„To spotkanie mogło być mailem”. Co Polacy sądzą o zebraniach w pracy?

Prawie połowa Polaków podczas spotkań w pracy zajmuje się czymś innym, a 27% w ogóle nie widzi ich sensu.
„To spotkanie mogło być mailem”. Co Polacy sądzą o zebraniach w pracy?
Fot. pexels (Kyle Miller)
27.03.2023

Nie znaczy to jednak, że wyjątkowo nie cierpią spotkań — 62% przyznaje, że je lubi. Z drugiej strony ⅓ sądzi, że są one stresujące (w tym ponad połowa najmłodszych badanych) i nudne, a 23%, że są przez nie mniej produktywni.

Na łamach serwisu LiveCareer.pl przeprowadzono badanie „To spotkanie mogło być mailem”, w którym prawie 1400 respondentów podzieliło się swoimi doświadczeniami i opiniami, związanymi ze spotkaniami w pracy.

Większość badanych (69%) twierdzi, że głównie bierze udział w spotkaniach na żywo. U 13% przeważają spotkania online, a 18% ma po równo spotkań online i na żywo.

Zobacz także: Sytuacja zawodowa Polek: Jakie są nasze szanse względem mężczyzn na rynku pracy?

Jeśli zaś chodzi o upodobania ankietowanych: 66% woli spotkania na żywo, 14% online, a pozostali nie mają preferencji. Co ciekawe, wśród najmłodszych (w grupie wiekowej 18-25 lat), spotkania online woli aż 22% — znacznie więcej niż wśród ogółu ankietowanych, oraz innych grup demograficznych.

Chociaż ponad ¼ ankietowanych uważa, że spotkania są nudne, 75% twierdzi, że jest w stanie uważnie słuchać przez cały czas ich trwania. Dużo gorzej oceniają za to innych pracowników, którzy w opinii Polaków rozpraszają się: w mniej niż 10 minut (7% wskazań), po około 10-20 minutach (24%), po około 20-30 minutach (28%).

Prawie ⅕ (19%) badanych uważa, że spotkania to marnowanie czasu. Sądzi tak więcej mężczyzn (23%) niż kobiet (16%). Ponadto, wśród osób pracujących online, zgadza się z tym stwierdzeniem 26%.

W badaniu wyraźnie widać, że znacznie gorzej do spotkań nastawione są osoby, które biorą w nich udział zdalnie. Być może więc to relacje i kontakt z drugim człowiekiem „na żywo” dla polskich pracowników są w spotkaniach najważniejsze. Może być to również efekt pandemii COVID-19 i radości z powrotu do biur i zakładów pracy — komentuje Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl.

Potwierdzają to wyniki badania — 76% ankietowanych uważa, że spotkania ogólnie sprzyjają rozwijaniu i pielęgnowaniu relacji interpersonalnych, a 74% że spotkania na żywo budują satysfakcjonujące relacje ze współpracownikami.

Zobacz także: Zapytały mężczyzn, ile powinna zarabiać kobieta. Jedna z odpowiedzi wywołała spore oburzenie

Polacy nie spędzają zbyt wiele czasu na spotkaniach — większość ankietowanych (62%) przyznała, że spotkania zajmują im mniej niż 3 godziny w tygodniu.

Badani ocenili również, co jest najbardziej, a co najmniej frustrujące w spotkaniach. Za denerwujące uznali: przedłużające bądź opóźniające się spotkania oraz brak planu, a za mało uciążliwe: omawianie tematów, które nie dotyczą wszystkich uczestników, spotkania zaplanowane na poranne godziny oraz pytania od innych.

Chociaż respondenci zasadniczo lubią spotkania, to jednak zauważają wiele z ich wad, o których często mówi się w mediach — m.in. zbyt duża liczba tego typu obowiązków, wynikająca z nich dezorganizacja dnia czy obniżona produktywność. Widać też, że Polakom zależy na tym, aby spotkania w których biorą udział, były celowe i dobrze zorganizowanie — komentuje Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl.

Oto inne ciekawe wyniki badania:

● 21% ankietowanych przyznaje, że muszą pracować po godzinach ze względu na zbyt dużą liczbę spotkań.
● 66% badanych woli spotkania na żywo, 14% online, a pozostali nie mają preferencji.
● Wśród najmłodszych ankietowanych (18-25 lat) 22% woli spotkania online.
● 27% badanych stwierdziło, że spotkania są bez sensu.

Szczegółowe wyniki badania „To spotkanie mogło być mailem” można znaleźć tutaj.

Mat. prasowe

O LiveCareer Polska:

LiveCareer Polska to serwis kariery, który od 2005 roku oferuje szybki i prosty w obsłudze kreator CV online z gotowymi treściami do CV dopasowanymi do każdej branży i stanowiska. Oprócz tego w serwisie można znaleźć artykuły ekspertów ds. HR z poradami, jak znaleźć pracę oraz praktyczne wskazówki, jak napisać profesjonalne CV i list motywacyjny. Na stronach LiveCareer użytkownicy ze 180 krajów stworzyli już ponad 10 milionów CV i innych dokumentów aplikacyjnych.

Polecane wideo

„Mój tatuaż się nie udał”. Internauci pokazują najgorsze dzieła tatuatorów
„Mój tatuaż się nie udał”. Internauci pokazują najgorsze dzieła tatuatorów - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 28.03.2023 00:03
Najlepiej być samemu sobie szefem, mieć swój biznes. Ja z doświadczenia wiem, jak ciężkie są początki we własnym biznesie. Po czasie dopiero pojawiaja sie kontakty i możliwa jest współpraca z innymi przedsiębiorstwami. Cenię współpracę Polzenu, bo ja akurat zajmuję sie nieruchomościami, a oni pomagają mi w zarządzaniu/ administrowaniu. W każdej branży jest inaczej, ale zawsze trzeba mieć dobre nastawienie i dążyć do założonego celu
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie