Czy zdarzyło ci się w reklamie usłyszeć hasło „kredyt 0 procent” lub „raty bez odsetek”? Trzeba przyznać, że takie określenia mogą kusić. Każdy chciałby zaciągnąć zobowiązanie bez dodatkowych kosztów. Jak jednak jest w rzeczywistości? Wyjaśniamy, jak może działać kredyt bez oprocentowania.
Kredyt gotówkowy 0 procent to taki, w którym zaciągasz zobowiązanie finansowe i spłacasz dokładnie tyle, ile pożyczasz. Przykładowo, może to być sytuacja, w której kredyt opiewa na 1000 zł, a ty regulujesz go w 10 ratach po 100 zł.
Najczęściej kredyt 0 procent jest udzielany na zakup konkretnych produktów – chodzi bowiem o raty opłacane np. za telewizor, komputer, lodówkę czy meble. Takie rozwiązanie jest chętnie oferowane przez duże sieci sklepów – po to, aby przyciągnąć klientów i zmotywować ich do skorzystania ze swojej oferty.
Warto jednak dowiedzieć się, jak wygląda mechanizm udzielania kredytu 0 procent w tej formie. Scenariuszy może być kilka. Przykładowo:
Warto zatem dobrze się przyjrzeć takim ofertom, aby rzeczywiście wybrać tę, która jest najkorzystniejsza finansowo w długofalowej perspektywie.
Powyżej opisaliśmy mechanizmy związane z kredytem 0 procent przy kupowaniu towarów na raty w sklepie. Jednak to hasło bywa też używane przy kredytach gotówkowych. Warto wiedzieć, co to oznacza. Bardzo często chodzi o:
W takich przypadkach kredyt gotówkowy wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak nie ma w tym nic dziwnego. Warto pamiętać, że bank, udzielając ci finansowania, wykonuje usługę. Z jej realizacją wiążą się:
Jest więc oczywiste, że instytucja finansowa, udzielając kredytu, będzie chciała uwzględnić te koszty i ryzyka w umowie.
Nie oznacza to jednak, że musisz decydować się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego w przypadkowej instytucji. Wręcz przeciwnie. Jako klient masz prawo znaleźć produkt, który będzie dla ciebie najbardziej opłacalny. Dlatego porównuj ze sobą warunki dostępne w różnych bankach i upewnij się, że kredyt bez odsetek oferowany w jednej instytucji jest rzeczywiście tańszy od tego z odsetkami w innym banku.
Weź pod uwagę przede wszystkim RRSO i całkowity koszt kredytu. Te parametry pozwolą ci precyzyjnie określić, ile potencjalnie będzie cię kosztował kredyt. Na tej podstawie łatwiej będzie podjąć świadomą i racjonalną decyzję.
Artykuł sponsorowany