Polskie życie na kredycie - powszechne zadłużenie!

Co raz częściej pożyczamy pieniądze, nie licząc się z tym, że w przyszłości może być ciężko ze spłatą raty...
Polskie życie na kredycie - powszechne zadłużenie!
05.11.2010

Wygląda na to, że powoli żegnamy kryzys. Po zapaści z 2009 r., kiedy pensje przestały rosnąć, od wiosny do sierpnia tego roku mieliśmy bardzo niską inflację przy jednoczesnym wzroście wynagrodzeń. Sporo ludzi uznało, że to dobry czas na robienie zakupów i zaciąganie kredytów - ocenia prof. Maria Drozdowicz - Bieć z SGH.

O ile dwa lata temu banki drastycznie ucięły udzielanie kredytów, o tyle w ostatnim czasie zaczynają pożyczać pieniądze swoim klientom na większą skalę. Przy tym dużo ostrożniej przyglądają się ich sytuacji finansowej. Banki w Polsce od stycznia do sierpnia tego roku udzieliły o jedną trzecią więcej kredytów hipotecznych niż rok temu. Do tego Polacy częściej zaciągają też kredyty gotówkowe. Już prawie co trzeci dorosły Polak (9,3 mln osób) ma przynajmniej jeden kredyt - jak wynika z badania GfK Polonia dla gazety Rzeczpospolita.

Niestety ciągle rośnie liczba zadłużonych, którzy pobrali kredyty przed laty, a dziś mają poważne kłopoty z ich spłaceniem. Z badania GfK wynika, że wśród zadłużonych w bankach najwięcej, bo 72 proc., posiada kredyt gotówkowy, a 16 proc. pożyczyło pieniądze na zakup mieszkania lub budowę domu.

W wyniku problemów ze spłacaniem pożyczek, banki uciekają się do coraz poważniejszych metod egzekwowania należności. Niestety często graniczących z literą prawa. Obelgi telefoniczne i prześladowanie to główne sposoby zastraszenia przed wypowiedzeniem kredytu. W takiej sytuacji można nagrać rozmowę i przedstawić odpowiednim organom. Jednak żaden dłużnik nie powinien unikać rozmów, bo czasem można się korzystnie ułożyć z bankiem i poprawić warunki spłaty.

Maja Kostrzewa

Zobacz także:

Utrata pracy i co dalej?

Jeśli właśnie straciłaś pracę, zamiast płakać i zgrzytać zębami, stań szybko na nogi.

Nowe zniżki dla studentów, nawet do 51 procent!

Podróżujesz często pociągami, a jesteś studentką? Mamy dobrą wiadomość - od stycznia dojedziesz do domu za połowę ceny!

Komentarze (16)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 16.05.2011 23:25
Nie ma nic gorszego niż spirala zadłużenia polska-kredyt.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.11.2010 10:54
kredyt to ostatecznosc. Najlepiej wyjechac za granice i tam zarobic sobie na dom czy cos i nie miec nic wspolnego z bankami. Trzeba oszczedzac, ja oszczedzam na ciuchach i kosmetykach i nie mam zadnego dlugu tylko lokate jeszcze sobie zalozylam a jak ktos wydaje na nie wiadomo na co to sie nie dziwic ze nie ma kasy. Unikajce kredytów jak mozecie bo nigdy nie wiadomo kiedy sie straci prace....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2010 10:49
mam dwa kredyty i karte kredytową do spłacania, jestem w głębokiej..
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2010 10:46
faktycznie, banki mają obrzydliwe metody sciągania długów, prostaki
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2010 10:45
o mieszkaniowy ciągle trudno:/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo