Rodzaje oprocentowania kredytu gotówkowego. Czy kredyt może być bez odsetek?

Każdy chciałby zaciągnąć zobowiązanie bez dodatkowych kosztów. Jak jednak jest w rzeczywistości? Wyjaśniamy!
Rodzaje oprocentowania kredytu gotówkowego. Czy kredyt może być bez odsetek?
Fot.unsplash.com
03.08.2023

Czy zdarzyło ci się w reklamie usłyszeć hasło „kredyt 0 procent” lub „raty bez odsetek”? Trzeba przyznać, że takie określenia mogą kusić. Każdy chciałby zaciągnąć zobowiązanie bez dodatkowych kosztów. Jak jednak jest w rzeczywistości? Wyjaśniamy, jak może działać kredyt bez oprocentowania.

Kredyt 0 procent: co to jest?

Kredyt gotówkowy 0 procent to taki, w którym zaciągasz zobowiązanie finansowe i spłacasz dokładnie tyle, ile pożyczasz. Przykładowo, może to być sytuacja, w której kredyt opiewa na 1000 zł, a ty regulujesz go w 10 ratach po 100 zł.

Najczęściej kredyt 0 procent jest udzielany na zakup konkretnych produktów – chodzi bowiem o raty opłacane np. za telewizor, komputer, lodówkę czy meble. Takie rozwiązanie jest chętnie oferowane przez duże sieci sklepów – po to, aby przyciągnąć klientów i zmotywować ich do skorzystania ze swojej oferty.

Warto jednak dowiedzieć się, jak wygląda mechanizm udzielania kredytu 0 procent w tej formie. Scenariuszy może być kilka. Przykładowo:

  • Kredyt 0 procent może być „podpięty” pod kartę kredytową, która jest wyrabiana dla klienta w momencie zakupu – w późniejszym okresie korzystanie z niej może zostać objęte prowizją. Dostęp do tego produktu to także dodatkowa zachęta do zaciągania zobowiązań, najczęściej już na standardowych warunkach danego banku.
  • Raty 0 procent mogą wiązać się z wysoką marżą nałożoną przez sklep na dany produkt – oznacza to, że rzeczywiście zapłacisz wyjściową kwotę towaru podzieloną np. na 10 czy 20 rat. Jednak sam artykuł okazuje się np. o 20% droższy niż u konkurencji.

Warto zatem dobrze się przyjrzeć takim ofertom, aby rzeczywiście wybrać tę, która jest najkorzystniejsza finansowo w długofalowej perspektywie.

Kredyt gotówkowy 0 procent – jak jeszcze można rozumieć to określenie?

Powyżej opisaliśmy mechanizmy związane z kredytem 0 procent przy kupowaniu towarów na raty w sklepie. Jednak to hasło bywa też używane przy kredytach gotówkowych. Warto wiedzieć, co to oznacza. Bardzo często chodzi o:

  • kredyt bez oprocentowania, a zatem taki, od którego bank nie nalicza odsetek, ale pobiera prowizję od jego udzielenia;
  • kredyt gotówkowy 0 procent w rozumieniu prowizji 0% – wówczas do przyznanej kwoty są doliczane odsetki, ale bank rezygnuje z pobrania prowizji.

W takich przypadkach kredyt gotówkowy wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak nie ma w tym nic dziwnego. Warto pamiętać, że bank, udzielając ci finansowania, wykonuje usługę. Z jej realizacją wiążą się:

  • koszty – choćby te związane z pracą doradców podczas analizy wniosku kredytowego;
  • ryzykiem, które bierze na siebie bank, który pożycza ci na jakiś czas pieniądze, ale nie ma 100% pewności, że je odzyska.

Jest więc oczywiste, że instytucja finansowa, udzielając kredytu, będzie chciała uwzględnić te koszty i ryzyka w umowie.

Nie oznacza to jednak, że musisz decydować się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego w przypadkowej instytucji. Wręcz przeciwnie. Jako klient masz prawo znaleźć produkt, który będzie dla ciebie najbardziej opłacalny. Dlatego porównuj ze sobą warunki dostępne w różnych bankach i upewnij się, że kredyt bez odsetek oferowany w jednej instytucji jest rzeczywiście tańszy od tego z odsetkami w innym banku.

Weź pod uwagę przede wszystkim RRSO i całkowity koszt kredytu. Te parametry pozwolą ci precyzyjnie określić, ile potencjalnie będzie cię kosztował kredyt. Na tej podstawie łatwiej będzie podjąć świadomą i racjonalną decyzję.

 

Artykuł sponsorowany 

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Jolanta (Ocena: 5) 28.11.2023 21:48
Wystarczy dobrze pokierować swoimi środkami finansowymi, ja weszłam w rynek nieruchomości i nie żałuję. Do tego współpraca z firmą Polzen pozwala na regularne podnoszenie wartości moich nieruchomości
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.08.2023 15:52
ja więcej kredytu nie wezmę... odkąd nie udało mi się spłacić małej pożyczki i wpadłam w długi, to się trzymam od pożyczania kasy z daleka. dobrze, że kruk mnie windykuje to wiem że z ich ustaleniami spłące na pewno
odpowiedz

Polecane dla Ciebie