Ilu Ukraińców pracuje obecnie w Polsce?

W naszym kraju obywatele Ukrainy znaleźli nie tylko schronienie przed wojną, ale również zatrudnienie.
Ilu Ukraińców pracuje obecnie w Polsce?
Fot. pexels
15.06.2023

Migracja zarobkowa stanowi obecnie jedno z najważniejszych zjawisk społeczno-ekonomicznych
w Europie. W ostatnich latach Polska zyskała ogromne znaczenie jako miejsce zatrudnienia
dla obywateli Ukrainy – od ponad roku również jako miejsce schronienia przed wojną. W jaki sposób dzisiaj Ukraińcy poszukują zatrudnienia i jak odnajdują się w polskim środowisku pracy?

Coraz większa liczba Ukraińców znajduje pracę w różnych branżach w Polsce, przyczyniając się
do rozwoju gospodarki obu krajów. Według danych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, liczba Ukraińców pracujących w Polsce stale rośnie. Obecnie szacuje się, że przekracza już pół miliona osób.

Zobacz także: Edukacja na drugim końcu świata. Historie Polek i Polaków studiujących za granicą

Ukraińcy w Polsce: Od schronienia do zatrudnienia

Czynniki takie jak: bliskość geograficzna i kulturowa oraz fakt, że już od wielu lat nasi sąsiedzi z Ukrainy poszukiwali pracy w Polsce, sprawiły, że to właśnie nasz kraj był głównym kierunkiem dla uciekających przed wojną, a teraz wielu Ukraińców wiąże z Polską plany na rozwój życia zawodowego. Dziś, gdy w Ukrainie nadal nie jest bezpiecznie, wielu Ukraińców decyduje się na poszukanie stałego zajęcia w Polsce – już nie tylko na „przeczekanie”, ale na dłużej.

Ukraińcy poszukujących pracy w Polsce korzystają z różnych metod, takich jak internetowe platformy rekrutacyjne, pośrednictwo pracy, a także polecanie przez znajomych i rodzinę. Branże, w których podejmują pracę najczęściej, to przede wszystkim budownictwo, sektor usługowy, rolnictwo oraz opieka zdrowotna. Pracownicy z Ukrainy odgrywają coraz ważniejszą rolę w wielu sektorach polskiej gospodarki, przyczyniając się do rozwoju i różnorodności rynku pracy.

Ukraińcy doceniani za zaangażowanie

Ukraińcy odnajdują się w polskim środowisku pracy przede wszystkim dzięki postępującej w szybkim tempie integracji kulturowej, łatwości nauki języka polskiego oraz sprawnej adaptacji do nowego otoczenia. Odnoszą coraz więcej sukcesów i są doceniani jako pracownicy.

Podstawą odnalezienia się Ukraińców w polskim środowisku pracy jest przede wszystkim ich motywacja do działania oraz determinacja do tego, by zarobić na swoje utrzymanie - mówi Iryna Miłkowska z Fundacji VIPoL Wspieramy Razem, inicjatorka akcji Pracodawca bez Granic. Wielu z nich przybywa do Polski zdecydowanych na zdobycie lepszych warunków życia dla siebie i swoich rodzin. Są po prostu chętni do pracy, co przekłada się na wysiłek i zaangażowanie w wykonywane zadania. Pracodawcy dostrzegają ich profesjonalizm i sumienność, co coraz częściej przekłada się na szybkie awanse i zwiększenie zarobków.

Zobacz także: Najmodniejszy zawód XXI wieku. O tej pracy marzy co trzecie amerykańskie dziecko

Mat. prasowe

Polecane wideo

Najpiękniejsza kawalerka w Warszawie. Ma strefę nocną i loftowy klimat
Najpiękniejsza kawalerka w Warszawie. Ma strefę nocną i loftowy klimat - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.06.2023 14:36
Pytanie brzmi ile upaincow NIE pracuje?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.06.2023 11:18
Czasem kupuję z Żabkach i widzę, że jak jest właścicielka, to często pracuje, jak za karę. Za to jej pracownice zawsze były bardzo kulturalne. Niestety to się zmienia, bo Ukrainki mają księżniczkową manirę i też są złe, że pracują. Szkoda, bo nie byłam do nich źle nastawiona.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie