Polacy żyją coraz oszczędniej. Na zakupach odmawiamy sobie zwłaszcza dwóch rzeczy

Galopująca inflacja skłania nas do skromniejszego życia.
Polacy żyją coraz oszczędniej. Na zakupach odmawiamy sobie zwłaszcza dwóch rzeczy
Fot. Unsplash (Joao Paulo De Souza Oliveira)
23.03.2023

Trudna sytuacja ekonomiczna skłoniła wielu Polaków do zaciskania pasa. Jak się okazuje, już ponad 80% polskiego społeczeństwa przyznaje, że przez inflację i kryzys gospodarczy musi rezygnować z wielu rzeczy. Z czego najczęściej rezygnują Polacy? Wysoko rozrywka i nowe ubrania.

Zobacz także: Sytuacja zawodowa Polek: Jakie są nasze szanse względem mężczyzn na rynku pracy?

Znaczny procent Polaków oszczędza na ubraniach i rozrywce

Z badania Tutore Poland wynika, że aż 83% Polaków oszczędza z uwagi na inflację i ogólną, trudną sytuację gospodarczą. Do tej pory swoje wydatki z tego powodu minimalizuje 86% kobiet i 79% mężczyzn. Jak mówi raport, obecnie Polacy najczęściej oszczędzają na ubraniach (24%) oraz rozrywce takiej, jak książki czy bilety do kina lub teatru (21%). Aż 18% z nas ogranicza wydatki na podróże, a jedynie 5% na kosmetyki. Dodatkowo, z badania możemy wyczytać, że 53% ankietowanych nie oszczędza na edukacji. Tego typu wydatki ogranicza 25%, a 22% nie ma zdania. Przy czym zaznaczono, że na edukacji nie chcą oszczędzać zwłaszcza osoby o wyższym wykształceniu. 60% ankietowanych z tej grupy na tym nie oszczędza. Jak powiedział prezes Tutore Poland Marcin Grzelak:

Nie żałujemy pieniędzy na edukację, bo wiemy, że kształcenie w dłuższej perspektywie pomoże nam powiększyć kompetencje czy uzyskać zupełnie nowe umiejętności. Te z kolei są niezmiernie ważne w kontekście awansu, przebranżowienia czy zmiany pracy. Z naszych analiz wynika, że co trzeci badany Polak inwestuje w swoją edukację, właśnie po to, by zmienić miejsce zatrudnienia.

Zobacz także: Zajmowała się domem przez ponad dwie dekady. Były mąż musi jej wypłacić ogromne pieniądze

Źródło: businessinsider.com.pl 

Polecane wideo

Urocze wiosenne makijaże. Dodają spojrzeniu głębi i odmładzają
Urocze wiosenne makijaże. Dodają spojrzeniu głębi i odmładzają - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 4.27 / 5
Diana (Ocena: 5) 24.08.2023 19:56
Mnie najbardziej stresuje fakt, że choć zachęca się kobiety do rodzenia i wychowywania dzieci, to przeciętnej kobiecie po urlopie macierzyńskim nie opłaca się wracać do pracy, bo koszty żłobków i niań przekraczają nasze wynagrodzenia. A Wy jak myślicie? Jak to jest z kobietami wracającymi do pracy po urlopach macierzyńskich? Czy są pożądanymi pracownikami i czy w ogóle powinny do tej pracy wracać? Zapraszam do przeczytania artykułu i wyrażenia własnego zdania https://magazynpogodzinach.pl/pracujace-mamy-pozadany-pracownik-czy-klopot/
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.05.2023 13:06
Czy Polki odmawiają sobie lodów? Dlaczego?
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 24.03.2023 15:02
Glosujcie na PO, będzie super.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.03.2023 00:30
Fakt, nie kupuje szmat od dawna bo szkoda mi hajsu na g.wno z sieciowek, a na porządne urbania mnie nie stać.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.03.2023 17:54
No to teraz dopiszcie, na czym Polacy oszczedzaja, a nie na czym nie oszczedzaja! Tytul kompletnie nie pasujacy do artykulu! Kto napisal ten tekst?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie