Jeden z najbogatszych ludzi świata ostrzega: „Wszyscy stracicie pracę”

Ale... dlaczego?!
Jeden z najbogatszych ludzi świata ostrzega:  „Wszyscy stracicie pracę”
fot. Pexels/ Tara Winstead
05.06.2024

Sztuczna inteligencja z pewnością jeszcze bardziej przyspieszy nasz rozwój. I choć wielu widzi w niej szansę na przyjemniejsze, lżejsze życie, dla sporego grona osób jawi się też jako realne zagrożenie. Zresztą sam Elon Musk, jeden z najbogatszych ludzi świata, przyznał na konferencji VivaTech 2024 w Paryżu, że „prawdopodobnie żaden z nas nie będzie miał pracy”. Brzmi złowrogo, prawda? Cóż, według 52-latka niekoniecznie.

Przeczytaj też: Sharenting. Rodzicielstwo w erze mediów społecznościowych

AI zabierze wszystkim pracę? Elon Musk mówi, jak może wyglądać przyszłość

Już dziś sztuczna inteligencja zaczyna „wygryzać” niektórych pracowników. O swoje posady realnie zaczynają martwić się lektorzy, montażyści, pisarze czy fotoedytorzy. Elon Musk uważa jednak, że to tylko kwestia czasu, zanim AI przejmie nasze zawodowe obowiązki. Czy zatem ludzie w ogóle przestaną pracować?

Jeśli chcesz wykonywać pracę, która jest rodzajem hobby, możesz to robić. W przeciwnym razie AI i roboty zapewnią wszystkie dobra i usługi, których pragniesz – przyznał Musk.

Dodajmy jednak, że dziś wielu specjalistów wypowiada się, że niektórych zawodów robot szybko nie zastąpi. Do grupy tej należą te zajęcia, które opierają się na wysokiej inteligencji emocjonalnej czy interakcji z drugim człowiekiem. W związku  tym bezpiecznie mogą czuć się między innymi psychologowie czy terapeuci.

Zastanawiasz się teraz pewnie, jak będziemy żyć, skoro roboty zrobią wszystko za nas? Cóż, niezbędna może się okazać nowa umowa społeczna. A konkretniej rzecz ujmując państwo musiałoby zapewnić uniwersalnie wysokie dochody. Na ten moment nie zdradził jednak, jak według niego miałoby to wyglądać w szczegółach.

Prawdziwe pytanie będzie dotyczyło sensu życia. Jeśli komputer i roboty mogą robić wszystko lepiej niż ty, czy twoje życie ma sens? Myślę, że być może nadal istnieje rola dla ludzi w tym – w tym, że to my możemy nadać sens sztucznej inteligencji – podsumował.

Przeczytaj też: ZapytAI: Sztuczna inteligencja zdradza, jakie zawody znikną w ciągu 5 lat

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 3.06. – 9.06.
Horoskop tygodniowy 3.06. – 9.06. - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 5) 05.06.2024 09:41
Ludzie tworza takie rzeczy jak sztuczna inteligencja, zeby pozbyc sie z pracy ludzi, bo czlowiekowi trzeba zaplacic. 🤦‍♀️ czlowiek to chyba najgorsz co moze byc. Wlasnemu gatunkowi nic nie da, tylko jeszcze aby utrudnic
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie