Polki są najlepiej wykształconymi kobietami w Europie, a najtrudniej znaleźć im pracę! Zarabiają grosze!

Z badań wynika, że najlepiej wykształconymi obywatelkami Unii Europejskiej są Polki. Niestety mimo tego sukcesu, w zakresie zatrudnienia kobiet znajdujemy się poniżej średniej! Jak to możliwe?!
Polki są najlepiej wykształconymi kobietami w Europie, a najtrudniej znaleźć im pracę! Zarabiają grosze!
22.02.2011

Walka feministek o prawa kobiet jest tematem żartów. Wyśmiewane są parytety płci, feminizacja męskich zawodów, jak również same panie, zajmujące kierownicze stanowiska. Niestety okazuje się, że rzeczywistość jest mniej zabawna. To, co wydaje się być śmieszne dla ignorantów, odbija się na nie tylko na budżecie państwa, ale i na domowym majątku rodzin. Więcej pracujących kobiet, to więcej podatników. Niższe zarobki przynoszone do domu przez panie, to mniej pieniędzy dla ich mężów i dzieci.  

Jak mało płacą nam pracodawcy?

Sytuacja Polek przypomina smutną farsę. Z najnowszych badań wynika, że za wykonywanie tych samych obowiązków służbowych pracodawca wypłaci nam wynagrodzenie nawet o 21% niższe niż to, które otrzyma nasz kolega z pracy. Zarabiamy mniej również dlatego, że typowo kobiece zawody (przedszkolanki, nauczycielki, asystentki, pielęgniarki) najczęściej łączą się z mniejszym wynagrodzeniem. Najlepszym dowodem są dysproporcje występujące pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet w poszczególnych województwach. Największą różnicę odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie zarobki mężczyzn są wyższe od tych, które otrzymują panie o 2000 zł brutto!

Niewykorzystane kwalifikacje Polek

Dlaczego z biegiem lat sytuacja nie ulega poprawie? Takie pytanie zadaje sobie miliony kobiet w Polsce, które mimo znakomitego wykształcenia i świetnych kwalifikacji, wciąż nie mają takich samych możliwości rozwoju, jakimi dysponują mężczyźni. Według badań GUS Polki są najlepiej wykształconymi kobietami w Unii Europejskiej! Aż 44% z nas ma wykształcenie wyższe – tym samym na tle pozostałych pań krajów UE dominujemy w możliwości pochwalenia się tytułem magistra i doktora. Z takim wynikiem w kwestii wykształcenia Polki wyprzedzają Polaków! Dlaczego więc jednocześnie Polki bez zastanowienia mogą nazwać się bezrobotnymi? 

 

jak zarabiać więcej

Dlaczego jesteśmy bezrobotne?

Najsilniejsza fala bezrobocia dotyka kobiety w wieku od 25 do 44 lat. To okres, w którym najczęściej decydujemy się na urodzenie dziecka. Oprócz stawiania nas przed wyborem: albo macierzyństwo, albo praca, jesteśmy uważane za mniej dyspozycyjnych pracowników niż mężczyźni. Jednak dziś młode mamy coraz częściej rezygnują z kariery nie tylko z powodu braku możliwości powrotu do poprzedniej pracy. Problemem jest niewystarczająca liczba miejsc w żłobkach i przedszkolach. Natomiast wynajęcie opiekunki najczęściej jest równe miesięcznym zarobkom kobiet.

Mimo wielkiego sukcesu Polek w kwestii zdobywania wykształcenia wyższego, aż wstyd się przyznać, jak bardzo to osiągnięcie jest marnotrawione. Czy kampanie społeczne zmienią nastawienie pracodawców do młodych matek, kobiet z wieloletnim doświadczeniem i potencjału tkwiącego w predyspozycjach pań? Miejmy taką nadzieję. My same postarajmy się o to, by wyzbyć się innego sekretu damskiego niepowodzenia – wzajemnej kobiecej zawiści…

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej?

Według danych GUS najlepiej zarabiają mieszkańcy województwa mazowieckiego, a najgorzej…

Na co Polki wydają pieniądze?

Czasy bogatych mężów i ich żon-utrzymanek już dawno przeszły do historii!

Polecane wideo

Komentarze (49)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 24.02.2011 22:18
szkoda gadac. w tym kraju jest jakas maskara. jak zyc , zakladac rodziny ?:(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.02.2011 20:03
Żyjemy w kraju, gdzie wykształcenie tak naprawdę nic nie znaczy. Problem jest też taki, że jesteśmy kształceni szczerze powiedziawszy byle jak. Od podstawówki aż po studia włącznie. Za dużo szczegółów i pierdół, które potem i tak nie zostają przyswajane przez mózg kompletnie. Szczerze z chemii nie wiem nic. Z biologii bardzo mało. Geografia też tak średnio. Te studia to też śmiechu warte. Zlitujcie się to czasem nie wiem jak dziewczyny idą na jakieś ekonomie psychologie, to może lepiej żeby nie marnowały czasu bo i tak po tym pracy nie znajdą.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.02.2011 14:03
bo w dzisiajeszych czasech facet to ciotaaaa! Dlatego zeby niby dalej podtrzymac ze to on rodzine utrzymuje daja sobie wieksze zarobki! Zeby podniesc swoja [role ale kobiet i tak nie pokonaja :D To my rodzimy dzieci i zarabiamy kase! A oni to niech sie chowaja!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.02.2011 23:16
ZYJEMY W KRAJU GDZIE FACECI MAJA KOMPELKS MALEGO WCAKA!!!!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.02.2011 23:06
JEST TAK BO ZYJEMY W BEZNADZIEJNYM SZOWINISTYCZNYM KRAJU PELNYM ZAKOMPLEKSIONYCH FACETOW!!!!!!!!!!!! I TAK JEST!! NIE MOGA PRZELKAN ZE CZESTO JESTESMY OD NICH LEPSZE I DALETEGO SZEF BEDZIE FAWORYZOWAL PRACOWNIKA MEZCZYZNE I LEPIEJ MU PLACIL I TO JEST SMUTNE !!!!!! DLATEGO JA WYJECHALAM I TU GDZIE JESTEM TO JAKIEJ JESTEM PLCI NIE MA ZNACZENIA NATOMIAST Z MOIM WYKSZTALCENIEM I TYTULEM MOGE DUZO BO JESTEM DOCENIANA...A WPOLSCE TO SIE RACZEJ JESZCZE DLUGO NIE ZMIENI...BO FACECI MAJA KOMPLEKSY MALEGO WACKA!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie