Posiadanie własnego domu lub mieszkania to marzenie wielu osób. Niestety niewiele z nich dysponuje gotowymi środkami, którymi można sfinansować tę inwestycję w całości. W tym przypadku z pomocą przychodzi kredyt hipoteczny. Czym charakteryzuje się ten rodzaj kredytu i co warto o nim wiedzieć? Odpowiadamy!
Kredyt hipoteczny jest rodzajem długoterminowego kredytu, który udziela bank na zakup domu lub mieszkania. Tym, co odróżnia go od innego typu kredytów, jest zabezpieczenie hipoteką na nieruchomości. W praktyce oznacza to, że jeżeli kredytobiorca nie wywiązuje się ze spłaty, bank ma prawo przejąć i sprzedać nieruchomość w celu spłaty zadłużenia.
Rozważając wzięcie kredytu na zakup domu, trzeba zdawać sobie sprawę, że kredyt hipoteczny i gotówkowy to nie to samo. Co je konkretnie różni? Pierwszy z wymienionych kredytów jest celowy, czyli przeznaczony na konkretną nieruchomość. Kredyt gotówkowy można wydać na dowolny cel finansowy. W przypadku kredytów hipotecznych kwota, którą pożycza bank jest zazwyczaj większa i rozłożona na więcej rat.
Chęć wzięcia kredytu hipotecznego zawsze generuje wiele pytań. Na jakich warunkach dostanę kredyt w 2023 roku? Co sprawdza bank? Spieszymy z odpowiedzią. Warto wiedzieć, że otrzymanie kredytu hipotecznego w 2023 roku może być nieco trudniejsze niż w poprzednich latach. Wynika to z obecnej sytuacji gospodarczej, która przekłada się na wzrost ryzyka. Jakie zatem warunki należy spełnić?
W pierwszej kolejności banki analizują zdolność kredytową. Jest ona oceniana na podstawie takich kryteriów jak m.in. wysokość dochodów, koszty utrzymania, obecne zobowiązania finansowe oraz wiek. Kredyt hipoteczny wiąże się również z koniecznością posiadania wkładu własnego. Jego wysokość może różnić się w zależności od banku, jednak zwykle wynosi on od 10 do 20% wartości nieruchomości.
Aby otrzymać kredyt hipoteczny, konieczne jest dostarczenie kilku podstawowych dokumentów. Najważniejszym jest oczywiście dowód tożsamości. Bankowi należy także dostarczyć wypełniony wniosek kredytowy. Można go uzyskać w placówce danej instytucji finansowej. Wymagane są również dokumenty potwierdzające wysokość oraz źródło dochodów. Mogą być to zaświadczenia o zatrudnieniu oraz wynagrodzeniu, ale również umowy o pracę.
Bank musi również zweryfikować naszą historię finansową, która pomoże przyjrzeć się regularności spłat różnych zobowiązań. Do tego celu mogą się przydać wyciągi z rachunku bankowego. W przypadku kredytu hipotecznego ogromne znaczenie mają także dokumenty związane z kupowaną nieruchomością. Wśród nich można wymienić wycenę, umowę przedwstępną czy odpis z księgi wieczystej.
Artykuł sponsorowany