AKCJE CHARYTATYWNE: 1 proc. – jak i komu możesz pomóc?

Zrobić coś szczytnego możesz nawet, jeśli zarabiasz niedużo. Wystarczą chęci i podstawowa wiedza.
AKCJE CHARYTATYWNE: 1 proc. – jak i komu możesz pomóc?
14.02.2011

Wśród nas wiele jest osób, które potrzebują pomocy. Zwykle jednak wydaje nam się, że nie stać nas na wspieranie innych. Nic bardziej mylnego! Należy pamiętać, że jeśli chcemy pomóc, liczy się naprawdę każdy grosz i każdy, nawet najdrobniejszy gest. Wbrew pozorom, nie musimy zarabiać kroci, żeby móc dzielić się z potrzebującymi. Form pomocy jest bardzo dużo – tylko od ciebie zależy, kogo chcesz wesprzeć i w jaki sposób. Nie wahaj się ani chwili!

Akcje charytatywne

To najpopularniejsza forma pomocy innym. Niestety, pokutuje przekonanie, że aby zaangażować się w taką akcję, trzeba mieć ogromne nakłady finansowe. A czy wiesz, że mnóstwo jest przedsięwzięć, które nie wymagają od ciebie przekazania ani grosza? Tak! Możliwość pomocy stworzył internet. To dzięki niemu możemy pomagać każdego dnia, nie wychodząc z domu i – co najważniejsze – nie robiąc żadnych przelewów. W jaki sposób to działa? W przypadku wielu akcji charytatywnych wystarczy kliknięcie w konkretną ikonę, za które płaci sponsor. A ty – pomagasz. Dwie najbardziej znane akcje w Polsce to Pajacyk.pl i Okruszek.org.pl. W pierwszym przypadku pomagasz ufundować posiłek dla dzieci. W drugim – żywność dla ubogich.

O akcjach charytatywnych możesz dowiedzieć się nie tylko z internetu. Dobrym źródłem takich informacji jest lokalna prasa bezpłatna. Gazety regionalne bardzo często piszą o ważnych i ciekawych inicjatywach, szczególnie jeśli pomóc może każdy. Ostatnio wiele osób przyłączyło się do akcji zbierania plastikowych nakrętek, za które można ufundować wózek inwalidzki dla niepełnosprawnych dzieci. Na jeden wózek nakrętek potrzeba kilkadziesiąt tysięcy, ale jeśli w akcję włączają się tysiące ludzi, liczba ta wcale nie wydaje się ogromna. Co ważne, każdy rodzic niepełnosprawnego dziecka może zgłosić swoją pociechę do programu. Do tej pory udało się pomóc czwórce dzieci. Więcej informacji na stronie Zakretki.info.

Wolontariat

Inną formą pomocy jest wolontariat. Jedyne, czego potrzebujesz, żeby zostać wolontariuszką, to dobre chęci i wolny czas. Organizacji, które czekają na społeczników, jest dużo w każdym mieście. Wolontariusze potrzebni są wszędzie, szczególnie w centrach kultury, hospicjach, fundacjach, zespołach Caritas. Liczy się każda pomoc, nawet gdyby miała to być zaledwie godzina w tygodniu. Wolontariuszką możesz również być raz na jakiś czas – pamiętaj, że na początku każdego roku gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak czeka na ludzi dobrego serca, którzy przez cały dzień będą zbierać pieniądze dla chorych dzieci. Rok 2011 uchwałą Komisji Europejskiej został uznany za Europejski Rok Wolontariatu i Aktywności Obywatelskiej.

harcerstwo

1 proc. podatku

Czy wiesz, że co trzeci podatnik – według sondażu TNS OBOP – nie korzysta z możliwości przekazania 1 proc. swojego podatku na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego? Takie dane smucą, bo przekazanie 1 proc. nic nas nie kosztuje. Mało tego, prawo do ofiarowania 1 proc. mamy od blisko ośmiu lat! Dlaczego zatem tego nie robimy? Bo wielu z nas nie wie, jak przekazuje się ten 1 proc. Albo myśli, że nikomu nie są potrzebne nasze grosze. Nieprawda! W ubiegłym roku właśnie z tych groszy udało się uzbierać aż 350 mln zł! Nie wolno zmarnować takiej okazji. Jeśli nie wybierzemy żadnej organizacji, nasz 1 proc. podatku zasili budżet kraju, bo z założenia są to pieniądze państwowe. Co roku do budżetu trafia aż 2/3 pieniędzy, którymi można by się podzielić z potrzebującymi. Ale nikt za nas nie wybierze organizacji.

Od tego roku łatwiej jest przekazać 1 proc. Podczas wypełniania rozliczenia rocznego (PIT), który potem składamy w urzędzie skarbowym, podajemy jedynie numer KRS wybranej organizacji oraz kwotę wyliczoną z 1 proc. podatku. Nie musimy już wpisywać pełnej nazwy organizacji pożytku publicznego, której chcemy pomóc. Przekazywanie pieniędzy rozpocznie się w maju i potrwa do końca lipca. Informacji o organizacjach, którym możesz pomóc, szukaj w internecie, prasie ogólnopolskiej i lokalnej, radiu oraz w telewizji.

Darowizny

Inną formą pomocy jest przekazanie pieniędzy – to dobra opcja, jeśli nie masz wolnego czasu. Gdy usłyszysz o jakiejś akcji, koniecznie zapisz numer konta, na które wpłaca się pieniądze. Nie myśl kategoriami: „nie wypada przekazać 5 zł”, „ludzie na pewno przelewają po kilkaset złotych”. Powtarzamy: każdy grosz jest ważny. I ktoś nawet za tych kilka złotych będzie ci niezmiernie wdzięczny. Numery kont zwykle podawane są w przypadku akcji pomocy osobom chorym, niepełnosprawnym, niedomagającym. Jedną z najdogodniejszych form wsparcia jest wysłanie SMS-a, np. na rzecz wybranej fundacji. Zwykle takie SMS-y nie są drogie, a trafiają do kasy fundacji, która pomaga potrzebującym. Wypatruj również możliwości doraźnej pomocy poprzez SMS-a, np. w przypadku powodzi czy pożaru.

akcje charytatywne

Twoja inicjatywa

Pamiętaj, że pomóc możesz zawsze, bez względu na to, ile masz czasu i ile zarabiasz. Przejrzyj szafę – jeśli są w niej ubrania, w których nie chodziłaś od wieków, ale w dobrym stanie, zapakuj je do worka i wrzuć do specjalnego kontenera, np. Caritasu. Zabawki oddaj do domu dziecka, maluchy będą ci za nie wdzięczne. Na pomoc zawsze czekają również psy i koty przebywające w schroniskach dla zwierząt. Każda forma pomocy ważna jest szczególnie zimą. Oprócz jedzenia, w schroniskach potrzebne są koce, stare ubrania, poduszki, prześcieradła oraz kożuchy, z których można zrobić czworonogom legowiska. Pomyśl – sama możesz zorganizować dowolną akcję w szkole albo w pracy. Wystarczą dobre chęci!

Julia Wysocka

Zobacz także:

Zostawiła psom 8 milionów funtów spadku!

Pewna bogaczka przekazała fortunę psom i gosposi. Sprawdź, ile dostał jej syn.

Zimą dwa razy częściej TORTUTUJEMY zwierzęta!

Oto szokujące dane, które mrożą krew w żyłach.

Komentarze (9)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 04.12.2013 21:15
KNapisz komentarz...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.11.2011 22:28
jest to bardzo gupie ale zatem interesujące
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.02.2011 22:51
dzieciom.pl/11677 Kochane Papilotki. Powyżej jest link do informacji o córeczce mojej znajomej. Lenka to wesoła dziewczynka, która od małego regularnie trafia do szpitala. Jej leczenie naprawdę jest baardzo kosztowne i uciążliwe, więc jeśli któraś z was nie ma pomysłu na przekazanie 1%, proszę, pomyślcie o niej. Z góry dziękuję za przeczytanie tej wiadomości Pozdrawiam! dzieciom.pl/11677
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.02.2011 03:30
Ta divka Ewa Gabara zawsze wykonywała zbiórkę darów na rzecz biedów a potem to oskarżono ją o nieutrzciowśc,oraz,że sama sobie te dary wzięła.Pozatym może jeszcze dajcie tu zdjęcia szanownych pań Putra oraz Chandzik gdyż dumnie obie panie wyglądają jak żebrają o ten 1% podatku.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.02.2011 22:35
no tak, na forum pod tym artykułem pustki. papilotki jak zwykle wolą komentować cycki modelki, a na temat pomagania czy wolontariatu nie mają nic do powiedzenia. przykre, ale świadczy tylko o nich.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo