na uratowanie waszych relacji. „Bo do tanga trzeba dwojga” – nawet w przyjaźni. Koleżanka nie chce cię wysłuchać? I tym razem spróbuj napisać jej e-mail, list, zostawić wiadomość na gg czy Facebooku. Zadzwoń, może odbierze. Ale jeśli mimo twoich prób przyjaciółka pozostanie niewzruszona, to znak, że tej przyjaźni już nie uratujecie. To ona dokonała wyboru.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Sygnały, po których poznasz, że wasza przyjaźń umiera

Jak utemperować toksyczną przyjaźń?

 

Komentarze (29)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.06.2011 22:36
Przespałam się z facetem mojej przyjaciółki...Straciłam i przyjaciółkę i tego tępaka
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 01.06.2011 21:31
Spotykałam sie z chlopakiem, zostawil mnie dla mojej przyjaciolki, ktora jednak zapierala sie, ze nie ma mowy, zeby ona cos z nim kiedys. Nazwala go idiota a juz tydzien pozniej sie z nim umawiala nic mi o tym nie mowiac. Dowiedzialam sie przypadkiem, bolalo jak cholera. Nadal boli ale usiadlysmy kiedys, po jakims czasie, bogatsze o doswiadczenia i pogadalysmy ze soba. Ten chlopak juz dawno zniknal z naszego zycia, namieszal tylko niepotrzebnie i uznalam ze nie ma co tracic przyjaciolki tylko przez jakiegos glupka. Ona przyznala, ze zrobila swinstwo i ze cholernie tego zaluje, ja postanowilam jej wybaczyc i teraz nasza przyjazn jest silniejsza niz kiedykolwiek. Choc nadal pamietam.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 01.06.2011 19:22
a moja przyjaciolka ma faceta idiote, zdradzil ją, ona o tym wie, ale i tak z nim zamieszkala... ja z nim nie rozmawiam, bo obrazil sie na mnie, ze radzilam jej z nim zerwac, zreszta o czym mialabym z durniem rozmawiac... no ale przez to nasze kontakty sie nieco zepsuly...:(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.05.2011 19:35
dziewczyny co ja mam zrobic, bylismy ze znajomymi w sobote w klubie i chlopak mojej przyjaciolki przystawial sie do mnie, mowil, ze podobam mu sie i chcialby sie ze mna "zabawic" oczywiscie ucieklam od niego... a teraz mnie meczy na fejsie. Powiedziec jej jakiego ma chlopaka?? z drugiej strony pijany byl i moze nie wiedzial co mowi.. jakie jest wasze zdanie?
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 31.05.2011 19:14
Przyjacciolka ktora obgadala nas za plecami zrobila z nas kims kogo nie jestesmy nigdy nie byla prawdziwą przyjaciolką!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo