Czy masz predyspozycje do bycia stylistką?

Czy stylista to zawód, z którego da się wyżyć? No i w końcu, czy stylista to w ogóle zawód? Pewnie się nad tym zastanawiacie. Otóż tak, stylista to też zawód, ale dla najlepszych i/lub wyedukowanych. Tylko takie osoby mają możliwość zdobycia największej liczby zleceń.
Czy masz predyspozycje do bycia stylistką?
04.08.2008

W tej pracy najważniejsze są predyspozycje. Jeżeli nie masz wyobraźni i brak ci kreatywności, pomysłowości, raczej sobie nie poradzisz. Ważny jest także zmysł artystyczny. Dlatego będzie dobrze, jeśli zamiast zwykłego ogólniaka, wybierzesz liceum plastyczne. Możesz też po maturze rozpocząć naukę w szkole policealnej na kierunkach: projektowanie mody, wizaż czy charakteryzacja. Potem możesz pomyśleć także o studiach na ASP albo w szkole teatralnej czy filmowej.

Nie jest to jednak reguła. Równie dobrze radzą sobie osoby bez specjalistycznego wykształcenia. Bo tak naprawdę, tego zawodu uczysz się przede wszystkim poprzez praktykę.

Stylista nie musi umieć szyć. Musi natomiast lubić i rozumieć modę oraz mieć dobry kontakt z klientem. Ważne są także cechy charakteru, takie jak: pracowitość, sumienność, przyjazne nastawienie zarówno do pracy, jak i do świata.

Stylista, żeby odnieść sukces, powinien na przykład wiedzieć, co to jest art deco albo jakie ubrania kojarzą sie z filmami Hitchcocka. Sam wymyśla temat sesji czy dobiera rzeczy do konkretnego zamówienia. Świetny stylista musi znać podstawy socjologii i psychologii. Ważna jest także wyobraźnia, wewnętrzne poczucie estetyki. Bo dobra stylizacja to nie zabawa w gazetę i ubrania, ale przede wszystkim praca z człowiekiem. Trzeba umieć rozmawiać, przekonywać do własnej wizji. Trzeba być na tyle wiarygodnym, aby daną osobę ubierać, a nie przebierać.

Pamiętajmy, że pierwsze 30 sekund decyduje o tym, jak odbierają nas inni. Są także zawody, w których 90% sukcesu to właśnie wygląd. Nie każdy radzi sobie z modą, często w takich przypadkach stylista jest jedynym wyjściem.

Polecane wideo

Komentarze (32)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 19.05.2009 21:07
SUPER !!!!!!! Stylistka ma fajne życie ;D i dużo zarabia ;D najgorsze jest w tym to że się jeździ się w samochodzie prawie cały CZAS ;/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.01.2009 14:52
hmmm mysle,ze dam sobie rade:d..z Plastyki mam 5 i dostałam wyruznienie w Konkursie ,,Brac czy nie brac?"...Pojde do tej szkoly i moze mi sie uda,jesli chodzi o wyobraznie to mam duuza:D..Mam wiele roznych pomysłow na obranie kogos..Sama dobrze sie ubieram...Ide jestem pewna ze mi sie uda:D:d Polecam ta strone!!!!:*** Maja:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.11.2008 20:38
NIE MAM TELENTU PLASTYCZNEGO CZY MOGĘ ZOSTAĆ PROJEKTANTKA?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.09.2008 03:35
mi wystarczy,że projektuje sama dla siebie a raczej przerabiam ciuszki po co ktoś miałby nosić to co ja eh już wole kształcić sie w moim kierunku ;) ARCHITEKT :D polecam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.08.2008 16:15
kocham projektować w przyszłości chciałabym zostac projektantką mysle że sie do tego nadaje rysowanie idzie mi calkiem niezle ale gorzej z szyciem
odpowiedz

Polecane dla Ciebie