Nie pracujesz zawodowo, tylko zajmujesz się domem? Influencerka wyliczyła, ile powinnaś otrzymywać wynagrodzenia

Domowe prace przecież też kosztują.
Nie pracujesz zawodowo, tylko zajmujesz się domem? Influencerka wyliczyła, ile powinnaś otrzymywać wynagrodzenia
fot. Pexels/ cottonbro studio
19.06.2024

O kobietach, które decydują się zrezygnować z zawodowej kariery i postanawiają zajmować się domem, mówi się różnie. Niestety większość osób powiela krzywdzące opinie na ich temat, twierdząc m.in. że „managerki” gospodarstwa domowego niewiele na co dzień robią. Zapomina się więc nagle o regularnym sprzątaniu, gotowaniu, praniu, prasowaniu, pełną opieką nad dziećmi czy załatwianiem mniej lub bardziej istotnych domowych sprawunków.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, ile tak naprawdę powinna wynosić pensja kobiety zajmującej się domem? Ilona Kostecka, blogerka, wzięła ten temat pod lupę i pokazała konkretne kwoty.

Przeczytaj też: Kulka z aluminiowej folii to prawdziwy game-changer w sprzątaniu

Ile powinna zarabiać kobieta, zajmująca się domem?

Wysprzątane mieszkanie, wyprane i wyprasowane koszule, pełna lodówka i zaopiekowane dzieci. Choć wiele kobiet wykonuje te wszystkie czynności „za darmo”, gdybyśmy chcieli zatrudnić do każdego z tych obowiązków specjalną osobę, trzeba by było zapłacić. I to nie mało. Ile więc kosztuje praca przeciętnej pani domu?

Czy mężczyźni utrzymują kobiety? Często można to usłyszeć, gdy żona zajmuje się domem i dziećmi, a zawodowo pracuje tylko on. Żeby sprawdzić, czy to prawda, musimy przeliczyć, ile mężczyzna musiałby zapłacić osobom z zewnątrz za pracę, którą wykonuje ona - mówi autorka nagrania i wylicza po minimalnych stawkach netto: niania - 3200 zł, gotowanie - 1500 zł; sprzątanie - 1800 zł; pranie - 240 zł; zakupy - 200 zł plus organizacja rodzinnych imprez etc. - Razem: ok. 7000 zł na miesiąc - wylicza Ilona Kostecka i dodaje: - Jeśli mężczyzna nie przelewa takiego wynagrodzenia na konto żony, to znaczy, że właśnie tyle dzięki jej pracy w domu oszczędza. To nie mężczyźni utrzymują kobiety, które zajmują się domem, tylko kobiety - które zajmują się domem - umożliwiają mężczyznom pracować bez przeszkód.

Okazuje się, że post ten bardzo przypadł do gustu internautkom. Wiele kobiet pisało pod rolką, że „te wyliczenia sprowadzają na ziemię”.

Przeczytaj też: Jak często należy prać piżamę i zmieniać pościel? Niewiele osób zna te zasady

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Mum and the city (@ilonakostecka)

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 17.06. – 23.06.
Horoskop tygodniowy 17.06. – 23.06. - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 4.6 / 5
Kaas (Ocena: 3) 22.06.2024 20:51
Jak jak ktos i pracuje i zajmuje sie domem to rozumiem ze wynagrodzenie x 2 ? To jest wytlumaczenie lenistwa….
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.06.2024 16:53
Dobra pensja by była. Ale bez przesady ja mężowi nie powiem by mi płacił. On też pomaga przy opiece nad dziećmi jak trzeba to i w domu ogarnie. Nawet na rocznice ślubu kupił mi roombę do pomocy więc sama już odkurzać nie muszę.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.06.2024 16:07
Większość tych czynności wykonuje dla SIEBIE, to co robi dla męża jest co najwyżej połową tej kwoty, a jeśli to tylko mąż zarobił na mieszkanie to powinien wycenić tej uciemiężonej żonie najem mieszkania i inne usługi. Potem doliczyć wkład na opiekę socjalną (służba zdrowia i wszelkie zasiłki w tym emeryturę), bo na to również się składa ze swojego wynagrodzenia. No i praca jest tyle warta ile ktoś ci chciałby zapłacić. Wyceńcie to przed zawarciem związku i ... nie płaczcie w samotności.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.06.2024 12:08
Zawsze może kobieta iść do pracy a mąż zajmować się dziećmi i domem póki nie pójdą do przedszkola. No ale wiadomo kobiety w swojej g*wno pracy nie zarobią na rodzinę. Jescze jęczą kobiety że zajmowanie sie domem to ciężka praca. Słucham? To każdy niech idzie pracować na etat a obowiazki na pół.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.06.2024 11:46
u mnie na szczęście mąz docenia ile wykładam trudu w utrzymanie domu i wychowanie dzieci. I nie każe mu by mi za to płacił
odpowiedz

Polecane dla Ciebie