Go for Java, girl! Niemal każda z nas może zostać programistką

Magda od kilku miesięcy jest developerką. Wcześniej pracowała w gastronomii.
Go for Java, girl! Niemal każda z nas może zostać programistką
Fot. Unsplash (Christin Hume)
15.02.2023

Magdalena Cieszyńska od kilku miesięcy pracuje jako developerka. Zanim to jednak się stało, przez piętnaście lat pracowała w branży gastronomicznej oraz spożywczej. Pandemia i tym samym trudności w znalezieniu nowej pracy, były dla niej okazją do tego, by zrobić krok do przodu i rozpocząć kilkumiesięczny kurs Java. Dzięki zdobytej na nim wiedzy, predyspozycjom do zawodu oraz szkoleniu, Magdzie udało się dołączyć do grona 18% Polek, które pracują jako programistki.

Programistki to w dalszym ciągu nisza na rynku pracy. Według danych GWI z pierwszego półrocza 2022, jedynie 18% wszystkich programistów w naszym kraju stanowią kobiety*. Przyczyn tej sytuacji jest wiele. Jak wskazuje Magda Zawora z Członkini Zarządu Fundacji Imagine Inclusive Technology, głównym powodem są stereotypy wiążące zdolności do przedmiotów ścisłych z określoną płcią.

- Kobietom w nowych technologiach jest dużo trudniej. Jako dziewczynki standardowo otrzymują mniejsze wsparcie od rodziców, których wspomniane stereotypy skłaniają do rozwijania innych talentów córek niż zdolności w kierunku przedmiotów technicznych czy ścisłych. Niestety, system edukacji dodatkowo wzmacnia ten schematyzm. Na ścisłych kierunkach studiów od kobiet oczekuje się znacznie więcej niż od ich kolegów, z kolei w pracy są często poddawane presji udowadniania, że merytorycznie i technicznie radzą sobie nie gorzej niż mężczyźni. To niesprawiedliwe i przykre, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że pierwszymi programistkami, wytyczającymi standardy w tym obszarze były kobiety – podkreśla Zawora.

Kurs programowania dla kobiet

Z drugiej strony, na naszym rodzimym rynku obserwuje się spadek takich nierówności, m.in. dzięki kursom oraz projektom edukacyjnym skierowanym wyłącznie do kobiet. Jak tłumaczy wspomniana już Magdalena Cieszyńska, java developerka, która ukończyła taki kurs, w jej opinii, to właśnie dzięki tego typu inicjatywom kobiety mogą wejść do branży IT, podchodzić do rekrutacji i rozwijać się w tym obszarze.

- Kurs bardzo sobie chwalę. Wielokrotnie prowadzący powtarzali, że nie ma tam niczego rewolucyjnego i wszystkie informacje można zdobyć w internecie, natomiast jako osoba nie mająca o tym zielonego pojęcia nie wiedziałabym nawet od czego zacząć. Tutaj wszystko było ułożone od początku do końca. Niezwykle wartościowy okazał się również kontakt z prowadzącymi, którzy na bieżąco wyjaśniali wszystkie wątpliwości. Mieliśmy też założoną grupę na której dzieliliśmy się rozwiązaniami zadań – wyjaśnia Cieszyńska.

Podobnego zdania jest Jagoda Pendolska, która ma za sobą kilkumiesięczny trening mentoringowy Tech Leaders.

- Z punktu widzenia programistki odnoszę wrażenie, że firmy IT są bardzo przyjaźnie nastawione do kobiet i bardzo chętnie poszerzyłyby szeregi swoich zespołów developerskich właśnie o nie. Wydaje mi się, że jeśli jakaś dziewczyna zastanawia się właśnie nad karierą programistki to jest to świetny czas na rozwój w tym kierunku – dodaje Pendolska.

Go for Java, girl!

Każda kobieta, mająca ku temu predyspozycje, może zostać programistką, dlatego społeczność Women in Technology Polska zorganizowała pierwszą edycję kursu „Go for Java, girl”, skierowaną do kobiet, które chcą nauczyć się programować w uniwersalnym i powszechnie wykorzystywanym języku Java. Jego nauka umożliwia tworzenie aplikacji desktopowych, webowych i mobilnych dla tak różnorodnych obszarów jak bankowość, media społecznościowe czy popularne serwisy webmailowe.

- Zmiana branży wiąże się z wielkim wysiłkiem, za równo poznawczym, jak i organizacyjnym, warto więc postawić na technologię, która wciąż daje realne możliwości znalezienia pierwszej pracy. Zwłaszcza, że szanse te rosną dzięki wsparciu, jakie w przypadku naszego projektu zapewnia uczestniczkom społeczność Women in Technology Poland i Fundacja Imagine Inclusive Technology – wyjaśnia Anna Szwiec liderka społeczności Women in Technology Poland.

Cykl szkoleń „Go for Java, girl!” powstał dzięki wsparciu firmy IG Group, jest całkowicie bezpłatny dla osób, które ukończą kurs. Zajęcia są prowadzone online w trybie weekendowo-wieczornym. Dla 20 uczestniczek kursu, które przejdą przez proces rekrutacji, przewidziany jest dodatkowo program mentoringowy, dzięki któremu będą mogły pogłębić swoją wiedzę i doświadczenie w zakresie Javy, ale również przygotować własne portoflio. Zespół mentorów i mentorek w dodatku pomoże uczestniczkom w znalezieniu pierwszej pracy.

Zapisy do programu ruszyły 14 lutego i potrwają do 28 lutego włącznie. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegóły dotyczące kursu znajdują się na stronie: https://www.womenintechnology.pl/go-for-java-girl

Mat prasowe

*Źródło: https://itreseller.com.pl/kobiety-w-it-branza-potrzebuje-roznorodnosci-jak-jednak-przewiduja-eksperci-z-itds-polska-udzial-kobiet-w-it-bedzie-rosl/

Polecane wideo

Jakie nazwiska najczęściej noszą kobiety w Polsce?
Jakie nazwiska najczęściej noszą kobiety w Polsce? - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 1) 23.04.2023 07:24
Oczywiście, że każda kobieta może programować...pralkę automatyczną.
odpowiedz
Doradca biznesowy (Ocena: 5) 31.03.2023 14:56
Na nowa prace potrzebne będzie dobre konto bankowe -w Bank Pekao SA - Konto Przekorzystne z kartą rewolucyjną na selfie i do zgarnięcia nawet 250 zł! + bon na zakupy do Żabki !! szczegóły w linku: https://tmlead.pl/redirect/676907_1134
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.02.2023 21:25
Każdy może nauczyć się kodować, ale nie każdy będzie dobrym programistą. Sad but true. I nie chce nikomu podcinać skrzydeł - po prostu, programowanie to rozwiązywanie problemów, analityczny umysł ale też kreatywność. Jeśli ktoś jest leniwy umysłowo i woli pracę, która polega na monotonnym powtarzaniu czynności, albo na odwrót nie ma cierpliwości - to może być kiepsko.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie