Karty kredytowe – jak wybrać najlepszą umowę?

Karta kredytowa to idealne narzędzie finansowe, które pozwala uelastycznić budżet domowy. Znajdź umowę kredytową odpowiednią dla siebie!
Karty kredytowe – jak wybrać najlepszą umowę?
Fot. pexels (Anna Shvets)
18.07.2023

Karty kredytowe to popularne narzędzie finansowe, które umożliwia płacenie za zakupy oraz korzystanie z dodatkowych środków pieniężnych udostępnionych przez bank. Wybór odpowiedniej umowy kredytowej może mieć istotny wpływ na finanse, dlatego warto zastanowić się, jak dokonać najlepszego wyboru.

Rankingi umów bankowych

Poszukiwanie karty kredytowej najlepiej rozpocząć od wykonania osobistego rozeznania, na które będą się składać potrzeby i możliwości kredytobiorcy. Należy wziąć pod uwagę dane, które zazwyczaj kształtują zdolność kredytową i są związane z budżetem domowym. Kolejnym ważnym elementem jest ustalenie, po co zaciąga się kolejne zobowiązanie – czy jest ono konieczne, czy ma być formą zabezpieczenia i czy przypadkiem nie stanie się potencjalnym długiem.

Jeśli te podstawowe informacje zostały uporządkowane, mogą one stanowić bazę do podejmowania kolejnych decyzji. Jest to także duże ułatwienie, ponieważ znajomość własnych możliwości finansowych ułatwia filtrowanie ofert kart bankowych.

Mimo wszystko jest to dość nużące i czasochłonne zajęcie, dlatego warto poszukać rozwiązań, które ułatwią zorientowanie się w tej kwestii. Jednym z nich może być ranking kart kredytowych, dostępny pod adresem https://www.bankier.pl/smart/karty-kredytowe, gdzie zebrano najlepsze oferty bankowe. Ranking pozwala na porównanie ich między sobą, a także pozwala szybciej zauważyć to, czym się różnią, która z nich daje większe benefity, ma niższe oprocentowanie itd. Warto pamiętać, że rankingi są oparte na ogólnych zasadach i niekoniecznie odzwierciedlają indywidualne potrzeby i preferencje. Z tego względu po samodzielnym zapoznaniu się z ofertami, można skonsultować własny przypadek w oddziale banku lub przez infolinię.

Jak wybierać karty kredytowe?

Podczas wyboru umowy kredytowej warto zwrócić uwagę na kilka spraw. Po pierwsze powinno się rozważyć własne cele i potrzeby, które będą związane z kartą. Jeśli ma być przede wszystkim używana do zakupów online, warto znaleźć ofertę z programem ochrony przed oszustwami w internecie. Osoby, które często podróżują, mogą skupić się na produktach oferujących punkty lojalnościowe czy ubezpieczenie podróżne.

Istotnym aspektem jest również oprocentowanie. Jeśli w planie jest regularne spłacanie całego zadłużenia, można pokusić się o wybór karty z niskim oprocentowaniem lub nawet z okresem bezodsetkowym. Jeśli jednak klient ma zamiar korzystać z odroczonych spłat, warto sprawdzić oprocentowanie dla salda przekraczającego okres bezodsetkowy.

Posiadanie karty wiąże się również z dodatkowymi opłatami, które należy uwzględnić, a są to:

  • opłaty roczne za kartę;
  • opłaty za wypłatę gotówki z bankomatów;
  • przekroczenie limitu z karty;
  • koszty używania karty za granicą.

Banki w swoich ofertach promują także różne limity. Oznacza to, że każda karta pozwala na inną wysokość zadłużenia. To niezwykle ważne, ponieważ zależnie od sytuacji konieczne może być znalezienie umowy z wyższym dopuszczalnym limitem lub z niższym, z powodu braku dużych wydatków. Odpowiednie dostosowanie limitów jest o tyle ważne, że może uchronić konsumenta przed zadłużaniem się.

Co daje karta kredytowa?

Karta kredytowa dla wielu osób jest przydatnym narzędziem finansowym, które pozwala uelastycznić budżet domowy. Po pierwsze, stanowi wygodne narzędzie płatnicze, które można wykorzystać w sklepach stacjonarnych, internetowych czy podczas podróży.

Karta umożliwia odroczenie spłaty zakupów na okres bezodsetkowy, co w wielu sytuacjach pozwala na zachowanie płynności i np. ograniczenie składania wniosków o kolejne pożyczki. Takie rozwiązanie będzie mieć szczególne zastosowanie np. wśród osób zajmujących się freelancingiem, których zarobki między miesiącami mogą się znacząco różnić.

Dodatkowo wiele banków oferuje programy lojalnościowe, dzięki którym można zbierać punkty za wykorzystywanie karty i wymieniać je na nagrody, takie jak vouchery, bony podarunkowe czy darmowe loty. Są to działania mające na celu zachęcić klientów do korzystania z kart kredytowych podczas wykonywania codziennych transakcji.

Karty kredytowe poza możliwością zadłużania się i spłaty pożyczonych pieniędzy w czasie nie różnią się w dużej mierze od kart płatniczych w zakresie swoich funkcji. Oznacza to, że kartą kredytową można wykonywać takie operacje jak:

  • płatności online, tradycyjne, zbliżeniowe;
  • przelewy z rachunku na kartę;
  • płatności urządzeniami elektronicznymi (smartwatch, telefon) po podpięciu karty do urządzenia.

Konsumenci podejmują decyzję o posiadaniu karty kredytowej, ponieważ chcą budować swoją historię kredytową. Korzystanie z narzędzia i regularne spłaty zadłużeń są odnotowywane w BIK, co przekłada się na pozytywny wpływ na zdolność kredytową. Ta z kolei jest nieodzownym elementem w trakcie starania się o szczególne wysoki kredyt, np. na dom.

Wiele osób często boi się zobowiązań takich jak karta kredytowa, ze względu na bezpieczeństwo tego typu narzędzi. Banki jako instytucje finansowe nie mogą sobie pozwolić na żadne nadużycie w zakresie zaufania klientów, dlatego każdy instrument jest chroniony przed nieautoryzowanym użyciem i ubezpieczony przed kradzieżą. Dodatkowo działanie kart da się szybko zablokować, np. gdy klient podejrzewa oszustwo.

Banki oferują także dodatkowe zabezpieczenia dla klientów, z których mogą korzystać. Są to m.in. uwierzytelnianie dwuskładnikowe, powiadomienia SMS o dokonywanych transakcjach, logowanie do aplikacji po weryfikacji odcisku palca itp.

Umowa z bankiem – jak założyć kartę kredytową?

Zakładanie karty kredytowej nie jest skomplikowanym procesem i nie zajmuje dużo czasu. Aby ubiegać się o zobowiązanie, należy skontaktować się z bankiem. Wniosek można złożyć w następujący sposób:

  • online przez stronę internetową placówki;
  • odwiedzając oddział banku;
  • kontaktując się z konsultantem infolinii.

Po załatwieniu wstępnych formalności, czyli złożeniu wniosku i dołączeniu niezbędnych dokumentów bank ma czas na podjęcie decyzji o zawarciu umowy. Jest to czas, w którym sprawdzana jest zdolność i historia kredytowa oraz ocena ryzyka związana z zawarciem transakcji.

Jeśli bank rozpatrzy wniosek pozytywnie, kolejnym etapem jest podpisanie umowy. Można zrobić to online lub umówić się w oddziale banku. Na koniec karta jest dostarczana do konsumenta, zazwyczaj pocztą, na podany przez niego adres.

Mat. sponsorowany

Polecane wideo

Akcesoria, z którymi gwiazdy i trendsetterki nie rozstają się na urlopie. To prawdziwe hity!
Akcesoria, z którymi gwiazdy i trendsetterki nie rozstają się na urlopie. To prawdziwe hity! - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Klara (Ocena: 5) 28.11.2023 21:50
Niepotrzebne mi to. mam dobrą kasę z nieruchomości, dodatkowo współpracuję z bardzo dobrym zarządzającym nieruchomościami Polzen, co pozwala na podwyższanie ich wartości, ale to trzeba czasu na takie zyski, a tu proszę, mają ot tak sobie...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.08.2023 17:52
ja już się na żadne karty czy pożyczki nie łapię. raz to zrobiłam i nie dałam rady spłacić więc wylądowałam z długami. niestety musze spłacać ale na szczęście moją windykację robi kruk a oni idą na rękę
odpowiedz

Polecane dla Ciebie