W Polsce bardziej opłaca się zbudować dom niż kupić mieszkanie!

Przeciętne polskie małżeństwo, planując kupić własne M, musi pracować ponad 20 lat, nie wydając przez ten czas ani złotówki na inne potrzeby.
W Polsce bardziej opłaca się zbudować dom niż kupić mieszkanie!
22.08.2010

Własne mieszkanie jest na pewnym etapie życia marzeniem większości z nas. Niestety stosunkowo niskie zarobki, przy jednocześnie wysokich cenach często skutecznie uniemożliwiają jego spełnienie. Zbyt duży koszt własnego lokum w stosunku do zarobków to problem globalny dotykający nie tylko Polaków. Jedyna różnica jest taka, że istnieją również miejsca, gdzie na własny dom pracuje się dużo krócej, a jego rozmiar znacznie przekracza oczekiwania do jakich przywykliśmy.

Stosunek dostępności mieszkania oblicza się z ilorazu średniej ceny za lokum oraz średniego rocznego dochodu brutto przeciętnego gospodarstwa domowego. Liczba jaką otrzymujemy jest wskaźnikiem P/E i jeżeli przekracza 4 - wtedy uznaje się, że mieszkania w danym mieście są trudno dostępne. Polska średnia wynosi w zależności od miasta ok. 6 punktów. To dużo więcej niż np. w Berlinie (3,0), Waszyngtonie (3,9) czy Detroit (2,3), ale w porównaniu do Hawajów (9,0) lub Londynu (7,0) wypadamy całkiem nieźle. Oczywiście ten wskaźnik dotyczy jedynie mieszkań, a przy ich ciągle wysokich cenach coraz częściej młode małżeństwa jako alternatywę wybierają budowę domu. W niektórych wypadkach takie rozwiązanie wydaje się paradoksalnie tańsze.

Jednym z głównych czynników mających wpływ na cenę domu jest koszt działki na jakiej planujemy go postawić. Często jej wartość wynosi nawet 1/3 ceny samego budynku. Natomiast jeżeli pragniemy zamieszkać w okolicy gdzie ziemia jest stosunkowo tania lub, co ważniejsze, posiadamy własną działkę, to porównanie cen wypada korzystniej dla domów jednorodzinnych. Koszt budowy metra domu wynosi ok. 3,5 – 4 tys. zł.

rodzina na swoim

O takiej cenie mogą zapomnieć osoby planujące kupno mieszkania, szczególnie w większych miastach (tam za okazje uważa się możliwość zakupu metra za 6 tys.). Oczywiście wszystko zależy od metrażu. Cena domu może być jednak jeszcze niższa dzięki technologii w jakiej zostanie wykonany.

- Ostatnio prezentowaliśmy jeden z naszych domów pewnej parze przekonanej, że znajduje się w standardowym budynku murowanym. Dopiero po wyjściu powiedzieliśmy z czego dokładnie budynek jest wykonany i jak powstaje. Co dziwne, przez chwilę nie mogli uwierzyć – mówi Sylwester Jankowski Prezes Zarządu Tektum, wykonawcy domów modułowych – Nasza technologia od lat obecna jest na całym świecie i niczym nie ustępuje, a nawet przewyższa technicznie, większość obecnych na naszym rynku budynków. Poza wysoką energooszczędnością, to co najbardziej przemawia na jej korzyść - to cena. Obecnie jesteśmy w stanie wykonać dom, którego metr kwadratowy kosztuje około 2 tys. zł. To mniej niż jakiekolwiek mieszkanie nawet w małej miejscowości – uzupełnia Jankowski.

Decyzja o kupnie własnego domu czy też mieszkania, jest jedną z najważniejszych jakie podejmiemy w życiu. Warto zatem wcześniej rozważyć wszystkie możliwości i zasięgnąć rad ekspertów. Ważnym wydaje się również obserwacja jak z podobnymi problemami poradzono sobie za granicą i dlaczego nawet bogate, zachodnie społeczeństwa korzystają z nowych, tańszych technologii. W myśl tekstu ze znanej przed laty reklamy: Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać.

Zobacz także:

Po jakich studiach zarabia się najmniej?

A po jakich najlepiej? Niestety, nawet wyższe wykształcenie nie gwarantuje godziwych zarobków.

Czy Polacy są skąpcami?

Mimo że standard życia stale się podnosi i zarabiamy coraz więcej, Polacy rzadko dzielą się pieniędzmi i najchętniej nie sięgaliby do portfela wcale.

Polecane wideo

Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 30.08.2010 22:59
to chyba lepiej mieć cały dom dla siebie niż stada ludzi dookoła :) jakieś miłe osiedle, w miarę blisko do centrum miasta - to fajna sprawa :) mieszkam w domu i sobie to cenię. jeśli nocuję u kogoś w mieszkaniu czuję się mniej komfortowo niż kiedy na przykład śpię w innych domach. własny kawał ziemi, własne ekscesy - twój dom to twój zamek.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.08.2010 14:10
jeszcze tylko 4 lata w holandii i z chlopakiem bede mogla kupic mieszkanie..a siedzimy dopiero rok
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.08.2010 21:05
skonczy sie liceum pojde na studia jezykowe i wyjezdzam zagranice! mam zamiar byc tlumaczka kilku jezykow! au revoir! tego kraju za niedlugo znow na mapach nie bedzie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.08.2010 13:18
to jest właśnie u nas beznadziejne... młodzi ludzie którzy nie maja mieszkania czy domu po rodzicach aby miec cos na wlasnosc musza na starcie zadłużyć się na całe życie. Nie był tak w czasach naszych rodziców ( co wcale nie było tak dawno) rodziny wcale nie bogate było stać na wybudowanie domu bez koszmarnych kredytów. A spółdzielnie mieszkaniowe przyznawaly mieszkanie na własność nawet za 800 zl... A teraz jeszcze rzad chce zlikwidowac program rodzina na swoim, ktory pomagal splacic jakos kredyty.. I jaka nas tu czeka przyszlosc ?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.08.2010 23:55
dom modułowy? to barak jest :/ przyjdzie powódź - dom popłynie, większy wiatr to go może zwieje??
odpowiedz

Polecane dla Ciebie