Dość łatwo jest nam dziś wymienić zawody, w których zarabia się najwięcej. Mowa bowiem zazwyczaj o dość prestiżowych branżach i stanowiskach związanych z technologią. A za jakie prace otrzymuje się najmniej pieniędzy? Chodzi o zawody, gdzie nie wymaga się zbyt wysokich kwalifikacji, a dodatkowo można liczyć na wielu chętnych do wykonywania danego zadania. Dodajmy, że zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego aż 10 procent pracowników w naszym kraju otrzymuje pensję, która jest niższa niż płaca minimalna, czyli mniej niż 4360 złotych brutto.
Przeczytaj też: Które zawody będą najbardziej pożądane na rynku pracy w 2025 roku? Na liście jest kilka zaskoczeń
Za jaką pracę w naszym kraju dostanie się więc najmniejsze wynagrodzenie? Na liście opracowanej według raportu płacowego Sedlak&Sedlak znajdują się między innymi portierzy. Osoby zajmujące się taką pracą mogą liczyć średnio na 4783 złotych brutto miesięcznie. Podobne wynagrodzenie trafia też w ręce ludzi, którzy pakują paczki. Tysiąc złotych brutto więcej trafia na konto osób, które zarabiają sprzątając.
Nieciekawie wygląda też średnie wynagrodzenie sprzedawców, telemarketerów czy kierowców samochodów dostawczych. Te osoby otrzymają miesięcznie około 4900 złotych brutto. Podobne wynagrodzenie czeka też na monterów czy pracowników produkcyjnych.
Co ciekawe w zestawieniu pojawili się też stolarze, tapicerzy czy szwaczki. Ci pracownicy zarabiają miesięcznie około 5100 złotych brutto. I choć zarówno tworzenie mebli na zamówienie, jak i szycie na miarę to drogie usługi, najwięcej zarabiają oczywiście ci, którzy działają na własny rachunek i mają dobrze rozreklamowaną ofertę swoich działań. Osoby zatrudnione na etat czy w ramach umowy cywilnoprawnej nie mogą już liczyć na bardzo dużo.
Źródło: BusinessInsider
Przeczytaj też: Zetki kontra reszta świata. Wojna pokoleniowa na rynku pracy