Bądź modna, bądź asertywna

Być asertywnym, to znaczy domagać się swoich lub czyichś praw albo występować w ich obronie, w granicach nienaruszających psychicznego terytorium - własnego i innych osób.
Bądź modna, bądź asertywna
25.08.2008

Zachowanie asertywne to umiejętność, dzięki której ludzie otwarcie wyrażają swoje myśli, preferencje, uczucia, przekonania, poglądy, wartości, bez odczuwania wewnętrznego dyskomfortu i nie lekceważąc rozmówców.

W sytuacjach konfliktowych umiejętności asertywne pozwalają osiągnąć kompromis, bez poświęcania własnej godności i rezygnacji z uznanych wartości. ludzie asertywni potrafią powiedzieć "nie" bez wyrzutów sumienia, złości czy lęku. Osoba asertywna ma jasno określony cel i umie kontrolować własne emocje, nie poddaje się zbyt łatwo manipulacjom i naciskom emocjonalnym innych osób.

W relacjach z innymi ludźmi powinniśmy określić nasze terytorium. Jeżeli sami tego nie zrobimy, ktoś zrobi to za nas. Z granicami wyznaczonymi przez kogoś innego możemy czuć się mało komfortowo. Jednak powinniśmy też pamiętać o granicach innych osób i unikać zachowań agresywnych.

Asertywności można się nauczyć. Nie jest to łatwy i szybki proces. Często mamy bardzo silnie zakorzenione nawyki i działamy w sposób niemalże automatyczny. Stosując określone wskazówki, będziesz efektywniej reagowała w sytuacji kryzysowej. Dzięki odpowiedniej reakcji, twoje relacje z ludźmi będą lepsze, co wpłynie pozytywnie na twoje samopoczucie.

Jeśli chcesz zachowywać się asertywnie:

1. Używaj otwarcie słów "TAK" i "NIE".

2. Nie przepraszaj, jeśli nie zawiniłaś.

3. Nie usprawiedliwiaj się ani nie tłumacz nadmiernie, natomiast wyjaśniaj powody swojego postępowania, jeżeli chcesz być dobrze zrozumiana.

4. Nie napadaj na rozmówcę, nie strasz go, nie poddawaj w wątpliwość jego charakteru lub myślenia.

5. Używaj komunikatów typu JA, a nie komunikatów typu TY, dla przykładu - jeżeli ktoś się spóźnia na spotkanie z tobą, nie napadaj go słowami: "Jesteś nieodpowiedzialny, lekceważysz mój czas", tylko powiedz: "Czuję złość/jest mi przykro, kiedy się spóźniasz".

6. Gdy jesteś atakowana - broń się. Nie pozwalaj na naruszanie twojej godności osobistej. Nie zgadzaj się na to, aby ktoś cię traktował w sposób raniący twoje uczucia. Pomocą mogą być takie zdania: "Nie podoba mi się sposób, w jaki do mnie mówisz", "Nie życzę sobie być tak traktowana", "Nie chcę, żebyś zwracał się do mnie w ten sposób", itp.

7. Staraj się nie kłamać - masz prawo być sobą, nie wstydź się siebie, nawet jeśli popełniasz błędy.

8. Mów jasno i wprost, o co ci chodzi.

9. Pytaj otwarcie, gdy czegoś nie rozumiesz.

10. Mów, że nie wiesz, gdy czegoś nie wiesz; mów, że nie chcesz o czymś mówić, jeśli nie chcesz o tym mówić.

11. Zwróć uwagę, by realizować swoje zamiary, nie krzywdząc innych.

12. Przyznaj innym dokładnie takie same prawa do asertywnego zachowania, jakie przyznajesz sobie.

13. Wyrażaj otwarcie swoje oczekiwania. Jeżeli ktoś narusza twoje terytorium, powiedz mu o tym oraz wskaż, jak chcesz być na przyszłość traktowana, np. "Czuję złość, kiedy zwracasz się do mnie w ten sposób. Wolę/oczekuję, abyś konstruktywnie mnie oceniał".

Polecane wideo

Komentarze (38)

Ocena: 5 / 5
Strawberry (Ocena: 5) 04.01.2013 01:17
Asertywność nie jest trudna. Uważam, że każdy mało pojętny człowiek potrafi być asertywny. Ale bycie asertywnym nie zwalnia z dobrego traktowania innych ludzi.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.08.2012 07:31
To jak odpowiedzieć na pytanie: "A co? Jesteś w ciązy?" Szczególnie powiedziane przez osobę obcą.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.10.2009 19:38
Aha.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.08.2008 13:33
Asertywność sprawdza się w wielu sytuacjach w szczególności w ciężkiej rozmowie z szefem lub .... facetem:) polecam:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.08.2008 17:35
Super!! Ja juz praiwie taka jestem !!! ^^
odpowiedz

Polecane dla Ciebie