ENNEAGRAM: Sprawdź, którym typem osobowości jesteś!

Enneagram wyróżnia 9 typów charakteru. Dowiedz się, którym z nich jesteś!
ENNEAGRAM: Sprawdź, którym typem osobowości jesteś!
27.03.2011

Dlaczego jedne z nas są perfekcjonistkami, które uwielbiają rywalizację, a inne smutnymi i wrażliwymi indywidualistkami? Co decyduje o naszych pragnieniach i lękach? Według enneagramu, systemu opartego na wykresie dziewięcioramiennej gwiazdy, każdy człowiek należy do jednego z dziewięciu typów osobowości. Wszystkie typy są ściśle określone i rozwijają się w dzieciństwie, nie zmieniając się już w dorosłym życiu.

Jak powstał enneagram? Jego pochodzenie wciąż jest tematem sporów i domysłów. Jedne źródła podają, że pomysłodawcą tej metody poszukiwania własnego „ja” jest Rosjanin, Gieorgij Iwanowicz Gjurdżijew, który podczas podróży natrafił na pradawną naukę suficką. Ta podobno tak zafascynowała Gjurdżijewa, że zaczął jej nauczać po powrocie do domu. Pierwszy poważny opis enneagramu przypisuje się jednak Chilijczykowi, Oscarowi Ichazo. Mężczyzna studiował nie tylko nauki sufickie, ale też zen, buddyzm, judaizm. To właśnie na podstawie tych filozofii rozwinął teorię dziewięciu osobowości. Swoją wiedzą podzielił się następnie z psychologiem Cladio Naranjo, który we wczesnych latach 70-tych przedstawił teorię dziewięciu osobowości na forum psychologów w Ameryce Północnej. Od lat 80-tych enneagram stał się narzędziem badania osobowości.

Twórcy tej metody przekonują, że odkrycie swojego typu charakteru nie tylko pomaga zdać sobie sprawę z własnych ograniczeń, ale przede wszystkim uświadamia problemy, jakie ze względu na różnice między typami pojawiają się w związkach czy w relacjach ze znajomymi. Znając swój typ osobowości, możemy więc rozpocząć pracę nad sobą.

enneagram

Typ nr 6 - Lojalista

Jesteś lękliwa, obowiązkowa, ale też dręczona niepewnością. Odkładasz sprawy do jutra. Szóstki z fobią są chwiejne, czują się prześladowane, a przyparte do muru - z reguły się poddają. Dojrzałe szóstki bywają świetnymi graczami drużynowymi i dobrymi, lojalnymi przyjaciółmi.

Typ nr 7 - Epikurejczyk

Często zachowujesz się niedojrzale. Jesteś niestała w uczuciach, masz w sobie coś z łowcy przygód. Nie potrafisz podjąć poważnych decyzji, nie lubisz zobowiązań, wolisz mieć wiele otwartych możliwości. Na ogół jesteś szczęśliwa, choć wiele rzeczy zaczynasz, a żadnej z nich nie kończysz. Dojrzałe siódemki są dobrymi teoretykami, typami renesansowymi.

Typ nr 8 - Szef

Jesteś opiekuńcza. Potrafisz stanąć w cudzej obronie. Wojownicza, przejmująca ster, pokazujesz gniew i siłę. Masz jednak szacunek dla przeciwnika. Żyjesz zbyt intensywnie; Twój tryb życia można określić słowami „za dużo”, „za późno w nocy”, „za głośno”. Dojrzałe ósemki to doskonali przywódcy, szczególnie, gdy natrafiają na opór.

Typ nr 9 - Mediator

Dostrzegasz wszystkie punkty widzenia. Z łatwością zastępujesz własne pragnienia pragnieniami innych ludzi, cudze potrzeby znasz lepiej od własnych. Masz tendencję do trzymania dystansu, brak Ci pewności siebie, masz problemy z podjęciem decyzji. Jesteś ugodowa. Złość ujawniasz w sposób pośredni. Dojrzałe dziewiątki to nieźli doradcy i negocjatorzy.

Maja Zielińska

Zobacz także:

PSYCHOZABAWA: Jak widzą Cię inni?

Przekonaj się, co myślą o Tobie ludzie z Twojego otoczenia.

PSYCHOZABAWA: Czy potrafisz zwrócić na siebie uwagę facetów?

Przygotowaliśmy quiz, który pomoże Ci sprawdzić, jak działasz na facetów i czy jesteś dla nich interesująca!

 

enneagram

Jak zatem określić swój typ charakteru? Wystarczy, że zapoznasz się z wszystkimi dziewięcioma opisami i wybierzesz ten, który jest najbardziej adekwatny do Twojego stylu życia. Oto one:

Typ nr 1 - Perfekcjonista

Jesteś krytyczna wobec siebie i innych, przeświadczona o swojej wyższości i przekonana, że istnieje tylko jedna słuszna droga. Dojrzałe jedynki bywają orędownikami powszechnej moralności.

Typ nr 2 - Dawca

Poszukujesz miłości i uznania. Za wszelką cenę starasz się być niezbędna dla drugiej osoby. Poświęcasz się zaspokajaniu cudzych potrzeb. Jesteś również manipulatorką. Masz wiele twarzy, często pokazujesz inne "ja". Dojrzałe dwójki okazują troskę i są wspierające.

Typ nr 3 - Wykonawca

Lubisz rywalizować. Jesteś opętana wizją siebie jako zwycięzcy. Bywasz również mistrzynią pozorów. Możesz sprawiać wrażenie bardziej wydajnej niż jest w istocie. Dojrzałe trójki bywają skutecznymi przywódcami lub kompetentnymi pracownikami od reklamy.

Typ nr 4 - Indywidualista 

Przyciąga Cię to, co niedostępne. Indywidualista często jest smutny i wrażliwy, skupiony na nieobecnym kochanku lub utraconym przyjacielu. Dojrzałe czwórki są twórcze w wybranej przez siebie dziedzinie życia, wiedzą jak pomóc innym, czy jak poradzić sobie z cierpieniem.

Typ nr 5 - Obserwator

Utrzymujesz emocjonalny dystans wobec innych. Bardzo troskliwie chronisz swą prywatność i nie lubisz się angażować. Zobowiązania i cudze potrzeby Cię wyczerpują. Dojrzałe piątki są świetne w podejmowaniu decyzji.

Polecane wideo

Komentarze (76)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 26.05.2012 16:19
nie wiem
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.03.2012 18:46
Tutaj wpisz treść komentarza do ENNEAGRAM: Sprawdź, którym typem osobowości jesteś!...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2011 12:33
Mam z każdego typu coś... Jestem skomplikowana haha:D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.08.2011 02:31
2/9
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.05.2011 17:28
Na oficjalnej stronie z enneagramem kilkakrotnie wyszło mi 4w5. Jednak tutaj pasuje mi praktycznie każdy typ osobowości.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie