Molestowanie sprowadza kobiety do pozycji sex lalki

Rusza kampania pokazująca, że molestowanie to nie nadmuchany problem.
Molestowanie sprowadza kobiety do pozycji sex lalki
Fot. mat. prasowe
01.03.2023

Seks lalka w roli molestowanej przez szefa pracownicy - takie szokujące sceny zobaczymy w najnowszej kampanii Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego autorstwa agencji MullenLowe Warsaw. Świadoma prowokacja ma otworzyć oczy na ten problem w miejscu pracy. Tam molestowanie zdarza się najczęściej i jednocześnie jest niewystarczająco dostrzegane.

Skojarzenie sytuacji molestowanych kobiet z seks zabawką nie wzięło się znikąd. Punktem wyjścia kampanii #reagujostro jest niedawny raport PTPA*. Pokazuje, że molestowanie seksualne to niemal stały element zawodowego życia kobiet - ponad 80 proc. uczestniczek badania było w pracy traktowanych jak seksualny obiekt.*

Zobacz także: Zapytały mężczyzn, ile powinna zarabiać kobieta. Jedna z odpowiedzi wywołała spore oburzenie

Tymczasem ich prześladowcy często pozostają bezkarni. Powód? Kobiety wciąż wstydzą się, że doświadczają molestowania, co powstrzymuje je przed ujawnianiem problemu i zgłaszaniem swojej krzywdy. Społeczna narracja również do tego nie zachęca. - Molestowanie seksualne to dla wielu wciąż temat do drwin albo sztucznie rozdmuchany problem - wskazuje Karolina Kędziora, prezeska PTPA. - Często słyszymy, że kobiety wyolbrzymiają, nie znają się na żartach albo nie wiedzą, co to flirt. Większość tych, które znam, przyzwyczaiła się już do tego i reaguje tylko w przypadkach, gdy ich granice zostaną przekroczone bardzo mocno. A trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że molestowanie seksualne to nie tylko gwałt - zaznacza Karolina Kędziora i podkreśla: to również dotykanie, poklepywanie, pożądliwe gesty i spojrzenia, wysyłanie nagich zdjęć, sprośne aluzje i propozycje, uwagi dotyczące wyglądu**.

Co ważne, takie określenia jak “uczucie dojmującego uprzedmiotowienia” czy “zrównania ze sprzętem” pojawiły się w wielu relacjach kobiet przytoczonych w raporcie PTPA. Oddaje to jedna z wypowiedzi: Mam dość. Mam strasznie dość bycia postrzeganą jak zestaw elementów do złapania, zaliczenia, wykorzystania.

Takie wypowiedzi poruszyły twórców kampanii i skłoniły do sięgnięcia po mocny przekaz: - Chcemy wszystkim uświadomić jakiego uprzedmiotowienia doświadczają kobiety molestowane w pracy - argumentuje Kinga Grzelewska, managing partner & creative director MullenLowe Warsaw. - Skala tego zjawiska jest przerażająca. Sex lalka jest niezwykle mocnym symbolem takiego uprzedmiotowienia, ale właśnie tej siły potrzebujemy, żeby zawalczyć o zmianę w rzeczywistości, która od wielu lat cicho się na nie zgadza - dodaje.

Dmuchana lalka jako pracownica biura, służby zdrowia, magazynu i innych profesji będzie bohaterką serii postów w mediach społecznościowych. Co ważne, z głosem wsparcia dla molestowanych wystąpią również znane Polki, m.in. posłanka Katarzyna Kotula, pisarka Agnieszka Szpila, dziennikarka i aktywistka Maja Staśko, a także influencerki - Karolina Brzuszczyńska WayOfBlonde, Agnieszka Skrzeczkowska Maschines, Agata Gołaszewska, Kornelia Głaszcz, Dominika Laskowska, Agata Reszko, Maluba i wiele innych.

Wciąż jeszcze większość przypadków molestowania nie jest w ogóle zgłaszana. Kobiety nie wyrażają sprzeciwu wobec molestowania, pomimo iż czują, że ich godność jest naruszana. Dlatego kampania #reagujostro ma zachęcić kobiety by poznały swoje prawa. Dzięki uruchomionej przez PTPA infolinii - 739 975 506, każda kobieta może dowiedzieć się jak działać na gruncie prawa i w bezpieczny dla siebie sposób.

reaguj ostroWWW kampanii:

reagujostro.ptpa.org.pl

Więcej o projekcie „Wsparcie dla kobiet doświadczających molestowania seksualnego” również na stronie internetowej:

ptpa.org.pl/projekty/wsparciedlakobiet/

*Czytaj więcej:

http://ptpa.org.pl/site/assets/files/1939/molestowanie_seksualne_-_raport_ptpa_2022.pdf

**Kodeks Pracy określa to jasno: według art. 18(3a) § 6. molestowaniem seksualnym jest każde nieakceptowane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności lub poniżenie albo upokorzenie pracownika; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy.

Należy również dodać, że ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (tzw. ustawa wdrożeniowa) oferuje ochronę przed molestowaniem seksualnym w sytuacji zatrudnienia niepracowniczego (umowy zlecenia, o dzieło oraz współpraca B2B).

Mat. prasowe

Polecane wideo

Te zdjęcia zagwarantują Ci świetny humor. Czas przenieść się na chwilę do śródziemnomorskiego raju!
Te zdjęcia zagwarantują Ci świetny humor. Czas przenieść się na chwilę do śródziemnomorskiego raju! - zdjęcie 1
Komentarze (37)
Ocena: 5 / 5
Sex 💏🔞🔞🔞🔞✡️ (Ocena: 5) 13.11.2023 21:34
Jakie molestowanie to kurła SEX CZYSTY SEX I PODRYW
odpowiedz
Lalka (Ocena: 5) 18.07.2023 15:03
Dziwczynom ma się chyba to podobać😏😏
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.06.2023 20:47
Fu.ck why 18+
odpowiedz
Miqsek 😝 (Ocena: 5) 29.05.2023 15:06
Uuuuuuuuuuuuuuuuuuu sex lalka :)??????😀
odpowiedz
Skorpi 🦂 (Ocena: 5) 24.04.2023 22:44
Ludzie to jest pierdolone że nie wiem kurwa.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie