Szukasz pracy? Oto 5 sprawdzonych porad, dzięki którym ją znajdziesz!

Poszukiwanie pracy jest często długim i żmudnym procesem. Co robić, aby zwiększyć szanse na sukces w procesie rekrutacji?
Szukasz pracy? Oto 5 sprawdzonych porad, dzięki którym ją znajdziesz!
10.01.2011

Jak podaje Eurostat w komunikacie z 31 sierpnia 2010 r., średnia unijna stopa bezrobocia w grupie osób poniżej 25 lat w lipcu b.r. wyniosła 20,1%. W Polsce liczba młodych bezrobotnych przyrasta w dużym tempie – według danych GUS za lipiec 2010 r. ponad 1/3 nowych bezrobotnych to ludzie do 24 roku życia. Poszukiwanie pracy przez osoby młode jest szczególnie trudne, ponieważ często popełniają błędy, które mogą zaważyć na procesie rekrutacji. Co zrobić, aby zwrócić na siebie uwagę rekrutera?

Idealne CV

Najważniejszym elementem rekrutacji jest CV. To ono decyduje o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. I to na tym etapie najczęściej odrzucane są aplikacje. - Podstawowe błędy, jak zbyt długie CV, zły jego format, umieszczanie zbyt wielu informacji o zainteresowaniach (żeby zapełnić miejsce) są domeną młodszych aplikantów. Młodzi ludzie używają gotowych formularzy, które najczęściej się nie sprawdzają. Doświadczony rekruter rozpozna szablon na pierwszy rzut oka – mówi Agnieszka Lorek, specjalista serwisu CV SOS na Kariera.pl.

Młodzi ludzie często wysyłają swoje CV bez żadnej treści maila. W ten sposób mail może zostać przegapiony przez rekrutera, a aplikant nie będzie potraktowany poważnie. Domeną osób poszukujących pierwszej pracy jest także używanie fikuśnych czcionek, złe formatowanie, podawanie niepotrzebnych danych – jak stan cywilny, czy posiadane dzieci, zdarzają się błędy ortograficzne i stylistyczne. - Nasze CV musi być spersonalizowane, pokazywać nasze atuty i neutralizować wady. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy stworzą idealne CV i wykorzystają swoją wiedzę na temat tego, czego oczekują rekruterzy – dodaje Agnieszka Lorek. 

jak znaleźć pracę

Dopracowana rozmowa kwalifikacyjna

Ważnym elementem procesu rekrutacyjnego jest rozmowa kwalifikacyjna. Jest to spotkanie biznesowe i należy się do niego dobrze przygotować. Konieczny jest wcześniejszy research na temat firmy, tego, czym się zajmuje, jakie są jej działy, najwięksi klienci, itp. Często kłopot sprawia wybór stroju, który ma założyć aplikant. Ważne jest, aby dostosować strój do przyszłego miejsca pracy. Decyzja o tym, czy zostaniemy przyjęci w najwyższym stopniu zostanie podjęta na podstawie tego, czy pasujemy do zespołu, którego częścią mamy być.

W trakcie rozmowy używaj fachowego słownictwa. Przyszły pracodawca będzie oczekiwał, że już w trakcie rozmowy będziemy posługiwać się profesjonalnym zasobem słów, wykażemy się znajomością branży, mediów branżowych itp.

Stały monitoring ofert pracy

Przy szukaniu pracy ważne jest, aby być na bieżąco z tym, która firma obecnie rekrutuje. Często zdarza się, że firma poszukuje pracownika „od zaraz”, a co za tym idzie - rekrutacja zakończy się jeszcze przed datą podaną w ogłoszeniu. Przy tym pamiętać należy o możliwościach, jakie daje Internet – informacje o rekrutacji możesz znaleźć nie tylko na stronach z ogłoszeniami, ale także na stronach internetowych firm, a także na ich profilach na portalach społecznościowych (jak Facebook.com), czy miniblogach (jak twitter, czy blip). Sprawdza się to szczególnie w przypadku dużych firm, które nie zawsze umieszczają ogłoszenia na portalach z ogłoszeniami.

praca po studiach

Zadbanie o reputację w Internecie

Osoby aplikujące do pracy (zwłaszcza pierwszej) często zapominają, że rekruter sprawdzi potencjalnego pracownika w Sieci. O czym należy pamiętać? W serwisach społecznościowych należy ukryć dla osób postronnych zdjęcia z imprez i wszelkie informacje o charakterze prywatnym, a także zamaskować grupy i strony, które lubimy (szczególnie te w stylu „Nie chce mi się”). Wszystko, co pojawia się w Sieci, zostaje w Sieci. Warto więc o tym pamiętać zanim, używając opcji Facebook Connect, skomentujemy „coś” w niecenzuralny sposób, podpisując się swoim imieniem i nazwiskiem. W przypadku, kiedy jest już za późno, należy edytować treść wypowiedzi, a w procesie rekrutacji nie używać maila, na którym zarejestrowane są konta na forach.

Stałe podnoszenie kwalifikacji

Jeśli w CV aplikanta znajdzie się kilka miesięcy przerwy, z pewnością rekruter o nie zapyta. Najgorszą odpowiedzią w tej sytuacji jest „nic”. Warto pokazać, że w okresie bez zatrudnienia rozwijaliśmy się, np. pracując jako freelancer, ucząc się języków, rozszerzając swoje kwalifikacje (uczestnictwo w kursach lub chociażby czytanie książek). W ten sposób pokażesz rekruterowi, że jesteś osobą aktywną, stawiasz na samorozwój, a przy tym rozszerzasz swoje kompetencje.

Zobacz także:

Polacy pracują najciężej w Europie! ZA NAJMNIEJSZE PIENIĄDZE!

Taka sytuacja powoduje, że coraz więcej naszych rodaków decyduje się na emigrację.

Najgorsze zawody w Polsce: Czego nie opłaca się robić?

Sprawdź listę zawodów, które są najmniej dochodowe. Kto napracuje się najbardziej, a zarobi najmniej?

 

Komentarze (22)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.02.2011 18:29
Ja polecam jesli ktos ma problemy z CV podrasowanie go i przetłumaczenie na jezyk obcy www.kariera.pl/cv
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.01.2011 09:36
heh
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.01.2011 21:37
a ja żadnych znajomości nie miałam i zanim skończyłam studia złożyłam podanie o staż, 3 miesiące robiłam za darmo, ale póxniej mnei zatrudnili, bo sie sprawdziłąm i teraz nieźle zarabiam i wszytsko to BEZ ZNAJOMOŚCI - wystarczy byc otwartym na ludzi, pracowitym i coś w tej kwesti zrobić,b o praca z nieba nie spada:) Pozdrawiam
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 10.01.2011 21:22
Jest to o budowaniu piramidy na stronie internetowej
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.01.2011 19:09
Nie chce mi się tego czytać.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo