POLSKA RZECZYWISTOŚĆ: Nie stać nas na ogrzewanie, jedzenie ani wakacje!

Zarobki w Polsce są tak niskie, że nie mamy pieniędzy na podstawowe potrzeby!
POLSKA RZECZYWISTOŚĆ: Nie stać nas na ogrzewanie, jedzenie ani wakacje!
10.02.2011

W ubiegłym roku opublikowano raport „Praca Polska 2010” przygotowany przez Biuro Eksperckie KK NSZZ Solidarność i firmę S.Partner. Wynika z niego m.in., że blisko połowa Polaków zarabia poniżej 75% przeciętnego wynagrodzenia, które wynosi około 2300 zł netto. Co jeszcze ujawnił raport?

Ile zarabiają Polacy?

Według raportu najwyższe zarobki otrzymują mieszkańcy województwa mazowieckiego – ich pensja wynosi średnio 3 000 zł netto. 700 zł mniej zarabiają pracownicy w województwach pomorskim i małopolskim. Najsłabiej zarabiają za to mieszkańcy województw świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego – tam mediana zarobków wynosi 1880 zł.

Statystyki te są jednak i tak mocno przekłamane. Zawyżają je wynagrodzenia prezesów dużych firm, którzy zarabiają nawet po kilkaset tysięcy złotych miesięcznie.

Najskromniejsze pensje otrzymują natomiast nauczyciele, pielęgniarki i osoby, które są na początku swojej drogi zawodowej. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak, w 2009 roku mediana wynagrodzenia osób z rocznym stażem pracy wyniosła jedynie 2200 zł brutto, czyli niewiele ponad 1500 zł na rękę!

Ile pieniędzy wydają Polacy?

Przeciętna polska rodzina przeznacza niemal 16% domowego budżetu, czyli blisko 800 zł miesięcznie, na utrzymanie mieszkania. Do tego dochodzą jeszcze wydatki na artykuły spożywcze, produkty chemiczne (szampon, mydło, proszek do prania, żel pod prysznic) oraz opłacenie rachunków za telefon i Internet. Dodatkowo portal Money.pl wyliczył, że obecnie na dziecko trzeba wydać ok. 900 zł miesięcznie – w rodzinach wielodzietnych ta suma się więc pomnaża.

Po odliczeniu tych wydatków, statystycznemu Polakowi zostaje zatem tylko niewielka kwota na niespodziewane wydatki czy przyjemności, takie jak wyjście z rodziną do kina czy teatru.

praca po studiach

Na co nas nie stać?

Zarobki w Polsce okazują się być tak niskie, że prawie 70% mieszkańców naszego kraju nie może sobie pozwolić na tygodniowe wakacje raz w roku, a co piąty Polak nie ma wystarczająco dużo pieniędzy, aby jeść mięso i ryby co drugi dzień. Oszczędzamy też często na ogrzewaniu. - Jeśli porównamy zarobki mieszkańców Warszawy i Nowego Jorku, okazuje się, że Polacy zarabiają jedynie 23,7 proc. tego, co Amerykanie. Trudno spodziewać się porównywalnych płac, ale wszyscy chcielibyśmy dostawać za naszą pracę godne wynagrodzenie. A do tego, jak wynika ze statystyk, póki co daleko – podsumowuje biznes.inetria.pl.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Modelka, lekarka, managerka: Sprawdź, o jakiej pracy MARZĄ polskie kobiety?!

Kusi nas świat mody i wielkiego show biznesu. Jakie zawody znajdują się najwyżej na liście wymarzonych?

Na co Polacy wydadzą w 2011 roku najwięcej pieniędzy?

Statystyki przewidują, że na wydatki przeznaczymy w tym roku aż 835 miliardów złotych!

 

Polecane wideo

Komentarze (143)

Ocena: 5 / 5
nnnnn (Ocena: 5) 03.02.2014 19:00
Mamy malutkie dziecko. Mąż zarabia minimalną, po dwóch tygodniach nie zostaje nic. Nie mamy już wcale jedzenia. Piszę to z domu koleżanki, która czasem daje nam trochę jedzenia. My nie mamy już internetu i w ogóle musieliśmy sprzedać komputer, i wiele innych sprzętów z domu, żeby mieć na jedzenie, została nam tylko pusta lodówka. Ja to nie mam nawet zimowych butów, chodzę w chińskich adidasach, a śniegu po kolana, strasznie mi zimno. Czasami myślę, żeby lepiej oddać moją córeczkę gdzieś, gdzie by chociaż miała codziennie co jeść, bo bardzo ją kocham. Myślę, że nie długo umrę.
odpowiedz
biedaczka (Ocena: 5) 13.01.2014 16:27
Dzisiaj - 13.01. - pożyczyłam 100 zł, żeby przeżyć do 03.02. (wtedy dostanę pensję 1150 zł po 20 latach pracy). przestańcie pieprzyć o poprawie sytuacji ekonomicznej w Polsce. Jest bieda i nędza. Nawet nie umiem już udawać, że jest dobrze, a dotychczas starannie ukrywałam swoją biedę przed znajomymi i rodziną. Jak długo tak można? P.P. Pożyczyłam te 100 zł także na dojazdy do pracy, na chleb może nie wystarczyć.
odpowiedz
polaczyna (Ocena: 5) 15.01.2013 21:04
pracodawcy walą w ch*ja a minimalne wynagrodzenie nie istnieje. dziękuję i spier*alam za granicę jak tylko odłożę na wyjazd co może potrwać kilka lat
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.07.2012 12:24
1180 zł na rękę, kawalerka i mieszkam sam. Dziewczyna właśnie ze mną zerwała, bo nie miałem na nic. A i jestem hazardzistą. Dziękuje,dobranoc.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.02.2012 20:46
zarabiam 1251 zł miesiecznie na reke,po 2 tygodniach nie mam nawet zeby zjeść sniadanie czy obiad.....a premier wozi sie limuzyna i w dodatku blokuja droge jak jedzie bo to premier a szarzy ludzie czekaja w gigantycznym korku az przejedzie frajer.......taaak przedłuzaj wiek emerytalny ty sprzedajny złodzieju...co ty myslisz ze jak głoduje i co mam sie cieszyc z tego??? won!!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie